Gdzie jesteś » Forum » Donice i pojemniki » Uprawianie roślin w donicach

Pokaż wątki Pokaż posty

Uprawianie roślin w donicach

Sonia_M 13:05, 14 wrz 2020

Dołączył: 01 mar 2020
Posty: 73
Dziękuję Pani Danusiu za radę.
Już zaczęliśmy z mężem działać w sprawie donic. Ostatecznie wyszło nam 100 cm długości i 66 cm szerokości i 56 cm wysokości. To wymiary zewnętrzne. Donice będą stać przy tarasie na ziemi więc dna nie robimy. Ściągnęliśmy trawę i zrobiliśmy tylko obwódkę z kostki, żeby te donice nie stały tak bezpośrednio na ziemi. Kupiłam styrodur o grubości 3 cm i mam folię kubełkową, która mi została z budowy.
Niestety nie mam kompostownika, więc muszę bazować na kupnej ziemi, ale trochę się przeraziłam ile tych worków tam wejdzie. Wyczytałam (w wątku o skrzyniach na warzywniaki), że mogłabym na dno wrzucić tą ściągniętą trawę i dopiero wyżej dać tej lepszej ziemi do której będę wsadzać rośliny. Faktycznie mogę tak zrobić? Może mogłabym do tej trawy dorzucić trochę kory i wymieszać.
Gardenarium 08:12, 15 wrz 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tak, możesz tak zrobić, ziemia darniowa jest bogata w skłądniki pokarmowe i zaoszczędzisz, kora jak najbardziej wskazana.
Pozdrawiam
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Sonia_M 14:28, 15 wrz 2020

Dołączył: 01 mar 2020
Posty: 73
O jak mnie ucieszyła taka wiadomość. Super.
A jeszcze mam pytanie. Czy zamiast poleconej irgi mogłabym dać żurawki?
Przeczytałam, że irga może podmarzać, a ja mieszkam w takim dziwnym miejscu, że u mnie na wiosnę zdarza się, że coś podmarźnie, a dosłownie 100 m od nas już nie. Od łąk taki przelot jakiś przez nas leci.
Jedna donica (wymiar 100x66) będzie stała przy tarasie, gdzie rano do południa jest słońce, a potem już stoi w cieniu. To chcę tam wsadzić jedną hortensję drzewiastą 'Invincibelle Spirit' PINK ANNABELLE. Do niej myślę posadzić dwie żurawki "Fire Alarm".
A drugą donicę już dom nie zasłania i jest cały dzień w słońcu, więc chciałam tam dać jedną hortensję bukietową 'Magical Moonlight' i dwie żurawki "Delta Dawn". Czy to będzie dobry pomysł?
Gardenarium 19:08, 15 wrz 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Moim zdaniem żurawki tak samo wymarzną jak irga. Mnie chodziło o "płaszcz" wiszący z brzegów donicy, a żurawka tego nie da. Wiosną liście żurawki trzeba obciąć a irgi nie, pokrój się liczy. Listki poczyścisz i irga w maju odbije podwójnie. Ja radzę, zrobisz jak uważasz.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Sonia_M 20:39, 15 wrz 2020

Dołączył: 01 mar 2020
Posty: 73
Nie wiedziałam, że żurawki też mogą zmarznąć i że trzeba je na wiosnę całkiem ścinać. W takim razie to odpada
A jaka odmiana irgi byłaby najlepsza?
Sonia_M 11:11, 17 wrz 2020

Dołączył: 01 mar 2020
Posty: 73
Poczytałam o różnych odmianach irgi i wybrałam Irgę Dammera 'Mooncreeper'. Mam nadzieję, że to będzie dobry wybór. Dwie sztuki tej irgi wystarczą plus ta moja hortensja drzewiasta Pink Annabelle na donicę 100x66 ?
A czy mogłabym od strony hortensji wsadzić cebulki krokusów, żeby zakwitł jakiś kwiatek wiosną zanim hortensja się obudzi? Tych cebulek nie trzeba chyba wykopywać, jak cebule tulipanów? Może to nie jest dobry pomysł, to proszę o sprowadzenie mnie na ziemię
Gardenarium 22:10, 17 wrz 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Możesz wsadzić cebulki. Krokusów się nie wykopuje bo narastają w większe kępy, zaś tulipany akurat należy wykopywać bo drobnieją i przestają kwitnąć.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Sonia_M 08:24, 18 wrz 2020

Dołączył: 01 mar 2020
Posty: 73
Ok. Dziękuję bardzo. Jak tylko roślinki do mnie dotrą i donica będzie gotowa to się pochwalę.
wasiek 14:35, 22 wrz 2020

Dołączył: 21 wrz 2014
Posty: 5
Witam,
mam problem z obsadzeniem donic przy wjeździe na posesje i zwracam się uprzejmie o pomoc, bo brak weny twórczej a donice za chwilke będą skończone. Donice to gabiony - na zewnątrz kamień gnejs a wewnątrz ziemia. Długość donicy 3,5 metra - szerokość wewnętrznej donicy 50 cm czyli tam gdzie ziemia i rośliny. Chciałabym, żeby były to rosliny zimozielone ale nie bukszpany - na północy ćma bukszpanowa działa
Załączam zdjęcie jak to wygląda - donice oczywiście będą ocieplone styropianem od dołu co już widać ( bo tam jest beton specjalnie wylany pod donice ) i z każdego boku.
Będę wdzięczna za każdą sugestię bo w sobotę chcę jechać do szkółki po roślinki
Gardenarium 20:22, 22 wrz 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Sonia_M napisał(a)
Nie wiedziałam, że żurawki też mogą zmarznąć i że trzeba je na wiosnę całkiem ścinać. W takim razie to odpada
A jaka odmiana irgi byłaby najlepsza?


Nie tyle zmarznąć, co wiosną te liście, które zimą były ładne- brzydną i lepiej je ściąć, wtedy ze środka wychodzą piękne, nowe liście.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies