Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Drzewa do cienia - prośba o poradę w temacie drzew.

Pokaż wątki Pokaż posty

Drzewa do cienia - prośba o poradę w temacie drzew.

Lunarii 12:04, 22 mar 2014

Dołączył: 29 sty 2014
Posty: 15
Witam,

Stałem się posiadaczem działki, która niestety nie jest bardzo słoneczna. Poza fragmentem, który jest słoneczny i przeznaczę go na rośliny owocowe, także dekoracyjne jest też fragment mocno ocieniony. Zacienienie wynika z faktu, że od południa graniczy z wysokimi świerkami sąsiada, natomiast od zachodu jest las. Najbardziej dokłuczliwy jest jednak cień z południa, bo tamte drzewa są naprawdę wysokie, myślę że ponad 20 metrowe. Wymyśliłem, że skoro ten fragment trzeba jakoś wypełnić (wiadomo jak męczący jest trawnik), to sam zasadzę drzewa. Z tym, że założenie jest takie, żeby nie wydłużać już cienia padającego od południa. Czyli jeżeli świerki sąsiada mają 25 metrów, to kolejne drzewa u mnie będą miały do 20 metrow, w następnym rzędzie do 15 metrów w kolejnym do 10 metrów. Wszystko fajnie w teorii, jednak jak się okazuje liczba gatunków, które poradzą sobię w cieniu i spełnia moje kryteria jest znikoma. Na glebę rolnicy mówią tutaj SAP. W okolicy są stawy, a także 150 metrów dalej jest niewielka rzeka, co może moim zdaniem świadczyć o wysokim poziomie wód gruntowych. Wykonałem po roztopach odkrywki i miejscami woda pojawiała się poniżej 100cm, jednak w okresie suszy szybko opadła. Po badaniu PH w zakresie 0-100 cm wykazało ph 5.4.

Wiem, że jest kilka gatunków cienioznośnych wsród iglaków, jak choćby cis, jednak tutaj na efekt trzeba czekać zdecydowanie zbyt długo. Z kolei jeżeli sam zasadzę świerki pospolite, to za kilka lat będę miał tylko większy problem z cieniem, bo są to przecież bardzo duże drzewa. W lecie słońce wschodzi i zachodzi na północnym wschodzie i północnym zachodzie. Zimą z kolei na południowym wschodzie/zachodzie. Właśnie wtedy w okresie zimowym jest w tym miejscu najmniej słońca. Bo jeszcze w środku lata gdzieś w godzinach rannych i wieczornych słońce dociera pod tą "południową ścianę świerkową". Idąc tym tropem być możę drzewa liściaste odpowiadają mojemu profilowi - nie wiem czy jest to stwierdzenie poprawne, ale kierując się logiką drzewa liściaste (niezimozielone) w okresie zimowym nie potrzebują słońca?

Buk, Grab, Klon - te drzewa znane są z tolerowania cienia, jednak czy urosną na mojej glebie?

Gardenarium 16:26, 23 mar 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
U mnie w cieniu rośnie miłorząb 'Pendula'. pozostałe miłorzęby w pólcieniu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
brzydula 11:27, 17 wrz 2014

Dołączył: 24 sie 2013
Posty: 307
Witam jan również zastanawiam sie nad drzewami do cienistej rabaty, potrzebuje 3 szt. szczepione na pniu. Myslałam o śliwach wiśniowych, umbra lub miłorzebach, które wybrac ??
brzydula 09:47, 09 paź 2014

Dołączył: 24 sie 2013
Posty: 307
puk puk ...
KrzysztofWojcik 11:28, 09 paź 2014

Dołączył: 12 lip 2013
Posty: 98
Do cienia to zdecydowanie grab - drzewo nr 1 na miejsca cieniste. Są ciekawe małe odmiany szczepione na pniu, np. Globus.
Ewentualnie jakaś odmiana buka szczepiona na pniu. Śliw i wiśni zdecydowanie do cienia nie polecam.
____________________
brzydula 21:04, 10 paź 2014

Dołączył: 24 sie 2013
Posty: 307
bardzo dziękuje a już skłonna byłam zakupić śliwę wiśniową, rabata w zieleniach a pasowało by coś czerwonego wyżej .. musze poszukać w szkółkach . Pozdrawiam
Gardenarium 21:26, 14 paź 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
brzydula napisał(a)
Witam jan również zastanawiam sie nad drzewami do cienistej rabaty, potrzebuje 3 szt. szczepione na pniu. Myslałam o śliwach wiśniowych, umbra lub miłorzebach, które wybrac ??


śliwa wiśniowa będzie zielona zamiast bordowa, nie nadaje się do cienia.
Umbraculifera wiśnia też nie, jedynie pozostaje miłorząb, ale wybró miałąś prosty bo post wyżej polecałam miłorzęba
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
avellan 23:13, 29 kwi 2018


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 36
Miłorząb jest piękny, ale dość wolno rośnie. Możecie polecić jakieś drzewo szybko rosnące do cienia?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies