Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Jak skomponować się z sąsiadem? :) potrzebuję porady...

Pokaż wątki Pokaż posty

Jak skomponować się z sąsiadem? :) potrzebuję porady...

agrape 09:26, 03 cze 2013

Dołączył: 03 cze 2013
Posty: 5
Witam wszystkich zielono zakręconych!

Jestem posiadaczką ogrodu zaledwie od jesieni. Na początku (tak jak zapewne u większości posiadaczy nowych domów) dookoła był jedynie trawnik, w tym roku sporo posadziliśmy od strony gołego ogrodzenia od trzech stron i doszliśmy do ściany... tuj sąsiada
Potrzebuję porady w kwestii wkomponowania się w ścianę tuj szmaragd za siatką. Mają prawie 3 metry, szerokość do metra, jest ich 17 i tworzą prawie zwartą ścianę (nie zetknęły się jeszcze, ale brakuje im od 20 do 30 cm, więc zakładam, że mogą się zazębić). Wyglądają fajnie, zdrowo i nie sposób ich zignorować w naszych planach, szczególnie kiedy startujemy ze zdecydowanie niższymi roślinami.
Co posadzić, żeby nie widzieć jednak siatki i słupków ogrodzenia, tudzież zasłonić luki miedzy tujami? Wydaje mi się, że drugi szpaler wysokich docelowo iglaków wyglądałby śmiesznie, poza tym nie wiem jak by sobie radziły z szybkim wzrostem, bo korzenie tuj sięgają też na naszą stronę ogrodu. Z kolei jakieś krzaki typu jasne tawuły, derenie nie wiem czy same by fajnie wyglądały jako pseudo mini żywopłot z naszej strony tudzież tło dla dalszych nasadzeń...
Dodam, że te tuje są na wprost widoku z naszego tarasu (strona południowa), ich wysokość generuje też cień przez większość dnia na naszą stronę ogrodzenia (od 0,5 do 2-3 m w zależności od pory dnia). Wiem, że rododendrony, pierisy etc. by tu się dobrze miały, ale chciałabym jednak zafundować im jakieś mini tło nasze. Szczególnie, że chcę stworzyć tu widok do kontemplacji z naszego tarasu

Bardzo proszę o porady jak ten temat ugryźć? Może ktoś miał podobnie?
I jeszcze - odległość od siatki i tuj do naszego tarasu to ok. 14 m (nie wiem, czy to dużo czy mało).

Pozdrawiam Wszystkich aktywnych forumowiczów!
(oczywiście podczytuję Was już od dawna i podziwiam Wasze ogrody!)
____________________
Gardenarium 14:02, 03 cze 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Przydałoby się zdjęcie tej ściany, ale tak czy inaczej polecam wykorzystać tę ścianę a zasłonić jedynie prześwitujący płot, jeśli go widać oczywiście.

Polecam derenie Elegentissima, hortensje bukietowe 'LImelight', miskanty Gracillimus chyba że cień za duży to Variegatus.

Z mniejszych choiny kanadyjskie 'Jeddeloh', żurawki do cienia, hosty, turzyce zimozielone o żółtych listkach.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
agrape 16:18, 03 cze 2013

Dołączył: 03 cze 2013
Posty: 5
Dziękuję za odpowiedź! Tuje wyglądają jak na zdjęciu poniżej, sadzone były co 120 cm (odległości od pni) i zastanawiam się, czy jest szansa, że się może jednak nie zazębią?



Jeżeli polecane derenie to w jakiej odległości od siatki je posadzić, aby nie kolidowały podziemnie z tujami i rosły bez problemu? (tuje sąsiad posadził w odległości 40 cm od siatki)

Proszę też o opinie na temat bzu, bo nie znalazłam go w żadnych kompozycjach ogrodowych, tylko na pojedynczych zdjęciach z googla, a podobno dobrze znosi cień i ogólnie prezentuje się ciekawie. Chodzi mi o bez czarny Eva (sambucus nigra 'eva') lub bez koralowy 'plumosa aurea' (Sambucus racemosa 'Plumosa Aurea') - czy spotyka go Pani w jakichś ogrodach i czy warto je sadzić w dość eksponowanym miejscu?

I jeszcze dwa pytania o opinię roślin pod te tuje:
- ostrokrzewy, kolczasty lub Silver Queen - bardzo mi się podobają i są zimozielone, ale nie wiem, czy to dobre zestawienie z tymi tujami
- hortensja Limelight - po jakim czasie osiąga np. 1 m wysokości, aby stanowiła minimalną samoistna osłonę dla tych prześwitów między tujami? (mam jedną i ma dopiero ok. 30 cm, więc może powinnam kupić większe, jeżeli wolno rośnie)
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies