Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Skulica pospolita

Pokaż wątki Pokaż posty

Skulica pospolita

hortiterapeutka 15:44, 17 kwi 2014


Dołączył: 20 sie 2013
Posty: 49
Witam Wszystkich,
mam pytanie czy skulica pospolita jest szkodliwa w ogródku?
Pozdrawiam
____________________
"Medicus curat, natura sanat." - Lekarz leczy, natura uzdrawia. Hipokrates
hanka_andrus 16:19, 17 kwi 2014


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Wydaje się, że nie. Odżywia się gnijącymi resztkami roślin, butwiejącym drewnem. Raczej trzyma się miejsc ciemnych, wilgotnych. Piwnicznych.
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
hanka_andrus 16:19, 17 kwi 2014


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Wydaje się, że nie. Odżywia si ę gnijącymi resztkami roślin, butwiejącym drewnem. Raczej trzyma się miejsc ciemnych, wilgotnych. Piwnicznych.
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
hortiterapeutka 16:29, 17 kwi 2014


Dołączył: 20 sie 2013
Posty: 49
hanka_andrus napisał(a)
Wydaje się, że nie. Odżywia si ę gnijącymi resztkami roślin, butwiejącym drewnem. Raczej trzyma się miejsc ciemnych, wilgotnych. Piwnicznych.


Bardzo dziekuję za odpowiedź

A uwzględniejąc, że mam ich sporo w ogórdku to dobrze czy źle?

Poniewaz mam niestety też larwy komarnic, czy skulica przy tym jakoś pomaga czy nie? Chodzi mi o to, że larwy komarnic tez zywią sie materią organiczna a jak jej zabraknie przenoszą sie na rosliny i pomyslała, że skoro mam tych skulic tak duzo to jak zjedzą w danym miejscu wiekszośc pozywienia to larwy przerzucą sie na rosliny

Pozdrawiam
____________________
"Medicus curat, natura sanat." - Lekarz leczy, natura uzdrawia. Hipokrates
hanka_andrus 16:49, 17 kwi 2014


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
W przyrodzie jest zachowana równowaga. Je się coś albo kogoś, a inni też na nas polują. Każdy ma jakiegoś naturalnego wroga, albo kilku. Osobiście żyjątkami sobie głowy nie zawracam. Chyba, że jest inwazja. Ale to rzadko w ogrodach, musi zginąć naturalny selekcjoner, żeby była plaga.
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
hortiterapeutka 20:16, 17 kwi 2014


Dołączył: 20 sie 2013
Posty: 49
hanka_andrus napisał(a)
W przyrodzie jest zachowana równowaga. Je się coś albo kogoś, a inni też na nas polują. Każdy ma jakiegoś naturalnego wroga, albo kilku. Osobiście żyjątkami sobie głowy nie zawracam. Chyba, że jest inwazja. Ale to rzadko w ogrodach, musi zginąć naturalny selekcjoner, żeby była plaga.


Czyli rozumiem, że Pani by z komarnicami nie walczyła ?

Czy to plaga czy nie - to nie wiem. Przy okazji prac pielęgnacyjnych znajduję co chwile kilka sztuk, a ile jest ich pod ziemią to nie mam pojęcia.
____________________
"Medicus curat, natura sanat." - Lekarz leczy, natura uzdrawia. Hipokrates
hanka_andrus 20:54, 17 kwi 2014


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Z niczym nie walczę, tępię tylko pędraki, jak wykopię przypadkiem, mszyce na różach i poskrzypkę na liliach. Na więcej nie mam możliwości.
W beczce na wodę coś mi się czasem zalęga, ale wybieram wodę i wylewam to pod krzewy. Ptaki wybiorą. Z kretami nie wojuję, bo one pod ziemią straż trzymają. Na komarnice pewnie polują osy i szerszenie, ptaki i żaby .
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
hortiterapeutka 21:19, 17 kwi 2014


Dołączył: 20 sie 2013
Posty: 49
Podobno na komarnice dobra jest szczerklina piaskowa Tylko jak ją zwabic do ogórdka Szukałam nie znalazłam.
____________________
"Medicus curat, natura sanat." - Lekarz leczy, natura uzdrawia. Hipokrates
Mazan 07:46, 18 kwi 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Hortiterapeutko, Szczerklina - jak nazwa wskazuje - zasiedla gleby lekkie, suchsze. Skulica "sprząta" po innych. Rolnice i komarnice mają we zwyczaju odgryzać i wciągać pod ziemię części zielone roślin jako zapasy na dzień, a skulica zjada resztki, które zostają. Lubiąc wilgotne środowisko skulica ma niemal idealne warunki u Ciebie.
Larwy komarnic tylko w 1 stadium żywią się martwą substancją organiczną, w późniejszych trzech stadiach robią to, co wszystkie szkodniki glebowe - atakują żywe rośliny.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies