Gdzie jesteś » Forum » Tarasy i balkony » Taras-legary

Pokaż wątki Pokaż posty

Taras-legary

Annanke 15:24, 11 lip 2013

Dołączył: 11 lip 2013
Posty: 6
Slawek_M napisał(a)
(...)
Planuję to zrobić na bazie kratownicy czyli legary a na nich kontr-legary.
(...)

Dlaczego chcesz tak sobie utrudniać, a nie zrobić tak jak jest zresztą w artykule, czyli deski prosto na legarach, a legary na betonowych bloczkach dających prześwit pod nimi i chroniącymi legary przed staniem w wodzie?
Slawek_M 23:18, 12 lip 2013

Dołączył: 03 lip 2013
Posty: 6
Annanke napisał(a)

Dlaczego chcesz tak sobie utrudniać, a nie zrobić tak jak jest zresztą w artykule, czyli deski prosto na legarach, a legary na betonowych bloczkach dających prześwit pod nimi i chroniącymi legary przed staniem w wodzie?

Czy ja w pierwszym poście nie pisałem o podkładkach gumowych
Legary w moim przypadku są po to aby były równoległe do spływu wody zgodnie z nachyleniem tarasu, a kontr-legary są po to aby bić deski po długości zgodnie ze spadkiem tarasu, czyli legary i deski będą do siebie równoległe, chyba to jest proste. Utrudnienie żadne wręcz ułatwienie.
Wolałbym uzyskać odpowiedzi na moje pytania czy naprawdę po za jedną Panią nikt tu nie czyta ze zrozumieniem?
Gardenarium 16:19, 13 lip 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Podkładki gumowe zrób z gumy, np. z grubego EPDM-u Firestone.

Wysokość legarów i kontrlegarów dobierz tak, aby ich łączna wysokość dała Ci taki poziom, aby wychodzić z domu na taras na tym samym poziomie, co podłoga w domu. Uskoki są niewskazane. lepiej wychodzić bez stopnia niżej czy wyżej.

Legary jeśli chodzi o wysokość chyba są w standardzie, nie pamiętam jak to dobieramy, a kontrlegary docinasz albo dobierasz właściwą wysokość jak wyżej.

Pomyśl sam jak budujesz ten taras, ja nie jestem przy Twojej robocie i nie widzę tego..Nie ma chyba przepisów, że legar powinien mieć taką czy nie taką samą wysokość. Najważniejsze jest żeby były odpowiednio gęsto, żeby deski się nie uginały.

Rozstaw legarów zależy też od gatunku drewna, Np my budujemy z bangkirai, które jest bardzo gęste i trwałe, na pewno tutaj rostaw legarów może być szerszy niż gdybyś budował z sosny.

Legary montujesz co około 50 cm. Kontrlegary pewnie tak samo.



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 16:26, 13 lip 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeśli jest spora wysokość jaką taras powinien mieć w stosunku do wylewki, czasem budujemy je na elefeetach, które mają regulowaną wysokość, bardzo wygodne to jest, bo poziomowanie nie sprawia problemów.







____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kami 19:40, 13 lis 2016

Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 563
Nie wszystko jestem w stanie doczytać z artykułu bo nie widzę i mam pytanie dla tarasu z modrzewia europejskiego.
Jeżeli deska jest szeroka 14,5 cm, grubość 2,8 cm to odstęp musi być 1 cm między deskami a nie 0,5 cm?
Czy warto między deskę a legar( u mnie będzie to profil metalowy)-pod wkręt dać podkładkę gumy zabezpieczającej przed ewentualnym skrzypieniem?

Malowanie- surową deskę impregnuje impregnatem gruntującym po wyschnięciu maluję jeden raz olejem z każdej strony. Po przykręceniu maluję olejem stronę wierzchnią - czy tak wystarczy?

Czy po pomalowaniu impregnatem gruntującym, pomalować impregnatem w kolorze czy olejem w kolorze? Czy szukać impregnat jakiejś konkretnej firmy czy z marketu mogą być typy Altax?
Gardenarium 06:54, 14 lis 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie wiem, bo nie robiliśmy z modrzewia, ale zabezpieczyć niekoniecznie trzeba. Niektórzy chcą, aby modrzew stał się naturalnie srebrzysto-szary i niczym nie malują.

Jaki odstęp pomiędzy deskami? Ustalasz sama. Nie ma na to przepisu.
Podkładkę daj.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kami 09:31, 14 lis 2016

Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 563
A jakiej firmy Pan na zdjęciu maluje taras, jeśli możesz mi podać?
Ja bym chciała pomalować bo ponoć dłużej deska wytrzyma i za szarościami nie przepadam
Czy podkładki EPDM grubości 2mm będą wystarczające?
Gardenarium 19:43, 14 lis 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Deski bangkirai malowaliśmy olejem bezbarwnym OSMO.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
akita 20:10, 10 gru 2016


Dołączył: 26 gru 2015
Posty: 53
Mój taras robiony w tym roku, legary na betonowych bloczkach, deska modrzew sybiryjski.
Na zdjęciu w trakcie realizacji
____________________
niggawhite2 00:32, 16 lut 2020

Dołączył: 16 lut 2020
Posty: 1
W pierwszym poście zadałeś pytanie jakie podkładki najlepiej kupić. Ja mogę polecić do poziomowania twarde podkładki z gumy sbr, natomiast jako wygłuszenie i dystans od podłoża podkładki z gumy EPDM.
____________________
Maciej -
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies