Gdzie jesteś » Forum » Nie zimujące w gruncie » Męczennica błękitna - Passiflora caerulea

Pokaż wątki Pokaż posty

Męczennica błękitna - Passiflora caerulea

Gardenarium 07:31, 16 maj 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308


Męczennica błękitna (Passiflora caerulea) to pnącze, najbardziej pospolity przedstawiciel rodziny męczennicowatych. Pochodzi z Ameryki Południowej, z rejonów Brazylii oraz Argentyny. Cieszy się uznaniem kolekcjonerów roślin głównie ze względu na bardzo oryginalne kwiaty, których budowa jest bardzo skomplikowana.

W Polsce może być uprawiana jest jako roślina doniczkowa, tarasowa gdyż nie zimuje w gruncie w naszych warunkach.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 07:32, 16 maj 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pytania z maila:

W internecie nie ma dokładnych instrukucji o podlewaniu. Moja męczennica jest maleńka ale podlewam ją co 2 co 3 dni małą ilością wody tak, by nie miała za mokro i nie wiem
czy to dobrze czy źle i jak dorosłą potem podlewać dziękuje i przepraszam za kłopot.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 07:35, 16 maj 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nawożenie co 2 tygodnie Florovitem w płynie, lub innym nawozem do roślin kwitnących, gdyż jest dość żarłoczna.

Żyzną ziemię zalecam również podczas sadzenia i spory pojemnik aby miała gdzie się rozrastać.

Podlewanie obfite, bo małe dawki wody nie docierają całkowicie do korzeni a zwilżają jedynie wierzch podłoża. Jeśli ma mokro - nie podlewamy.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Bartosz 14:48, 23 paź 2016

Dołączył: 23 paź 2016
Posty: 6
Męczennicę pierwszy raz zobaczyłem ok rok temu i od razu urzekła mnie swoimi kwiatami, które sa niesamowite. Gdybym nie widział ich na żywo, nie uwierzyłbym że faktycznie tak wygladaja. Niestety moje pnacza nie przetrwały zimy i tutaj pojawia sie moje pytanie do Pani Gardenarium? Gzie najlepiej przechowywać tę rośline przez zime? W garażu, na ganku czy w domu (mimo iż meczennica jest niezwykla to raczej nie chciałbym jej trzymac w pokoju). Czy powinieniem ja jakoś dodatkowo zabezpieczyć? Można prosić o jakieś rady?

Pozdrawiam serdecznie!
Gardenarium 12:58, 25 paź 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pytanie brzmi, gdzie najlepiej przechowywać, a więc najlepiej w zimnej szklarni, gdzie temp. nie spada poniżej zera a nie więcej niż 10 stopni. W ciepłej szklarni powinna rosnąć przez cały rok, z zimnej m ożna ją wyciągać wiosną (koniec maja).

Inna odpowiedź, gdzie ewentualnie można przechowywać?

Można przechowywać w jasnej werandzie - na plusie, w garażu widnym na oknie, w ciemnicy nie za bardzo. W chłodnym pokoju w domu na oknie też można.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Bartosz 13:02, 12 lis 2016

Dołączył: 23 paź 2016
Posty: 6
Tunel będzie dopiero na wiosnę, a więc passiflora musi trafić do teściów do budynku gospodarczego. Bardzo dziękuję!
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies