Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Pęcherznica - Physocarpus

Pokaż wątki Pokaż posty

Pęcherznica - Physocarpus

kemotd 22:11, 01 maj 2014


Dołączył: 23 cze 2013
Posty: 29
Dziś posadziliśmy zakupione rano w szkólce pęcherznice jako 30 metrów żywopłotu. docelowo ma być na wysokości około 1,7 m.
zakupiliśmy 50 sztuk odmiany Lucetus i 10 sz. odmiany Lady in red. I tutaj jest właśnie problem bo teraz czytam ze ta "Lady in red" rośnie max do 1,5 m i zdecydowanie wolniej niz Lucetos. w zamiarze mialo być diabolo ale jak to przy zakupach bywa
Czy ktoś z Was ma doświadczenia z tą odmianą ? czy faktycznie rośnie wolno i tak nisko ?
już się zastanawiam czy nie wykopac tych 10 "lady in red", choć koszty już poniosłem.
Gardenarium 22:26, 02 maj 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Post i odpowiedzi są przeniesione do wątku żywopłoty mieszane i jest tam akurat o żywopłocie z dwóch kolorów pęcherznicy.

http://www.ogrodowisko.pl/watek/3377-zywoploty-mieszane?page=3#post_9
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 11:11, 01 maj 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Corbi napisał(a)


Witam, rok temu prowadziłem kilkudziesięcio centymetrowe krzewy, trzy sztuki. W ciągu ostatniego tygodnia, liście które były czerwone, zrobiły się żółte i wszystkie posiadają zaschniete końcówki. Widzę, że z ziemi wypuszczają młode listki, więc rośliny trzymają się przy życiu, natomiast chciałbym wiedzieć co było powodem takiego zniszczenia.
Dodam, że przy podlewaniu trawnika, rabata na której rosną między innymi te trzy sztuki, była lana wodą ze zraszaczy przez godzine, czy to może być jakiś powód? Inne rośliny, rosną ładnie.



Jak na dłoni widać szmatę, a raczej plastik, szkodzi roślinom, nie powiem że akurat w tym przypadku, bo mogło to być przypalenie, woda raczej nie, ale plastik nie pomaga roślinie dobrze rosnąć, bo ją dusi w tym klepisku. Natychmiast to usuń.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Corbi 11:36, 01 maj 2020

Dołączył: 25 mar 2020
Posty: 4
Dziękuję za pomoc, jestem w stanie to wyrzucić, ale nie mam 100% pewności czy to na pewno to, ponieważ inne rośliny na tej rabacie ładnie wypuszczają listki, poza tym przy roślinach są powycinane duuże koła. W innym miejscu ogrodu żółta odmiana pęcherznicy rośnie bardzo ładnie również na plastiku.

Druga sprawa, jeśli chodzi o słońce, czy takie młode roślinki są tak bardzo podatne na słońce? W ciągu ostatnich dni nie było nawet mocnego słońca, więc nie wiem czy to możliwe.

Ciężka sprawa z tego co widzę.

Gardenarium 23:27, 02 cze 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Adax napisał(a)
Z uwagi na pochyłość terenu w doł od strony północnej mamy tuż za ogrodzeniem po naszej stronie stopień (mini-skarpę) szerokości 50 cm i wysokości ok. 20-25cm.
Jest to część północna za domem, pozostająca w cieniu w południe, jedynie rano i po południu zagląda tam słońce. Wiemy też, że ew. przebijanie roślin "żywopłotu" na drugą stronę nie będzie przeszkadzać sąsiadom.
Czy możemy na tym stopniu posadzić pęcherznice jako "żywopłot"?
Jeśli tak, to jak gęsto?
Jeśli nie, to ew. co tam można posadzić na przysłonięcie ogrodzenia?


Rozstaw zależy od odmiany pęchc=erznicy, jedne rosną bardzo silnie a inne są karłowe i mają delikatne gałązki.

Odmiany pęcherznicy

Na żywopłot silnie rosnący posadź co 70-80 cm, albo tak, żeby krzewy się stykały.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Adax 14:15, 03 cze 2020

Dołączył: 08 kwi 2018
Posty: 28
Gardenarium - Wielkie dzięki! To ma być 2 odmiany: Diabolo i Dart`s Gold, co 70cm, grupami po 5 na przemian.

Pytam, bo niby zaleca się 50cm od ogrodzenia, a u nas byłoby 25cm i z drugiej strony po 25cm koniec skarpki -czy korzenie nie będą wychodzić na wierzch?
Nie wiem jakie tendencje mają ich korzenie...
AlicjaMa 23:27, 11 maj 2022

Dołączył: 20 mar 2021
Posty: 85
Czy da się prowadzić ładny żywopłot z pecherznicy luteus na szerokość 1 m?
Ewentualnie na 1, 5 m tylko jaka wtedy powinna być odległość od płotu sąsiada żeby ja swobodnie przycinać?
AlicjaMa 17:35, 15 maj 2022

Dołączył: 20 mar 2021
Posty: 85
Czy ktoś mógłby podpowiedzieć?
Może ktoś prowadzi taki żywopłot?
Gardenarium 19:02, 15 maj 2022


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
To mocny żywopłot, puszcza mega pędy i nie wiem w jakiej odległości posadzić, metr od płotu i ciąć mocno w pionie, ale co będzie za 10 lat? Nie wiem, nie prowadziłam z tej odmiany żywopłotu. Ładny aby był trzeba 3 razy w roku przycinać.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
AlicjaMa 12:45, 16 maj 2022

Dołączył: 20 mar 2021
Posty: 85
Serdecznie dziękuję za informację.
W takim razie jeszcze się zastanowię, bo działka malutka i troche szkoda trawnika.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies