Gdzie jesteś » Forum » Byliny » Juka karolińska ogrodowa (Yucca filamentosa)

Pokaż wątki Pokaż posty

Juka karolińska ogrodowa (Yucca filamentosa)

Mazan 13:47, 14 sie 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Ewo

Juka to roślina półpustynna dlatego ma bardzo długi i mocny system korzeniowy /palowy/ służący do pobierania wody z głębszych warstw podłoża. Dlatego przy nadmiarze wilgoci w wierzchniej warstwie gleby żółkną jej wierzchołki liści.
Swoją zniszczyłem przesadzając /lat jej nie liczyłem/. Możliwe, że 0,5 m korzenia to było za mało i powinienem kopać głebiej. Lubi gleby raczej alkaliczne i u mnie /dla świętego spokoju/ są obłożone wapieniem - dosypywanie wapna bywa dobre, ale trzeba o tym pamiętać. Wówczas też kwitnie. Moje wypuszczają po pięć do ośmiu pędów kwiatowych co roku od kilkunastu lat.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
10:36, 14 wrz 2014
Ja gdzieś czytałam, że kwiaty pojawiają się na sadzonkach 4-letnich. Ta, która zakwitnie - potem obumiera, ale kolejne osiągają wiek 4 lat i zakwitają. I tak w kółko.
miskka 23:40, 12 sie 2015


Dołączył: 12 lut 2015
Posty: 621
Piszecie, ze po kwitnieniu wycina sie się razem z rozetą? A nie sam przekwitnięty kwiatostan?
____________________
ala 09:27, 10 kwi 2016

Dołączył: 29 wrz 2014
Posty: 27
Wykopałam jukę, dużą karpę 5letnią. Do podziału jest kilka sztuk ale latwo się ona nie dzieli.
Jak ją dzielę łamie mi się. Liściasta sadzonka ma z 10cm korzenia(bulwa jak maniok)i trochę korzonków, zaś z 30cm takich bulw odłamuje się.
Tak ma być?
Przypuszczam, ze z tych korzeniastych bulw za X lat też powinny juki wyrosnąć.
Gardenarium 12:14, 10 kwi 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
miskka napisał(a)
Piszecie, ze po kwitnieniu wycina sie się razem z rozetą? A nie sam przekwitnięty kwiatostan?

Stara rozeta zamiera. Wyrastają odrosty wokół/
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
moonia 21:05, 11 kwi 2016

Dołączył: 01 kwi 2016
Posty: 16
Jestem nowa na forum, ale potrzebuje pomocy. Chodzi mi o to że chcę się pozbyć juki ogrodowej. Jesienią wykopałam głęboko, dobre pół metra, tych bulw i korzeni było mnóstwo. Jednak dalej wypuszcza listki. Dzisiaj walczyłam ponownie, nie wiem czy mi się udało w końcu. Czy jest jakiś inny sposób na pozbycie się kłączy tej rośliny ?
Pozdrawiam Monika
Gardenarium 07:59, 12 kwi 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Sposobem na pozbycie się korzeni jukki, jest ich wykopanie w całości i usunięcie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Efffa 22:15, 16 kwi 2016


Dołączył: 11 cze 2014
Posty: 3530
Danusiu, a jakie jest Twoje zdanie na temat juk?
____________________
Ewelina Odcienie zieleni 2
donia76 10:41, 19 kwi 2016


Dołączył: 17 kwi 2016
Posty: 131
Witam
Ja mam w ogrodzie taką jukę

Liście ma bardzo twarde i ostre dopóki nie zakwitła była bardzo ładna.
W zeszłym roku po kwitnięciu wycięłam pałkę która została po kwiecie, i po bokach zaczęła wypuszczać nowe przyrosty.

Od dołu po oberwaniu liści robi się pieniek.
Może ktoś wie co to za odmiana?
____________________
Aldona W małym ogrodzie Doni
Piotr_ 21:29, 21 kwi 2016


Dołączył: 13 sty 2014
Posty: 2987
To jest juka Gloriosa tworzy pieniek liście sztywne niebieskawe
____________________
Egzotyczna wyspa na Podkarpaciu / Wizytówka-Egzotyczna wyspa na Podkarpaciu Pozdrawiam Piotrek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies