Gdzie jesteś » Forum » Tarasy i balkony » Ekran na tarasie - czyli jak osłonić się od sąsiada

Pokaż wątki Pokaż posty

Ekran na tarasie - czyli jak osłonić się od sąsiada

stingietka 23:30, 04 paź 2013


Dołączył: 09 wrz 2013
Posty: 71
Witam

mam nadzieję, że mi pomożecie

mam niewielki taras, który bezpośrednio sąsiaduje z tarasem sąsiadów. Niestety - taki urok szeregówki
na tarasie całe lato biesiadowaliśmy i grillowaliśmy ale jednak wolałam to robić jak sąsiadów nie było w tym czasie na tarasie.

Opcja ustawienia drewnianych paneli odpada - nie będzie to moim zdaniem zbyt dobrze wyglądać a i wolałabym jednak osłonić się trochę roślinami aby to bardziej naturalnie wyglądało,

Wymyśliłam więc sobie takie dwie duże donice z płyt OSB, wysokie na 50 cm i szerokie tez na 50 cm. obie o długości 1,2 m. Mam zamiar coś tam posadzić co własnie trochę nas od sąsiadów odgrodzi.

I teraz pytanie - jaki plan nasadzeń zrobić? co wybrać jako roślinę, która ma pełnić rolę owego ekranu? Tuje? jakiś bambus drzewiasty? żeby donice mogły osłonięte stać też i zimą?

Nie zależy mi na jakimś ciasnym szpalerze - tylko na naturalnej osłonie, która pozwoli na swobodne poruszanie się po tarasie i rozmowy bez ryzyka, że wszystko słyszą sąsiedzi.

będę wdzięczna za jakiekolwiek podpowiedzi
____________________
Kasia
agatanowa 23:38, 04 paź 2013


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 4543
A może zdjęcie poglądowe z wymiarami?
____________________
Serdeczności z Starorzecze na górce ;) Agata
stingietka 23:51, 04 paź 2013


Dołączył: 09 wrz 2013
Posty: 71
ah no tak zapomniałam o fotce

tutaj mam fotkę jeszcze z tamtego roku - chodzi konkretnie o ścianę tarasu, na której na poniższym zdjęciu stoi huśtawka - w tym roku huśtawkę znieśliśmy do ogrodu aby zrobić więcej miejsca na stół i krzesła ale tym samym odsłoniliśmy się od sąsiadów. Na granicy naszych tarasów jest jeszcze niewysoki murek i kawałek jakiegoś panelu drewnianego - po poprzednich właścicielach. Cały bok tarasu ma 2,8 m.




____________________
Kasia
Gardenarium 16:07, 05 paź 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Na którym boku są sąsiedzi?

Czy za krzesłami? Bo tam bardzo mało miejsca jest na donice
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
stingietka 18:12, 05 paź 2013


Dołączył: 09 wrz 2013
Posty: 71
Taras sąsiadów jest na całej długości mojego lewego boku tarasu, na którym na powyższym zdjęciu stoi jeszcze huśtawka + krzesła jedno na drugim - czyli do zasłonięcia jest jakieś 2,8 m.

Huśtawka jakoś jeszcze zasłaniała ten bok w tamtym roku ale zajmowała za dużo miejsca. Przy stole 6 osób już się nie mieściło. Ale jak się jej pozbyliśmy to jednak się goło zrobiło
____________________
Kasia
agatanowa 22:22, 05 paź 2013


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 4543
Fajnie wyglądałyby te bambusy, potrafią rosnac naprawdę wysokie i ładnie szumią im liscie na wietrze

Wiele inspiracji można też znależć u wujka googla, np.:

Inspiracje - zdjęcia

Wybrane niektóre (oczywiście nie moje zdjęcia, podaję źródło pochodzenia pod zdjęciami):

Pewnie Madżena może Ci opowiedzieć, jak się spisują:
http://www.ogrodowisko.pl/watek/2550-kiedys-tu-cz-ii-madzenie-ogrodnika?page=998

____________________
Serdeczności z Starorzecze na górce ;) Agata
stingietka 22:35, 05 paź 2013


Dołączył: 09 wrz 2013
Posty: 71
wielkie dzięki!

właśnie wczoraj wpadłam na pomysł z tymi bambusami - przeglądając jakąś książkę o trawach i bambusach którą nabyłam przypadkiem w ubiegłym tygodniu

muszę tylko jeszcze poczytać trochę o odmianach i coś wybrać co będzie mi odpowiadać w tym wypadku.

podpytam się też Madżeny jaką ma odmianę i jak z zimowaniem sobie radzi.

dzięki za inspiracje

____________________
Kasia
Gardenarium 13:20, 06 paź 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Donice muszą być duże, aby w razie czego mieć miejsce na ocieplenie np. styrodurem.
Inaczej nic nie przetrwa.
Moim zdaniem 50x50 to za małe donice, zrób większe albo chociaż wyższe.

Posadzić możesz co tylko się podoba, iglaste, nawet małe drzewka, oprócz wrażliwych klonów palmowych, bądź jednak przygotowana na to, że to ekstremalna uprawa i kosztowna, bo często wszystko wymarza i będzie wymagało wymiany niestety.

Ale warto ponieść koszty, bo będzie o wiele piękniej z zielonym niż jak pusto.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
stingietka 17:04, 06 paź 2013


Dołączył: 09 wrz 2013
Posty: 71
Donice będą nieco `większe: 120cmx50cm i 50 cm wysokości więc może coś uda się zmieścić. Ocieplenie styrodurem to must have oczywiście

____________________
Kasia
Gardenarium 19:03, 06 paź 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeśli lubisz aby ekran był lity i jednakowy to mogą się udać tuje Smaragd, nie piszę że bambusy dadzą radę, bo to byłoby szczęście. Nam się udawało z choinami kanadyjskimi, ze świerkami serbskimi, ale świerki w Twoim przypadku to za wielkie rośliny.

Można spróbować z hortensjami bukietowymi, będą kwitły latem i jesienią, wysokie trawy miskanty, ale będą dopiero ładne od lata, bo wiosną ich nie widać.

Gdybyś zdecydowała się na popularne tuje, to od spodu możesz dać im ozdobne coś kwitnące, albo o kolorowych liściach, turzyce, żurawki, jakieś trawki, sezonowe kwitnące.

Możesz robić mieszane kompozycje, jeśli lubisz takie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies