Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Wiśnia wonna, antypka - Cerasus mahaleb

Pokaż wątki Pokaż posty

Wiśnia wonna, antypka - Cerasus mahaleb

anex 11:24, 21 sie 2013


Dołączył: 03 lip 2013
Posty: 44
Witam,

Zastanawiam się nad żywoplotem z antypki.

Podobno bardzo szybko rośnie, zdjęcia które pokazują sprzedawcy na aukcjach też zachęcają.
W internecie znajduję jednak tylko lakoniczne informacje...

Może ktoś z Państwa tutaj, mógłby coś powiedzieć na temat tej rośliny ??

Może własne, żywopłotowe fotki z antypki właśnie ktoś ma ?

Byłabym bardzo wdzięczna, bo wariuję już, nie mogąc podjąć decyzji...

Z jednej strony działki rośnie - zaczynając od tylnej strony działki : sosna czarna, himalajska, świerk serbski oraz 40 szt tuji aureospicata i kilka szmaragdów.
Teraz chcę zająć się drugą stroną i obsadzić 60 m i musi to być to naprawdę coś szybkorosnącego, bo widzę, że ciekawskich sąsiadów będę mieć. Dodam też, że planuję założyć z tej strony warzywnik, posadzić drzewka owocowe, więc niejako ałycza i antypka tam pasują...
Mąż upiera się ostatnio przy lingustrze...a ja mam już mętlik...

Bardzo proszę o pomoc!
Ania



Edit:

Definicja:

"Antypka, wiśnia wonna, Cerasus mahaleb (L.) MILL. (Prunus mahaleb L.)
Krzew lub drzewo do 10—12 m wysokości, o krótkim pniu i szerokorozłożystej, luźnej koronie, z cienkimi, przewisającymi gałęziami.

Liście długości 3—6 cm, prawie okrągłe lub szerokojajowate, krótko zaostrzone, na brzegu gruczołkowato piłkowane; górna strona liści ciemnozielona i błyszcząca, dolna sinozielona, żółto owłosiona wzdłuż nerwu głównego; gruczołki na ogonku są lub brak.

Kwiaty białe, pachnące, średnicy 1,5 cm, zebrane po 6— 10 w baldachogrona, opatrzone u nasady małymi listkami. Dojrzałe owoce czarne, wewnątrz jasne, wielkości grochu, gorzkie. Kwitnie w maju. Owoce dojrzewają w końcu lipca, początku sierpnia i szybko opadają.

Antypka rośnie dziko w południowej Europie i Azji Mniejszej. Tworzy zwykle wielopniowe, szerokie i nisko rozgałęzione drzewa o ażurowych koronach. Ma bardzo skromne wymagania glebowe i dobrze znosi suszę. Nadaje się na żywopłoty; jej niewielkie, błyszczące liście nie są opanowywane przez szkodniki.

Drewno ciężkie i twarde, o ciemnym, czerwonawym zabarwieniu i przyjemnym kumarynowym zapachu. Stosowane do wyrobu fajek, cygarniczek, lasek itp. Z owoców otrzymuje się fioletowy barwnik; nasiona o przyjemnym smaku i zapachu, zawierają olejki, użytkowane niekiedy do wyrobów perfumeryjnych. W szkółkarstwie służy antypka za pokładkę pod szlachetne odmiany wiśni."

źródło: http://slownik.ekologia.pl/116_Encyklopedia_lesna/5907_3_A_0_antypka.html



Wg mnie, bardzo ładny żywopłot z tej antypki.
Ale jak to jest w rzeczywistości...(?)

____________________
Ania
Gardenarium 19:51, 21 sie 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Odradzam, polecam grab lub buk. Ewentualnie irgę błyszczącą.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
anex 10:43, 29 sie 2013


Dołączył: 03 lip 2013
Posty: 44
Witam ponownie
Czytałam już Pani odpowiedź wcześniej - i była cenną wskazówką - dziękuję !

W międzyczasie poczytałam jeszcze, omówiłam temat z mężem ostatecznie i ... Będzie grab

Buka rozważaliśmy wcześniej, ale u nas niemal na metrze jest woda i mieliśmy obawy, czy mu się aby u nas spodoba... Później natomiast zaczęliśmy już szukać czegoś co w każdych warunkach będzie bezproblemowo, a i do tego dość szybko rosło...Grab gdzieś nam niejako umknął - chyba dlatego, że sąsiad posiada nie braliśmy go już pod lupę, a przecież tak ładnie u niego rośnie.







____________________
Ania
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies