Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Zakładanie trawnika na gruzie-gruzowisku

Pokaż wątki Pokaż posty

Zakładanie trawnika na gruzie-gruzowisku

80kameleon 06:25, 08 cze 2014

Dołączył: 08 cze 2014
Posty: 1
Witam to moj pierwszy post wiec prosze o wyrozumialosc.
Temat to trawnik z rolki na gruzie.
Mam skarpe w ogrodzie ktora ktos wyrownal i zasypal gruzem ,chce tam zalozyc trawnik ale jak?
nawiezc iles ziemi i dopiero rozlozyc trawe?
Prosze o porade
Dziekuje
Gardenarium 10:07, 08 cze 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Powinieneś zamieścić zdjęcie tego miejsca, bo skarpa a skarpa, na pewno się różni, wszystko zależy od spadku, ukształtowania. Jeśli jest stroma - koszenie może być bardzo utrudnione albo wręcz niemożliwe.

Poza tym gruz - jaki to gruz, jak rozdrobniony, czy jest na nim ziemia? Jeśli tak, to jakiej grubości warstwa.

Ja nieraz piszę tak: trawnik urośnie i na betonie na balkonie, aby tylko był podlewany i nawożony, ale to nie całkiem prawda, bo przecież nie chcesz "wpakować" się w taką robotę bez końca? Na gruzowisku i na skarpie woda którą dostanie trawnik, będzie odpływała w zastraszającym tempie i trawnik dobrej jakości jest niemożliwy do utrzymania, albo kosztem ogromnego wysiłku i pracy.

A przecież chyba nie o to Ci chodzi, żebyś się zarobił po łokcie i zajmował tylko tym?

Jeśli się przyjmie i przez chwilę będzie rósł, to potem raczej wyprą go chwasty i będzie wyglądał jak większość trawników przy autostradzie, czyli koszone chwasty

Może pomyśl o roślinach okrywowych, dlaczego akurat ma tam być trawnik?

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/228-rosliny-okrywowe-w-ogrodzie

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
karol_kuzbinski 11:20, 08 cze 2014

Dołączył: 08 cze 2014
Posty: 2
Witam
Mieszkam w walii wiec deszczu duzo.mam ogrod pod skosem i jest zrobiony stopien 5 m dlugi i 5 szeroki .wymurowany murek 1m wysoki i wszystko do poziomu zasypane gruzem roznego rodzaju i wielkosci .potrzebuje tam trawe zeby dzieci mialy gdzie sie bawic .pozdrawiam


80kameleon tylko przez facebook zarejestrowany teraz
Gardenarium 17:11, 08 cze 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Trzeba łagodnie ukształtować tę skarpę, żeby "garbata" nie była i jeśli potrzebujesz to kładź ten trawnik
Skoro Walia... to deszczyk popada często. u nas byłoby to niemożliwe, bo albo leje non stop, albo skwar i żar się z nieba leje jak dzisiaj. A dopiero co topiliśmy się robiąc ogród w błocie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
karol_kuzbinski 17:30, 08 cze 2014

Dołączył: 08 cze 2014
Posty: 2
Super ale moze wyjasnie jeszcze raz.ogrod po ukosie .wymorowany mur do poziomu skarpy i narzucany gruz aby zniwelowac roznice poziomow.teraz mam poziom ale zamiast ziemi jest gruz.co teraz? Nawiezc ziemi i ukladac trawe? Polozyc folie pod ziemie aby woda nie uciekala za szybko?
Gardenarium 18:07, 08 cze 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Położyć włókninę, aby ziemia nie "wyciekła" w gruz, położyć jakąś siatkę specjalną na skarpy. Sypać jeszcze ziemię. Jak masz możesz położyć też starą darń, zielonym do dołu, wzbogaci i użyźni.

To nie jest normalne wykonywanie skarpy, tak robić nie należy, daję ci rozwiązanie na to co masz zrobione, co nie oznacza, że tak się robi.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 09:28, 11 kwi 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Riot napisał(a)
Dzień dobry. Nie wiem czy zakładam wątek w dobrym miejscu, ale jestem zdesperowany i szukam fachowej porady. Nasz teren pod trawnik okazał się zarośniętym "gruzowiskiem". W skrócie, teren był w przeszłości równany czym popadnie i na głębokości 1m mamy przekrój gruzu, ziemi, jakiegoś miału powęglowego? itp. Po budowie domu, ziemię z wykopu rozplantowała z grubsza koparka i już wtedy nie wyglądało to dobrze, kawałki krawężników, cegły, beton, żwir. Mieliśmy jednak ambitny plan wygrabić kamienie i zasiać trawę, przecież wszyscy tak robili, ale okazało się to nierealne. Grabienie powoduje, że coraz to większe kamienie wychodzą spod spodu. Podobnie przy pracy taniej glebogryzarki. Przez rok wszystko zarosło chwastami, kłębkami trawy itp. Kosiłem jedynie kosą spalinową, jest nierówno. Doły i góry.
Zdjęcie poglądowe obecnego stanu

Nie stać nas obecnie na zlecenie tych prac profesjonalistom i chyba tez nie o to nam chodzi. Jedyne co nam przychodzi na myśl to zebrać teraz koparką z 20 cm górnej warstwy i kupić "normalnej" ziemi na uzupełnienie, co wiąże się z dużymi kosztami. Teren ma 400 m2. W okolicy oferują "ziemię pod trawnik" w cenie 30-45 zł/t
Nie potrzebujemy murawy jak na polu golfowym.
Jak to rozegrać z głową, aby nie ponosić niepotrzebnych kosztów, które nie przyniosą dobrych efektów?



Odpowiedź powyżej w postów z lat poprzednich.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Riot 13:47, 11 kwi 2020

Dołączył: 11 kwi 2020
Posty: 1
Dziękuję za przeniesienie. Czytałem wcześniej ten temat, jednak mój problem wydawał mi się odmienny.
U mnie to płaska działka, gruz jest wymieszany z ziemią, dużo małej frakcji dostającej przy grabieniu zwykłymi grabiami. Czy przysyłanie tego 15-20 warstwą ziemi bez korygowania obecnego podłoża może przynieść jakiś efekt? Czy lepiej usunąć te 20 cm ? Nie mogę zbytnio podnieść obecnego poziomu, max 15 cm. Wodpowiedziach powyżej mowa jest o włókninie, czy w moim przypadku trzeba ją zastosować ?

Dziękuję za porady
Gardenarium 20:18, 11 kwi 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Powiem tak, pisałeś jak to naprawić w miarę najmniejszym kosztem, ale nie da się, więc moja rada jest taka:

Trawnik na gruzowisku nie urośnie, nie łudźmy się. Woda natychmiast znajdzie ujście i odpłynie, a trawnik uschnie lub to nie będzie trawnik.

Zdejmij gruzowisko, nasyp dobrej ziemi i dopiero siej trawnik.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies