Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Zakładanie trawnika między płytami chodnikowymi

Pokaż wątki Pokaż posty

Zakładanie trawnika między płytami chodnikowymi

Grazyna_Nowi... 14:49, 01 cze 2014

Dołączył: 20 gru 2012
Posty: 3
Dzień dobry,
chciałabym założyć trawnik pomiędzy płytami chodnikowymi - odległość między płytami (rozmiar płyt:50 na 50 cm) wynosiłaby 15 cm. Czy w takiej przerwie trawnik sie utrzyma? Oczywiście byłaby to ścieżka, po której byśmy chodzili. Lepiej założyć taki trawnik z siewu, czy z darni. I jak go pielęgnować?
Czy ktoś ma doświadczenie?
Załączam przykładowy rysunek, jak by to miało mniej więcej wyglądać.
____________________
Grażyna
Gardenarium 14:57, 01 cze 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Można zakładać i z darni i z siewu. Różnica polega na tym, że przy siewie ziemia powinna być wyżej, a z darni pozostawiamy poprawkę na grubość darni czyli około 4 cm.

Ja wolę zakładać z rolki (darni), wtedy utykasz paski pomiędzy płytami. Uda się gdy będzie prawidłowo podlewana i nawożona,. tak samo jak pozostały trawnik.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
iwka 13:19, 02 cze 2014


Dołączył: 21 lis 2012
Posty: 13363
Ja właśnie posiałam kilka dni temu trawę między płyty, zaczyna ładnie się zielenić. Wstawię zdjęcia jak już będzie fajny efekt
____________________
Iwona Od nowa... :) Jak mam czas, to leżę i odpoczywam, jak nie mam, to tylko leżę.
gp1958 19:20, 01 sty 2017


Dołączył: 01 sty 2017
Posty: 41
Jestem tu od dzisiaj. Ogród prowadzę od 4 lat więc niewiele jak na doświadczenie. Właśnie postanowiłam na wiosnę wymienić starą trawę na nową zdobywam informacje na ten temat. I właśnie nigdzie nie znalazłam co zrobić z płytkami chodnikowymi które są ułożone (betonowe na wzór przeciętego drewna w odległości kroku) czy powinnam je zdjąć i po przygotowaniu terenu położyć od nowa tzn. zrobić wgłębienie w ziemi i wkopać, czy zrobić to po siewie czy przed?
Gardenarium 12:42, 02 sty 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wszystko zależy od tego czy są dobrze ułożone, jeśli równo i na dobrej wysokość i poziomo, to można je zostawić. Jeśli krzywo to zdjąć i położyć od nowa.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
gp1958 17:35, 02 sty 2017


Dołączył: 01 sty 2017
Posty: 41
Dzięki za odpowiedź. Zdecyduję się zdjąć, czy ułożyć przed siewem czy po siewie i czy powinny wystawać nad ziemią czy je wkopać na równo z ziemią??
Grażyna z okolic Radzymina Nieporętu
Gardenarium 18:15, 02 sty 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jak wygodnie. Ułożenie po siewie jest niewygodne, ale pozwoli umieścić ja na odpowiedniej wysokości. Muszą nieco wystawać, bo potem trawnik narasta i mogą całkowicie zarosnąć i pokryć się trawnikiem.

Możesz przed sianiem ułożyć. Nie ma znaczenia.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
gp1958 18:22, 02 sty 2017


Dołączył: 01 sty 2017
Posty: 41
Jak cudownie że można liczyć na tak szybką odpowiedź. W podziękowaniu kwiatek z mojego ogrodu.
Paewa 19:28, 16 mar 2017

Dołączył: 03 mar 2017
Posty: 12
Prosze o rade chcemy polozyc na trawniku plyty 60 cm na 60 cm grube 4 cm , czy odstep 10 cm bedzie wystarczajacy zeby trawa dobrze rosla ? Prosze o rade jak mamy dokladnie to zrobic na istniejacym trawniku posianym w tamtym roku gdzie w tym bede chciala jeszcze dosiac ? Jak zrobic to dobrze zeby jeszcze swobodnie jezdzic kosiarka ?
Gardenarium 19:44, 16 mar 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zamarkować położenie płyt wytyczając linie sznurkiem, żeby równo było.

Każdą płytę położyć równo. Następnie naciąć krawędzie trawnika po płycie.
Wyjąć płytę.
Wybrać ziemię na grubość płyty, plus jeszcze trochę na warstwę piasku.

Nasypać piasku, ułożyć równo płyty.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies