Gdzie jesteś » Forum » Nie zimujące w gruncie » Starzec popielny - Senecio cineraria

Pokaż wątki Pokaż posty

Starzec popielny - Senecio cineraria

szkabona 12:44, 31 mar 2014


Dołączył: 04 lip 2011
Posty: 75
Witam,

szukam roślin o łacińskiej nazwie Centaurea Cyneraria/Centaurea maritima.
Czy ktoś z Was zna może ich polski odpowiednik?



(zdjęcia wypożyczyłam ze stron: http://www.gapphotos.com/imagedetails.asp?imageno=26540 i http://www.inverprao.com/es/cineraria-maritima/

Chciałabym stworzyć podobną kompozycję (zdjęcie poniżej) i o ile nazwy pozostałych roślinek już (mniej więcej) znam, to nie potrafię trafić na tę srebrna bylinkę
Wiem jedynie, że pochodzi z Meksyku, bardzo dobrze znosi suche i słoneczne stanowiska i nie ma dużych wymagań.



Będę Wam wdzięczna za pomoc

Pozdrawiam,
szkabona
hanka_andrus 13:25, 31 mar 2014


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Prawdopodobnie chodzi ci o tę roślinę, potocznie zwaną mrozy.
Starzec popielny
Senecio cineraria

Nasiona można kupić w sklepach ogrodniczych i w internecie. A w sezonie u ogrodników.
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
szkabona 14:54, 31 mar 2014


Dołączył: 04 lip 2011
Posty: 75
Pani Hanko,

pięknie dziękuję za podpowiedź
Szkoda tylko, że mój wymarzony "starzec" nie jest byliną.

Pozdrawiam serdecznie
Pszczelarnia 15:07, 31 mar 2014


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Ale możesz podstawić inne szare byliny.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
hanka_andrus 16:54, 31 mar 2014


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Szare liście mają: chaber górski, firletka kwiecista, zajęcze uszy czyli czyściec wełnisty, santolina i jeszcze wiele innych.
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
szkabona 11:31, 01 kwi 2014


Dołączył: 04 lip 2011
Posty: 75
Pani Hanko,
najważniejsze, żeby roślinki dobrze zniosły pustynno-gliniaste warunki na mojej działce. I takich dzielnych własnie szukam.
Mam na działce bardzo dużo słońca i niewdzięczną ziemię. Bardzo, bardzo suchą.
Po zeszłorocznych doświadczeniach z konwalnikami, żurawkami i rododendronami zmieniłam frot działania. I stawiam na rośliny mało wymagające.

monteverde 12:57, 01 kwi 2014


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
hanka_andrus napisał(a)
Szare liście mają: chaber górski, firletka kwiecista, zajęcze uszy czyli czyściec wełnisty, santolina i jeszcze wiele innych.

Haniu ja mam u siebie w ogrodzie chabra o różowych kwiatach i takich liściach jak na zdjęciu mam też tego zwykłego o niebieskich kwiatach http://www.gapphotos.com/imagedetails.asp?imageno=26540
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
szkabona 12:12, 03 kwi 2014


Dołączył: 04 lip 2011
Posty: 75
monteverde napisał(a)

Haniu ja mam u siebie w ogrodzie chabra o różowych kwiatach i takich liściach jak na zdjęciu mam też tego zwykłego o niebieskich kwiatach http://www.gapphotos.com/imagedetails.asp?imageno=26540


Monteverde,
tak, to właśnie ta roślina, której szukam. Starzec popielny ma żółte kwiaty. A roślina, o której myślałam - amarantowe. Czy pamiętasz może jak nazywa się dokładnie ten chaber?

Pozdrawiam
Gardenarium 13:57, 26 kwi 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Nazwę masz w tagach pod zdjęciem, to Centaurea maritima.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
archMalgo 13:03, 29 sie 2015

Dołączył: 20 sie 2015
Posty: 6
U mnie mrozy rosną od kilku lat i bez problemu zimują. U mnie stanowisko osłonięte, wśród tuj i lawendy, obsypane korą, nie przykrywane na zimę. Praktycznie już po roku rozrastają się w wielkie kępy ok 80cm średnicy.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies