Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Wstęp

Pokaż wątki Pokaż posty

Wstęp

Karabela 22:53, 25 lis 2013


Dołączył: 14 lip 2013
Posty: 1867
jest działka w lesie. sosny, brzozy i świerki. wzdłuż płotu tuje (młode) i wysokie ale łysawe świerki. Spedzamy tam co roku wakacje i każy wolny weekend jak jest ciepło. My i 4 małych szkrabów w wielu 1-4 lata - komplet mój i mojej siostry
Potrzebuję pomocy w nadaniu jej charakteru, ale tak żeby dalej pozostała leśna a nie ogrodowa.

Problem 1
Na początek szpaler 12 łysawych świerków, choć wciąż mają od dołu gałęzie, już ok 10 merów wysokie. Co przed nimi? kompletnie nie mam pomysłu... ten fragment jest raczej słoneczny

Problem 2
Obok rosną wzdłuz podjazdu do domu po 3 świerki bardzo wysokie, podcięte od dołu tak że widać same pnie i gołą ziemie w cieniu gałęzi. Co pod nimi żeby rozjaśnić, ożywić... myślałam o żółtych iglakach? plus hosty np. patriot?

Problem 3
Myślę tez o posadzeniu kilku spektakularnych drzew jako soliterów - co myślicie, będzie pasował tulipanowiec, buk o bordowych lisciach, sosna - tylko jaka? Co jeszcze?

bardzo dziękuję
____________________
Eksperymentarium
Gardenarium 09:46, 26 lis 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nr 1, derenie białe 'Ivory Halo' albo jeśli będziecie podlewać śliczne byłyby hortensje bukietowe dowolnej odmiany, jaka się podoba. Derenie trzeba podlewać w pierwszym roku, potem dadzą sobie radę, mają białe liście, rozjaśnią smutne świerki.

2. Żółte iglaki ładne to Cyprysik groszkowy 'Filifera Aurea Nana', też trzeba dolewać bo zbrzydnie i wyłysieje, hosty ok

3.Sosny nie sadź, będzie brzydko wyglądała w momencie sypania igłami, posadź klona Red Sunset, buk ok.

Miłorząb Pendula.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Karabela 21:52, 26 lis 2013


Dołączył: 14 lip 2013
Posty: 1867
Danusiu, pięknie dziekuję, jak zawsze jesteś niezawodna zrobię jak radzisz, a miłorzęba uwielbiam i mam u siebie w domowym ogródku - moze teraz pokuszę się o zwykłą odmianę bo w lesie ma warunki żeby urosnąć duża. A tulipanowiec da rade? Myślałam też o wiazie Camperdowni żeby zrobić kryjówkę dla dzieci, teraz chowają się w wielkiej leszczynie z której co roku wiewiórka sąsiadka podkrada wszystkie orzechy )

nie wiem tylko jak zakomponować tą rabatę żółto iglakową, są dwie równoległe po obu stronach wjazdu, 6 metrów długie, 2 metry szerokie. Są tam paprocie i wrzosy, ale nie rosną, więc głównie łyse placki. Boję się ze ten cyprysik też może nie dać rady. Ciemno (od świerków) i sucho... Berberys? Żurawka?

mamy jeszcze wzdłuż płotu młode tuje szmaragdy, mi średnio się podobają, ale muszą zostać. Chciałam dosadzic do nich troszkę drzew w szpalerze, zeby wystawały ponad ogrodzenie i osłaniały od drózki

jeszcze raz dziękuję bardzo za pomoc
____________________
Eksperymentarium
Karabela 21:59, 26 lis 2013


Dołączył: 14 lip 2013
Posty: 1867
aha, miałam też posadzić grujecznika, ale nie dojechał do lasu i został u nas w domu, zagląda do kuchni ) dokupić jeszcze raz jednego do lasu?

ps widzę że pytania się mnożą, już nie mogę doczekać się wiosny i wprowadzania w życie
____________________
Eksperymentarium
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies