Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogródek pod sosną :)

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogródek pod sosną :)

Patii 14:05, 05 cze 2014


Dołączył: 02 cze 2014
Posty: 45
Witam
nazwa wątku wzięła się z tego, ze kiedyś mieliśmy mały ogródeczek na wsi, pod oknem, a w jego centralnej części królowała sosna czarna. Reszta podwórka jak to na wsi, zajęta była pod gospodarstwo i niewielki sadek. Z biegiem lat jednak zniknęła krówka, klaczka i kurczaki, więc ogród zaczął się rozrastać, aż w końcu się rozpanoszył na całą powierzchnię Najpierw trzeba było wyciąć kilkanaście starych modrzewi (z bólem) ale stanowiły one zagrożenie a po większym wietrze całe podwórko było usłane ich drobnymi gałązkami. Odeszła także stara lipa (bardzo żałuję), klony, dzika grusza i masa rożnych dzikich krzewów. Ze starszych drzew zostały dwie czarne sosny i jedna pospolita, jako szkielet przyszłego ogródka. Są także dwa około 30-to letnie świerki kłujące, a reszta to nasadzenia powstałe w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Ciągle coś się dosadza, przesadza, rozsadza i dokupuje. Najbardziej lubię ozdobne sosny i brzozy, różaneczniki, wrzosy oraz lilie (tego nigdy u nas za wiele ) ale moim zdecydowanym numerem jeden jest lilia złotogłów To jest moja ulubienica, która rozsiewa się sama po ogrodzie i czasem znajduję jakąś kiedy dopiero kwitnie. To są dopiero miłe niespodzianki! Osobnego hopla mam na punkcie kamieni Pozdrawiam i mam nadzieję, ze komuś się trochę u mnie spodoba
stąd wszystko się zaczęło rozrastać:


trochę dalej:


Wygląd z bliska tej rabatki:

te pnie to pamiątka po modrzewiach










inne rabatki:



w tej większej kuli po lewo co roku lęgnie się makolągwa




[img

żółta sosna:

tulipanowiec:

gloria polonica czeka na własne miejsce

coś się znalazło:

korzenie, patyki i kamienie oprócz funkcji dekoracyjnej służą osłanianiu roślin przez stado mojej szarańczy, która sika gdzie popadnie. Choć są już na tyle kulturalni, ze nie wchodzą na rabaty. Czasem zdarzy się tylko jakaś duża złamana gałąź na rododendronie, ale jeśli już, to koniecznie kwitnącym
Oto mój najdroższy i najulubieńszy szkodnik w akcji:

kielichowiec też już zakwitł

paprotka i języcznik
funkie


jakaś jodła

tak kwitła magnolia gwiaździsta

liliak palibin

modrzewie

sosna oścista

brzoza golden cloud


brzoza wiśniowa

pożyteczna

Ermana

klon palmowy

wintergold
jedna z choin
sosna austriacka

sosna nieznana (ktoś wie ?

pięciorniki już zaczynają kwitnąć
____________________
ogródek pod sosną
AgnieszkaW 14:12, 05 cze 2014

Dołączył: 08 mar 2013
Posty: 10749
Witaj Patii, fajnie się zapowiada Kamienie to także moja miłość, a sosny czarne też mam...
____________________
Agnieszka Jurajski Ogród *** Wizytówka
Gocha 14:12, 05 cze 2014


Dołączył: 28 mar 2014
Posty: 5372
Witaj. Wpadam i czekam na dalszy ciąg opowieści i na zdjęcia
____________________
Małgosia - Kolorowy ogród do kapitalnegto remontu
Katkak 14:16, 05 cze 2014


Dołączył: 13 lip 2013
Posty: 28254
Witaj . Sosna wygląda bardzo majestatycznie, rh robią wrażenie. Pokaż więcej zdjęć, ok? Pozdrawiam .
____________________
Kaśka - Moja bajka *** Wizytówka
Kasial 14:22, 05 cze 2014


Dołączył: 08 kwi 2014
Posty: 833
Witam serdecznie
Mam jedną już sporą sosnę a w tym roku posadziłam 16 sadzonek i wszystkie się przyjęły
Lipy wielkie ogromne 30letnie tez wycięliśmy. Nad modrzewiem się zastanawiam, bo już całkiem spory.
Czekam na więcej zdjęć
____________________
Dziewczyna z lasu :) Ogrodowa zachciewajka :)
Patii 14:58, 05 cze 2014


Dołączył: 02 cze 2014
Posty: 45
ok zaraz postaram się wrzucić więcej zdjęć
____________________
ogródek pod sosną
Katkak 15:25, 05 cze 2014


Dołączył: 13 lip 2013
Posty: 28254
Fajne te pniaczki . Mogłabyś na nie bluszcz puścić to fajnie by je pooplatał . KIamienie są fajne, szczególnie te z dziurami. Widziałam takie w sklepie zoologicznym, ale przegięli z ceną. 9zł za kilogram, a kamień ciężki jak diabli, więc bez przesady .
____________________
Kaśka - Moja bajka *** Wizytówka
Patii 15:59, 05 cze 2014


Dołączył: 02 cze 2014
Posty: 45
Katkak napisał(a)
Fajne te pniaczki . Mogłabyś na nie bluszcz puścić to fajnie by je pooplatał . KIamienie są fajne, szczególnie te z dziurami. Widziałam takie w sklepie zoologicznym, ale przegięli z ceną. 9zł za kilogram, a kamień ciężki jak diabli, więc bez przesady .

Hej
bluszcz i hortensja pnąca są na sosnach, pierwsza pospolita:


tu gąszcz pomarańczowej tygrysówki - samosiejki
____________________
ogródek pod sosną
Patii 16:03, 05 cze 2014


Dołączył: 02 cze 2014
Posty: 45
Katkak napisał(a)
Witaj . Sosna wygląda bardzo majestatycznie, rh robią wrażenie. Pokaż więcej zdjęć, ok? Pozdrawiam .

wieczorem wrzucę więcej rh
____________________
ogródek pod sosną
Patii 16:06, 05 cze 2014


Dołączył: 02 cze 2014
Posty: 45
Kasial napisał(a)
Witam serdecznie
Mam jedną już sporą sosnę a w tym roku posadziłam 16 sadzonek i wszystkie się przyjęły
Lipy wielkie ogromne 30letnie tez wycięliśmy. Nad modrzewiem się zastanawiam, bo już całkiem spory.
Czekam na więcej zdjęć

cześć!!!
____________________
ogródek pod sosną
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies