Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Proszę o pomoc w zaplanowaniu ogrodu i balkonu! Ogród niezmieniany od 20 lat.

Pokaż wątki Pokaż posty

Proszę o pomoc w zaplanowaniu ogrodu i balkonu! Ogród niezmieniany od 20 lat.

xadox 15:12, 30 kwi 2013

Dołączył: 30 kwi 2013
Posty: 4
Witam,

Chciałem Was prosić o pomoc i podpowiedzenie pomysłów w jaki sposób mogę odświeżyć wygląd ogrodu, który od lat się nie zmienia.

Chciałbym się pozbyć krawężników, wymienić wylane z betonu ścieżki na jakieś kostki lub kamień. Trasę ścieżek też bym chciał zmienić żeby wszystko nie było tak prostopadłe do siebie. Ściana garażu też wygląda nieciekawie, a ten kawałek ziemi wzdłuż garażu też jest niewykorzystany.

Wrzucam też zdjęcie balkonu (bardzo mały 180cm x 160cm) – może też macie jakiś pomysł?

Z góry dzięki za pomoc












Gardenarium 20:25, 30 kwi 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Twój ogród potrzebuje liftingu i dosadzenia trochę nowych ładnych roślin.

Usuń krawężniki, zmień linie rabat jeśli kanciaste się znudziły, zrób więc owalne. Dosadź różaneczników, host, żurawek aby dodać trochę koloru do ogrodu. Popatrz po naszych ogrodach, zapisz sobie kilka roślin ozdobnych z liści i spróbuj je rozmieścić.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 20:27, 30 kwi 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Popraw też wygląd trawnika, żeby był zachwycający latem, pielęgnuj go.

Na balkonie ustaw donice jednakowe z kordylinami, podsadź je bluszczem z białymi brzegami i kwitnącymi petuniami.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 20:27, 30 kwi 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zajrzyj do mojego ogrodu, też ma kształt trapezu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
AgnieszkaW 08:41, 01 maj 2013

Dołączył: 08 mar 2013
Posty: 10749
Ten ceglany mur przypomina klimaty starych angielskich ogrodów, czy myślałeś o różach rozpiętych na murze, podsadzonych lawendą. Do tego obwódki ścieżek zaznaczone żywopłotem bukszpanowym, obsadzone różami rabatowymi w pastelowych kolorach. Do tego trochę roślin dających kolor w innych niż lato porach roku. Byłoby pięknie
____________________
Agnieszka Jurajski Ogród *** Wizytówka
Anita1978 08:51, 01 maj 2013


Dołączył: 04 lip 2012
Posty: 5840
Według mnie brakuje też iglaków o żółtej barwie, i dodałabym też tawuły np golden princes, są tanie ( kupowałam wczoraj spore po 10zł) , i mają soczystą zieleń, a jesienią są pomarańczowe, można je strzyc w kulkę. Polecam też niezawodną hortensje limelight - jest bezproblemowa.
____________________
ogródek Anity
xadox 16:27, 04 maj 2013

Dołączył: 30 kwi 2013
Posty: 4
Witam ponownie,

Zrobiłem następujący projekt, a na drugim zdjęciu zaznaczyłem miejsca zupełnie nowe lub zmienione - reszta już istnieje:





Druga opcja z przesunięciem oczka wodnego:



Chodnik z betonowej wylewki chcę skuć, w jej miejsce położyć kostkę granitową lub brukową imitującą granit.

Chcę usunąć wszystkie krawężniki, a w ich miejsce dać ekobord lub obrzeża ogrodowe typu ekobord, ale z innej (tańszej firmy). Chcę się pozbyć również tych drewnianych płotków i w ich miejsce też dać ekobordy.

Pod ścianą garażową chcę zrobić miejsce na ławkę wyłożone tą samą kostką, a dojście do tego miejsca ma być wysypane ostrym/kanciastym żwirem, a żeby nie chodzić po żwirze co kilkanaście centymetrów ma być położony prostokątny kamień imitujący drewno.

Z uwagi na to, że mam małe dziecko zastanawiam się nad usunięciem oczka wodnego i stworzeniem ewentualnie jakiejś kaskady.

Muszę znaleźć również miejsce na hamak.

Zastanawiam się czy dam radę sam położyć tą kostkę - pod względem majsterkowania daję sobie radę, ale kostki nigdy nie układałem, a chcę aby chodnik i trawnik był na tym samym poziomie, a w tej chwili wylewka jest poniżej poziomu trawnika.

Jeśli miałaby to zrobić jakaś firma to jakie są ceny za położenie 1 m2 kostki (ewentualnie znacie jakąś dobrą i niedrogą firmę z Górnego Śląska?)?

Z drugiej strony gdybym miał to robić sam to co oprócz kostki jest potrzebne i jakie są kolejne etapy działania?

Jak oceniacie całość?
xadox 17:56, 05 maj 2013

Dołączył: 30 kwi 2013
Posty: 4
Dodatkowe info: wymierzyłem, że na cały projekt potrzebowałbym ok. 30m2 kostki.
Jakie to mogą być koszta (kostka granit lub imitacja granitu, kruszywo/podsypka, ewentualnie robocizna)?
Gardenarium 18:04, 05 maj 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Dzwoń do firm z Twoich okolic, a najlepiej dowiedz się w najbliższym składzie kostki o firmy polecane. Tam uzyskasz telefon i dowiesz się o ceny.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
xadox 12:23, 24 maj 2013

Dołączył: 30 kwi 2013
Posty: 4
Witam ponownie,

Kostka położona i przyszła pora na garaż i wszystko co dookoła.

Teraz jest tak:


Chciałbym żeby było jakoś tak:


Potrzebuję jakieś drzewo z gęstą koroną na wysokości ok 2,5 metra, z w miarę gołym pniem i żeby z czasem korzenie nie rozwaliły mi kostki i grządek no i oczywiście za rozsądną cenę. Co możecie polecić?

Najprawdopodobniej ten mały modrzew będzie zlikwidowany z uwagi na igły, które są moją zmorą (mam już na ogrodzie modrzew wysoki na ok. 13 metrów - masakra.

Jak już usunę ten modrzew to w te miejsce miałoby przyjść takie samo drzewko jak te, o którym piszę powyżej.

Podobają mi się też drzewa spotykane na afrykańskich stepach (bujna, płaska korona jak np.
ale nie wiem czy u nas coś podobnego występuje i czy by przeżyło zimę.

Podobają mi się również tego typu drzewa:




Możecie mi coś podpowiedzieć?

Z góry dzięki
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies