Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród na glinie

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród na glinie

Malgosik 12:11, 06 cze 2014


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
Miłorząb po rozwinięciu liści wygląda dziś tak (drewniany płot będzie w tym sezonie malowany):


Moje kulki bukszpanowe mają niejednakowe tempo wzrostu i będę je ciąć w różnych wielkościach, może niedługo przydadzą się w ogrodzie.




____________________
Ogród na glinie
Malgosik 12:15, 06 cze 2014


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
Ambrowiec posadzony jesienią dostał solidne podpory, bo dość mocno tu wieje.
To perspektywa z okna tarasowego. Z tyłu widoczna jest skrzynka na prąd i tam mamy dojście do koszy na śmieci. Trzeba ten widok zamaskować czymś zielonym zaraz za drzewem.
____________________
Ogród na glinie
Malgosik 12:27, 06 cze 2014


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
Jesienią przesadziliśmy 21 sztuk żywotników wschodnich wysokich na ponad 2 m. Darmowe, od rodziny.



Na szczęście wszystkie się przyjęły i trochę się zazieleniło.
Każda sztuka jest trochę inna, w inną stronę wygięta od wiatru, w planach podcięcie lekkie z góry i po bokach by się zagęściły i wyrównały.
____________________
Ogród na glinie
Malgosik 12:35, 06 cze 2014


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
Zakończyliśmy dopiero co wykończenie tarasu i czeka nas wysypanie wokół niego żwirku. Myślę też o lekkim podcięciu trawy i przymocowaniu ekobordów, by żwirek nie wpadał na trawę, a trawa nie wrastała w żwir.



Widać w jakim celu posadziliśmy żywotniki. Całe 5 sztuk, które mieliśmy.

____________________
Ogród na glinie
Malgosik 12:41, 06 cze 2014


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
A teraz moja pierwsza skończona koncepcja ogrodu:


Po stronie zachodniej, najbardziej oddalonej od drogi wyniesione na 50 cm rabaty warzywne. Z tyłu za nimi chcę formować palmetę z gruszy, obok również winogron. Bardziej na prawo zagon z malinami, 3 szczepione na pniu krzewy: porzeczka czerwona, czarna i agrest, a pod nimi truskawki.

Skrzynki mają wymiar 1 na 2 m, a pomiędzy nimi 60 cm odstępy. Skrzynki ustawione żwirze. Ale teraz myślę czy nie za dużo tych ścieżek, może bym przewęziła chociaż te zewnętrzne.

No i zostawiłam od ogrodzenia 60 cm na gruszę i winogron. Pytanie czy to nie za mało. Musi się zmieścić jakaś konstrukcja. I co pod spodem, kora? Nie da się tam kosić, po sąsiedzku żwir.
____________________
Ogród na glinie
Malgosik 12:45, 06 cze 2014


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
Tam gdzie ambrowiec zrobiłam rabatę żwirową w kształcie oka, ale nie musi być, drzewo może rosnąć w trawniku.

Ogólnie narazie określiłam tylko wysokie drzewa i kształt rabat.
Wokół studni musi być dojście bo tam jest prąd i kranik na wodę.
Szkoda że taka słaba jakość rysunku, nie widać liter.





____________________
Ogród na glinie
Malgosik 13:45, 06 cze 2014


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
A tutaj zdjęcia z kwietnia:
Jarząb, tymczasowa skrzynka warzywna i przymiarka do rabaty owocowej i skrzynek warzywnych. Pędzelki dziecięce i żółty sznurek.



Widać półkole wokół studni na porzeczki:


Skrzynki warzywne i linia konstrukcji pod gruszę i winorośl


____________________
Ogród na glinie
Malgosik 13:50, 06 cze 2014


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
Wymyśliłam też że mała rabatka przy tarasie będzie ze żwirkiem skoro wokół tarasu żwir.



To jest to miejsce:
____________________
Ogród na glinie
Malgosik 14:05, 06 cze 2014


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
Odnośnie warzywnika była to moja pierwsza koncepcja i zastanawiam się czy to nie jest zbyt nudne, kilka skrzynek obok siebie. Pewnie można coś ciekawszego wymyślić.
____________________
Ogród na glinie
Malgosik 15:07, 06 cze 2014


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
Jestem także posiadaczką jednej jedynej odmiany funkii "Christmas Tree".
Niestety słaby wybór jest w sklepach, albo jakieś chore rośliny sprzedają.
Miałam 3 sztuki, jesienią podzieliłam maksymalnie i wyszło 11.
Trochę słabe warunki do robienia zdjęć, bo mocno świeci.




____________________
Ogród na glinie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies