Gdzie jesteś » Forum » Ogrodowa kuchnia » Zupy krem jesienne

Pokaż wątki Pokaż posty

Zupy krem jesienne

20:26, 21 wrz 2013
Zupa marchewkowa:
na maśle duszę krótko (3min.) pół albo jedną cebulę pokrojoną w kostkę, kawałek imbiru wielkości dużego orzecha włoskiego, można więcej, będzie bardziej aromatyczna i pikantna i sporo marchewki pokrojonej w plasterki, zalewam wrzątkiem... tak ok. 2 cm ponad warzywa, solę , dodaję rozgniecioną nożem jedną trawę cytrynową (opcjonalnie), sok z 1/2 cytryny i pół łyżeczki cukru, odrobinę bulionu w proszku. Gdy marchewka jest miękka, dokładnie miksuję i dodaję creme fraiche, albo śmietanę kremową, doprawiam przyprawami i cytryną do smaku. Można udekorować kleksem śmietany i płatkami chilli, albo zjeść z grzankami...
*w innej wersji zamiast cytryny można dodać sok z pomarańczy i skórkę pomarańczową


Zaczyna się sezon dyniowy, wariacji na temat zup dyniowych są miliony, z kokosem, pikantnie, słodko, dla dzieci..... ja bardzo lubię je wszystkie

Zupa krem z mlekiem kokosowym

Krótko odsmażyć dynię z imbirem zalać wodą żeby zakryć warzywa, dodać rozgniecioną trawę cytrynową lub sok i skórkę z cytryny. Gotować do miękkości, wyjąć trawę, doprawić solą.
Zupę zmiksować na gładką masę, dolać mleka kokosowego lub śmietanki.
Smakuje z grzankami.

Zupa z dyni z sokiem pomarańczowym

Dwie cebule posiekane
Dwa ząbki czosnku
1 kg dyni pokrojonej w dużą kostkę
1 1/2 litra wywaru warzywnego
Sok i otarta skórka z jednej pomarańczy
3 łyżki świeżo posiekanego tymianku
sól, pieprz i 150 ml mleka

W garnku dusić na oliwie cebulę przez 2 minuty, dodać dynię i dusić jeszcze chwilę mieszając, dodać wywar, sok i skórkę z pomarańczy i dwie łyżki tymianku - gotować przez 20 minut, aż dynia zmięknie, zmiksować, doprawić solą i pieprzem, dolać mleka i przygrzać bez zagotowania. Udekorować tymiankiem z chrupiącym chlebem.

Gabriela 20:36, 21 wrz 2013


Dołączył: 25 lut 2011
Posty: 8072
No proszę, weszłam na ogrodowisko i mam.
Iwa, dziękuję za przepisy z trawą i proszę o więcej, coś na drugie danie i może nawet deser.
Podobnie jak marchewkową robię swoją dyniową, spróbuję dodać trawy cytrynowej zamiast cytryny w takim razie.
Co to znaczy jedną trawę, bo ja mam grube wielkie źdźbła które sięgają mi prawie do pasa.
____________________
Ogród w budowie nieustającej
hanka_andrus 22:30, 21 wrz 2013


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Pokażcie, dziewczyny, tę trawę,jak wygląda w ogrodzie i na talerzu.
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
Gabriela 22:37, 21 wrz 2013


Dołączył: 25 lut 2011
Posty: 8072
Haniu, tak wygląda w ogrodzie - w szklarence pomidorowej jest większa niż na polu.



____________________
Ogród w budowie nieustającej
Anabell 23:02, 21 wrz 2013


Dołączył: 28 sie 2012
Posty: 4962
Mam taką trawkę nie zdążyłam wysadzić do ogrodu rośnie w platoniku, sama siałam. Czytałam już po upałach a szkoda bo robiłabym napój na upalne dni. Naprawdę smaczna. Trawka cytrynowa.
____________________
Hania - Żywopłotki cisowe
14:06, 22 wrz 2013
Gabriela napisał(a)
No proszę, weszłam na ogrodowisko i mam.
Iwa, dziękuję za przepisy z trawą i proszę o więcej, coś na drugie danie i może nawet deser.
Podobnie jak marchewkową robię swoją dyniową, spróbuję dodać trawy cytrynowej zamiast cytryny w takim razie.
Co to znaczy jedną trawę, bo ja mam grube wielkie źdźbła które sięgają mi prawie do pasa.


Trawa nie dość, że ładna to jeszcze smaczna
Starsze okazy trawy cytrynowej mają grube łodyżki i właśnie w tej części, z której wyrastają liście znajduje się najwięcej olejków eterycznych i smaku, ona może mieć kilkanaście centymetrów długości ( o takiej części myślałam i tę wyjmuje się z potrawy) Młode roślinki, to przede wszystkim listki, które można siekać i używać w całości, z ilością trzeba eksperymentować, bo ilość olejków zależy nawet od stanowiska w jakim rośnie (najwięcej w słonecznym).

Dziś przygotuję jeszcze i dodam może przepis na omlet z kurczakiem i warzywami, wołowinę z ziołami i trawą cytrynową, potrawkę z kurczaka z trawą cytrynową i pyszną zupę z brukwi (tylko czy brukiew jest dostępna w Polsce?), posiekaną trawę cytrynową można dodać do libańskiej sałatki tabbouleh (tabule), użyć jako składnika mieszanki świeżych ziół do potraw z ryżem, do gotowania ryżu, do pieczeni wołowej, wszędzie tam gdzie pożądana jest odrobina aromatu cytrynowego, trzeba tylko uważać, by źdźbła nie były zdrewniałe i włókniste ...
O deserach pomyślę, poszukam w swoich książkach kucharskich w kuchni wege zioła są wszechobecne, tylko ja desery traktuję po macoszemu, bo są zbyt czasochłonne jak na moje możliwości
monitka 19:35, 12 paź 2013


Dołączył: 06 mar 2012
Posty: 3918
Iwa zrobiłam zupę z dyni z mleczkiem kokosowym i powiem ci że to połaczenie jest genialne, bardzo nam smakowało ale że lubimy bardziej zdecydowane smaki to dodałam jeszcze trochę podsmażonej cebuli z czosnkiem i łyżeczkę curry. Zupa była bardzo delikatna ale fajnie rozgrzewała
Dziękuję za przepis
____________________
Monika Bystre Oko ogródkowy chaos u monitki
EPODLAS 19:23, 27 paź 2013


Dołączył: 03 lis 2011
Posty: 5549
Dziewczyny, czy tą trawę można kupić w szkółkach? Bardzo się nią zainteresowałam, więc chciałabym mieć ją w swoim ogrodzie.
____________________
Mój ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies