Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pomysł na "wybieg dla chomików" :)

Pokaż wątki Pokaż posty

Pomysł na "wybieg dla chomików" :)

martka_08 21:48, 09 maj 2014


Dołączył: 09 maj 2014
Posty: 14


Dobry wieczór,
Mam prośbę o pomoc w zaprojektowaniu rabatki wokół tarasu najchętniej z takimi roślinami, które wymagają min. obsługi Nie jestem pewna czy zrobić ją tak jak taras w półokręgu czy np. prostokąt-kawałek trawnika z tyłu jest mi na ten moment potrzebny-mam małe dziecko.
Ogródek jest naprawdę jak tytułowy "wybieg dla chomików":, ale może da się tam jeszcze coś posadzić Jakieś miniaturowe drzewko, wrzosy, lawendę itp.- nie wiem tylko jak to rozplanować żeby nie przesądzić z ilością i zachować jakiś sensowny porządek. Ziemia jest ok ale cały ogródek jest w słońcu od rana do wieczora.
Wymiary ogródka :8x10x12 (wzdłuż ogrodzenia tuje)
Wymiary tarasu: 350cm x120cm
Odległość tarasu od tui z prawej strony( pasek trawy) 120cm
Z lewej str. tarasu są schody, a pod nimi komórka-wiec rabatka nie może być cala wzdłuż tarasu-musi tam być jakieś małe przejście-mam nadzieje ze to w miarę jasno tłumaczę
pozdrawiam


____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/5717-drugie-podejscie
Gardenarium 22:55, 09 maj 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
To koło (a właściwe 3/4 koła) w prostokątnym i kanciastym ogrodzie wymaga zastosowania takich linii jeszcze gdzieś, może w przeciwległym rogu?
Też 3/4 koła wokół jakiegoś drzewa np. Prunus cerasifera Nigra na wysokim pniu, w kole żwirek - wtedy można postawić ławkę, albo komplecik mebli ogrodowych z okrągłym stolikiem.

Albo placyk kwadratowy ale wokół niego rabata 3/4 koła, jak ten tarasik który już jest. Reszta linie proste i proste wzory z roślin, kwadraty, prostokąty, linie proste.

Z roślin polecam lawendę, jeżówki (uwielbiają je motyle), ziemozielona kolorowa trzmielina Fortunego 'Emerald'n Gold', trawy ozdobne. Iglaki o miękkich igłach i nie uczulające (zero jałowców, kosodrzewin), raczej choiny kanadyjskie karłowa odmiana, wrzosy, wrzośce, ale w grupach jednokolorowych po co najmniej 20 szt jednego koloru, a nawet więcej szt.

Kilka wrzosów nie załatwi sprawy roślin. Mały ogród też wymaga wypełnienia kolorami.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
martka_08 23:24, 09 maj 2014


Dołączył: 09 maj 2014
Posty: 14
witam,
serdecznie dziekuje za odpowiedz!! Czy jest szansa na naniesienie Pani wskazówek na ktores ze zdjec? - z tą druga opcja.
Myslalam jeszcze zeby przy furtce tam gdzie koncza sie tuje posadzic pnaca roze- nadaje sie na siatke ogrodzeniowa? I jeszcze strasznie podobaja mi sie hortensje ale nie wiem czy w taka rabate je wsadzic? Czy rabate wysypac kamykami lub kora?
pozdrawiam
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/5717-drugie-podejscie
Sebek 11:37, 11 maj 2014


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Pomysł na linie rabat mam taki



Koło byłoby ze żwiru - najlepiej dopasowanego do koloru kostki - szary bądź beżowy.

Proste linie też mogłyby być, ale koło na pewno musi być powtórzone Przy takich liniach musiałabyś dobrze odmierzyć proporcje , żeby rabaty nie zdominowały trawnika i odwrotnie.

Z roślin bezobsługowych na pewno mogę polecić jeszcze Carexy - Ice Dance, Frosted Curls, hosty, kocimiętki, rozchodniki, wyższe trawy jak miskanty czy rozplenice. Z krzewów liściastych to hortensje, berbersysy, derenie. Z zimozielonych (głównie w takie bym szedł w tak małym ogrodzie to na pewno różaneczniki, trzmieliny, cyprysiki groszkowe oraz bukszpany - i tak jak Danusia poleciła miniaturowe iglaki i karłowe choiny kanadyjskie. Wpisz w wyszukiwarce na stronie głównej jak i tych na forum hasła typu przedogródek, ogród przy zabudowie szeregowej - wyskoczą Ci wątki i zdjęcia z ogrodami tej wielkości - może Cię zainspirują
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
martka_08 23:15, 11 maj 2014


Dołączył: 09 maj 2014
Posty: 14
DZIEK I!!! -super
powiem szczerze, że nie potrafiłam wymyślić jak wpakować kolejne koło w tak mały ogródek, ale teraz jakoś to chyba ogarniam czy ten płotek przed tujami może zostać? bo rozumiem, że łączenie trawnik-rabata powinno być płaskie (jakiś eko-bord? ) Mam w donicy 4 kulkowe "tujopodobno-bonsaiowe" drzewko i chciałabym je przesadzić do gruntu, ma jakieś 120cm czy w tym nowym kole może być posadzone coś takiego- czy raczej wysokie drzewo. Mogę mieć jeszcze prosbe o wskazowkę w jaki sposob sadzić te rosliny, jestem totalna noga w i boje sie, ze moge z tego zrobic niezly bigos jak posadze wszystko na oko
jeszcze raz serdeczne dzięki
pozdrawiam
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/5717-drugie-podejscie
martka_08 23:05, 13 cze 2014


Dołączył: 09 maj 2014
Posty: 14
witam ponownie
po dokladnym zmierzeniu wszystkiego okazuje sie ze ogrodek robi sie bardzo maly jesli wzgluz choinek zrobie rabate.musze miec kawalek trawnika z uwagi na male dziecko. a gdyby zrobic rabate tylko wokol tarasu-np w ksztalcie prostokata?
bede wdzieczna za wskazowki
pozdrawiam
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/5717-drugie-podejscie
EwaG 16:11, 10 maj 2015


Dołączył: 18 maj 2011
Posty: 1089
Rzeczywiscie ogródeczek jak chusteczka.
Byłoby wspaniale gdybyś zrobiła rzut ogrodu od góry.
Czy musi być przejście zdłuż tarasau od strony wejścia?
____________________
Ewa ; Ogród Ewy G. ; blog http://www.ogrodyewy.pl/
EwaG 20:49, 10 maj 2015


Dołączył: 18 maj 2011
Posty: 1089
Mam taką propozycję dla Ciebie.
Wokół tarasu ogród żwirowy z bylinami (lawendy, rozchodniki, zióła; macierzanka, szałwie), przez rabatę prowadzi przejście do ogrodu (z drewnianych bali w typie "podkłady kolejowe" - w typie tzn., że nie z podkładów tylko z impregowanych kantówek). rabatę kończy niewielkie drzewko (może być mała wiśnia, mała robinia).
Dalej rabata wzdłuż tuj z kolorowo kwitnących krzewów (np. tawuły japońskie o zielonych liściach lub pięciorniki).
przy kolejnej "ścianie" z tuj, proponuję Ci półokrągłą rabatę (powtarzającą w miarę mozliwości kształt tarasu) z niskimi i wyższymi krzewami (jak się uda zimozielonymi. W środkowej partii - 3 niewysokie drzewka szczepione na pniu.

Niestety nie mogę w tej chwili dodać "wizualizacji", bo zdjęcia się nie wgrywają. Jak funkcja powróci, to je dodam.

____________________
Ewa ; Ogród Ewy G. ; blog http://www.ogrodyewy.pl/
ewalm 12:29, 11 maj 2015


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 2627
Marta, można tak zrobić:
- otoczyć taras cześciowo lawendą,zostawiajc szeroką przerwę na środku,
- za obwódka z lawendy od strony bliżej komórki dać jeszcze pas rabaty, powtarzający kształt tarasu, powiedzmy w sumie razem z laweda metrowy, i tam w rabacie posadzic nieduże drzewo o kilistej koronie,
- od strony ścieżki wejściowej zrobić żwirowy kawałek, w który wcinałaby się lawendowa obwódka z tym bonzai, które masz (choć nie wiem czy dobrze sobie wyobrażam, o jakim bonzai pisałaś), powiedzmy, że to taki odpowiednik przedogródka
- skoro masz małe dziecko, to pod tujami ścięłabym tylko narożnik na malutką rabatę ozdobną widoczną z tarasu, od strony trawnika po łuku, można to obwieść trzmielina Fortune'a, najlepiej tą biało-zieloną 'Emerald Gaiety', uważam, że lepiej pasuje do lawendy, i posadzić tam coś niedużego na pniu, np. miłorząb 'Mariken'.
- w tak małym ogródku naprawdę mniej jest pracy z podcięciem krawędzi trawnika szpadlem niż z wydłubywaniem trawy z palisadek, ekobordów itd. - usunęłabym w ogóle.
- w narożniku za trzmieliną można posadzić coś kwitnącego, bylinowego co lubisz.
Zimą zostanie pas trzmieliny i drzewko, drzewo przy tarasie, lawenda, bonsai.

Jeżeli możesz zrobić rabatę, tam gdzie masz stare drzwi do komórki, tak jak pisałaś, to można tam posadzić coś ładnego typu kompozycja z małych iglastych, kwiaty, albo coś użytkowego, co ucieszy dzieci. Albo niskie hortensje i podsadzić poziomkami na przykład. Albo zioła do kuchni.

A ten pozostały narożnik cały zostawiłabym na "sprawy dziecięce". Jest najmniej widoczny z reprezentacyjnego punktu widzenia i można się tam wygodnie bawić, rozkładać trampoliny, namioty i kocyki, a sądząc bo rozmiarach plastikowego domku to jeszcze przez ładnych parę lat przyda się takie miejsce.







____________________
Ogródek na trzy lata
EwaG 16:56, 11 maj 2015


Dołączył: 18 maj 2011
Posty: 1089
Dołączam zdjęcia i planik





____________________
Ewa ; Ogród Ewy G. ; blog http://www.ogrodyewy.pl/
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies