Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Jodła kalifornijska - Abies concolor

Pokaż wątki Pokaż posty

Jodła kalifornijska - Abies concolor

Gardenarium 15:18, 07 kwi 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Jest rachityczna, pewnie rosła w chwastach i utraciła dolne piętro, po czym podgolono ją dla niepoznaki.

To będzie karłowe drzewko.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
tryllu 07:36, 30 cze 2016

Dołączył: 21 lis 2015
Posty: 9
Mamy pewien problem z sadzoną na wiosnę jodłą.
Otóż straciła kolor całkowicie. Puściła świeże odrosty, natomiast całość zbrązowiała.





Nie wydaje się, żeby miała za sucho - wokół ma rozłożoną linię kroplującą.
W czym może być problem? Generalne pytanie jest - czy to już faza terminalna
Karol99 22:02, 30 cze 2016


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Linia kroplujaca nie wystarcza dla nowo posadzonych drzew, a tym bardziej dla takich duzych. Jeżeli puszcza przyrosty to jest nadzieja, ale dolewaj ją dodatkowo.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
Gardenarium 07:40, 01 lip 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Moim zdaniem puściła przyrosty bo jeszcze soki krążyły, ale drzewo zapewne jest w fazie umierania. Gdy będziesz wyrzucać sprawdź, jakie miało korzenie, jeśli podciachane na ostro to nie miało po prostu czym pobierać tej wody

O dolewaniu po posadzeniu Karol ma rację, bo linia kroplująca jest dostosowana do drzew już ukorzenionych, te świeżo posadzone wymagają dolewania w pierwszym miesiącu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
madlen 16:23, 21 lut 2017

Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 260
Witam, ktoś napisał cytat :"A jak posadzisz jeszcze z sosnami to możesz mieć wielki kłopot" - O co chodzi, bo mam za duzo sosen a planuję jedną jodłę dosadzić ?

Gardenarium 16:25, 21 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Nie piszemy wielkimi literami


Otóż są to wszystko wielkie drzewa i sadzenie ich w zbyt małej odległości spowoduje zamieranie jednych albo drugich.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
madlen 21:19, 22 lut 2017

Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 260
Och , to żaden problem mam 30 ar działki to jakoś to " poupycham "
Gardenarium 22:29, 23 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Nie chodzi o upychanie, ale o zapewnienie odpowiednich odległości. Aby drzewa osiągnęły swój naturalny pokrój i miały jako taką urodę. Jeśli są zbyt blisko, jedno drugie rozpycha, a sąsiadujące gałęzie zamierają. Patrz w encyklopedii jaką osiąga średnicę korony i wtedy sadź skoro miejsce jest

ja już widziałam takie ogrody, gdzie potem się karczuje wszystko, bo nic nie wygląda ładnie. A szczególnie sosny wszelkie przodują w brzydocie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ZbigniewG 16:53, 05 cze 2017


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8887
jodła kalifornijska "zwykła " i z bonusem


szykuje się kolejne wyszczuplające strzyżenie zielonej części


.....................................................................................sprawczyni zamieszania Argentea





szybka akcja i już wyszczuplona
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
avellan 19:51, 09 cze 2017


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 36
Zaczynam dopiero przygodę z ogrodem, więc nie rozpoznaje wszystkich gatunków . Dziś odkryłam, że jestem posiadaczem co najmniej 12 letniej jodły kalifornijskiej. Co do jej uprawy, może jestem szczęściarą, ale nie miałam z nią najmniejszych problemów. Odziedziczyłam ja po poprzednim właścicielu działki i przez dobrych kilka lat w żaden sposób o nią nie dbałam, od 3 lat podsypuje ją azotfoską i chyba ma większe przyrosty. W tej chwili ma około 8 metrów. Raz juz jej obcięłam jeden z 2 przewodników, ale zaczęła wykształcać znów dwa. Rośnie na środku mojej działki i niestety chyba jej wysokość popsuła mi plany ( liczyłam, że urośnie do ok 12 m ) mimo to jednak chyba nie powinnam jej wycinać
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies