Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Rozmnażanie żywotników z nasion

Pokaż wątki Pokaż posty

Rozmnażanie żywotników z nasion

remigiusz_wi... 22:33, 11 mar 2014

Dołączył: 11 mar 2014
Posty: 2
Witam Serdecznie...

Jestem nowy na tym forum, ale już mam kilka pytań...

Potrzebuje uzyskać informacji jak uzyskać ładne tuje szmaragdowe z nasion...

Po pierwsze czy jest jakieś pewne źródło gdzie mogę nabyć pewne nasionka? te na allegro 100szt za 2zł troszkę mnie nie przekonywują...

Następnie jakiej ziemi użyć? :>

Czy faktycznie dobrym pomysłem jest wsadzenie nasion do lodówki przed wysianiem?

Czy używać jakiś nawozów jeśli tak to jakich?

Jaki jest najlepszy okres na sadzenie?

Czy doniczka P9 jest później odpowiednia na sadzonkę? :>

Jaka wilgość jest odpowiednia ? :>

Byłbym wdzieczny za drobna instrukcję i pomoc

gosiak 22:39, 11 mar 2014


Dołączył: 12 sie 2013
Posty: 68
Nie jestem fachowcem, ale wydaje mi się, że w przypadku iglaków lepsze jest rozmnazanie wegetatywne. W przypadku generatywnego (poprzez nasiona) nie mamy pewności, że cechy roślin matecznych się powtórzą. No i chyba szybciej jest z sadzonek.
____________________
Małgorzata
Gardenarium 09:53, 12 mar 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
O nasiona u Smaragdów ciężko. Brabanty tak.
Smaragdy rozmnażaj z sadzonek. Teraz jest dobry okres na to. Lepszy wynik pozytywny.

Oderwij kawałek pędu, przytnij piętkę, oderwij dolne igły, przytnij wierzchołek, sadź w podłoże z piaskiem i cieniuj oraz przykryj folią, wietrz żeby nie gniły.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
remigiusz_wi... 10:01, 12 mar 2014

Dołączył: 11 mar 2014
Posty: 2
a skąd nabyć sadzonki ? :>
Gardenarium 10:12, 12 mar 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Poobrywać u siebie, albo u znajomych, sam je robisz z matecznika jaki rośnie u Ciebie albo u kogoś.

Postaram się jednak opracować dla Ciebie sposób wysiewu tui.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 10:23, 12 mar 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Rozmnażanie tui z nasion

Zbierasz dojrzałe nasiona i umieszczasz je w papierowej torbie. Ustawiasz na słoneczku w suchym miejscu na 2-3 tygodnie. Wyschną. Wtedy wyjmujesz je i rozkładasz na papierowym ręczniku, patrzysz czy są zdrowe czy chore. Niektóre są puste i nie wykiełkują.

Następnie sypiesz do skrzyneczki substrat torfowy, musi być wilgotny. Na to rozkładasz nasiona, delikatnie uciskujesz w torf i przykrywasz plastikową, przezroczystą pokrywką.

Pilnujesz wilgotności zraszając.Nie mogą mieć zbyt mokro. Procentu wilgotności nie znam, musiałbyś mieć wilgotnościomierz ale to się robi na wyczucie a nie na mierzenie. Na pokrywce woda nie powinna kapać zbytnio na rośliny.

Po około 3 tygodniach powinny wzejść. Gdy siewki są wystarczająco duże pikujesz do małych doniczek. podlewasz wodą (mogą to być doniczki "9" tki)

Nie nawozisz, bo mają wystarczająco składników pokarmowych w świeżej glebie. Potem możesz znowu rozsadzić do większych doniczek, albo do gruntu. Jednak małe siewki lepiej będzie pilnować gdy są w doniczkach. Na zimę doniczki możesz zadołować w ziemi i siewki wysadzić na miejsce stałe w nast. roku.

W lodówce nasiona przechowujesz jeśli chcesz je zachować do następnego roku, czyli gdy zbierasz je jesienią, chowasz do lodówki i wysiewasz wiosną.


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 10:26, 12 mar 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Gdy przesadzisz do drugich doniczek i jest jeszcze np. czerwiec, możesz delikatnie zrosić dolistnie Pinivitem słabszym niż podane na opakowaniu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies