Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Żółknięcie gałęzi cisa - miesiąc po przesadzeniu

Pokaż wątki Pokaż posty

Żółknięcie gałęzi cisa - miesiąc po przesadzeniu

moreno 19:41, 19 maj 2013

Dołączył: 15 kwi 2012
Posty: 6
Równo miesiąc temu przesadziłem cis. Wysokość to prawie 3 m. Korzeni bocznych trochę przyciąłem, bo nie było szans na przeciągnięcie go 7 m. Dużo lałem, ale po 2-ch tygodniach ograniczyłem się do podlewania szlauchem łodygi, bo zaczęły się żółknięcia. Doradźcie bo zależy mi na życiu rośliny - ostatnio zraszam ręcznie łodygę. Czy te żółkniecia przypisalibyscie prze-podlewaniu, czy wysadzeniu z niedostateczną ilością korzeni. Łałem raz dziennie do oporu wsiąkania.





Jednak końcówki gałęzi są zielone:


Ale może i na nie przyjdzie żółknięcie i koniec. Doradźcie podlewać codziennie do oporu , czy nie, bo jak pisałem od 2-ch tygodnie ograniczyłem podlewanie do oporu w ziemię
Gardenarium 21:18, 19 maj 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Przyjrzyj się dobrze, czy to nie są połamane gałązki, obetnij je. Utrzymuj stałą wilgotność korzeni i czasem wieczorem zroś krzew wodą od góry, żeby mu dostarczyć wilgoci do igieł.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
moreno 22:12, 19 maj 2013

Dołączył: 15 kwi 2012
Posty: 6
Nie, to nie są nadłamane gałązki... Kilkanaście metrów dalej mam 1,5 metrowy jałowiec, a koło niego posadzone gałązki bukszpanów i cisów - do "przyjęcia się", które intensywnie zlewałem wodą... Okazało się, że zdrowo wyglądający jałowiec zaczął żółknąć, tak jak wymieniony tytułowy cis... Ale może zaczął żółknąć z innych przyczyn niż nadmiar wody... Czyli wg Ciebie podlewanie raz dziennie do oporu - nie powinno zniszczyć cisa?
ZbigniewG 21:28, 20 maj 2013


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8906
- zraszanie to nie lanie do oporu z węża
- nic nie wspomniałeś o przycięciu gałęzi , system korzeniowy ograniczony a jak widać na górze potężna wiecha
-albo czekaj albo szybciutko sekator i go odchudź -jeżeli przeżyje to szybko odrośnie
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Borbetka 08:14, 21 maj 2013


Dołączył: 04 lut 2012
Posty: 4506
Nie może biedak dać rady z górą taką wielką, żeby korzeń odbudować. Dobrze Zbyszek radzi. Przy przesadzaniu takich dużych roślin zawsze się denerwuję, czy się przyjmie.
____________________
borówcowy wizytowka
moreno 20:49, 21 maj 2013

Dołączył: 15 kwi 2012
Posty: 6
Jak widzicie końcówki większości gałęzi dobrze się zielenią...
Zbigniewie! Nie, ja nie lałem nieokiełznanym strumieniem, tylko wężem z końcówką, ale sporo - żeby pod cisem była chwilowo kałuża...
Borbetko! Trochę szkoda tych gałęzi teraz obcinać, ale dla dobra sprawy jestem gotów na wszystko.
ZbigniewG 21:41, 21 maj 2013


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8906
i o tą kałużę chodzi -fachowcy zalecają częściej i mniej, leciutkie zraszanie -omgławianie
jeżeli jest mocne słońce można owinąć włókniną (białym płótnem)-pomaga utrzymać wilgoć na gałęziach i nie zalewamy korzeni
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Gardenarium 22:20, 21 maj 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Napisałam: zraszanie i utrzymywanie wilgotności stałej, czyli mądre podlewanie jakie się mu należy po przesadzeniu.

Przecież on transpiruje wielką ilością igieł, a korzenie ma zmniejszone.

Zalewanie dużą ilością wody szkodzi.



Poczytaj instrukcję przesadzania dużych drzew, nic dziwnego że zrzuca igły, bo ogranicza transpirację żeby przeżyć.

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/358-jak-przesadzic-drzewo

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 22:23, 21 maj 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nadmiar wody tak samo szkodzi jak niedobór, zalewasz korzenie, roślina się "topi"
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kami 19:42, 19 lis 2016

Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 563
A mi żółkną cisy z miesiąc temu posadzone, skóra jakby się marszczy.
1,2-1,5metra bryła korzeniowa była nie za wielka średnica 15cm? ale nie wiem czy korzenie tak ucięte były czy cis niewiele korzeni wytworzył.
Na przycinanie teraz nie czas, mokra ziemia jest bo padało co drugi dzień.
Co mogę jeszcze zrobić by je uratować?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies