Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Mały ogród i rozterki projektowe

Pokaż wątki Pokaż posty

Mały ogród i rozterki projektowe

EwaT 12:40, 29 lip 2014

Dołączył: 24 cze 2014
Posty: 30
Witajcie! Z ogromną przyjemnością od pewnego czasu przeglądam Wasze ogrody. To forum to kopalnia wiedzy i inspiracji. Chciałam prosić Was o pomoc przy moim projekcie, ale po kolei...
Wraz z mężem jesteśmy dumnymi posiadaczami niewielkiej działki i świeżo wybudowanego domu. Dom stoi na polu, ale teren wokół szybko się zabudowuje. W oddali widać las... Dom mamy już praktycznie ukończony ( mieszkamy już w nim) ale teren wokół to w zasadzie pobojowisko i chwastowisko . Niedawno uzbieraliśmy fundusze i w końcu mamy ukończone granitowe tarasy oraz podjazd do budynku. Radość nasza była przeogromna! Nareszcie opuściło nas poczcie mieszkania na budowie a do tego nadszedł czas na zieleń .

Styl w jakim chciałabym założyć ogród to mniej więcej oddają poniższe zdjęcia:


Dodatkowo oboje z mężem uwielbiamy brzozy - muszą u nas znaleźć swoje miejsce...


W pierwszej kolejności chciałabym wykonać przedogródek, który obecnie wygląda tak:


Do tej pory wymyślłam coś takiego:


Ściana frontowa domu zwrócona jest na północny-zachód.
Gleba niestety zostawia wiele do życzenia, nawieziona niewiadomo skąd .

Proszę o komentarze i sugestie .
____________________
Gardenarium 14:08, 29 lip 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Witaj, miło że umieściłaś zdjęcia z mojej strony, jednak ponieważ większość linków nie działała, mimo że prowadziły też na moją stronę - usunęłam je.

Bardzo dobrze to wymyśliłaś, tylko w tym programie często nie zgadza się ilość roślin, często jest ich za dużo, choć na wizualce wygląda że wszystko się zmieści, nie zawsze tak jest. Projekt mi się podoba.

Wydaje mi się z kolei u Ciebie, że roślin jest za mało.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
EwaT 14:52, 29 lip 2014

Dołączył: 24 cze 2014
Posty: 30
Dziękuję za szybką odpowiedź i miłe słowa.

Z tym programem to zauważyłam bo praca na nim w zasadzie polega na wklejaniu obiektów w zdjęcie i nie ma mozliwości odniesienia tego do rzutu poziomego.
Może opiszę w takim razie uzyte rośliny:

1)brzoza doorenbos - i moje pytanie, czy nie będzie za duża na tak mały przedogródek
2)żywopłot za brzozą - cis hilli
3)przed brzozą - myślałam o jakimś płożącym iglaku - tylko co by dać?
4)prostopadłościan z bukszpanu
5)kule bukszpanu
6)na ścianie pnący się winobluszcz
7)te kolorowe krzewy to różaneczniki
8) krzew w oddali pod żywopłotem z tuji szmaragd pigwowiec
9) między płożącym iglakiem a sześcianem z bukszpanu - trawa ozdobna, która ma nadać lekkości całej kompozycji
10) pod brzozozą i przy kulach z bukszpanu myślałam o bluszczu pospolitym
11) dodatkowo dla wypełnienia przestrzeni żurawki.

Patrząc od strony jeszcze nieobecnej furtki:


Wieczorem postaram się wrzucić rzut, żeby było łatwiej ocenić dostępną przestrzeń.

____________________
EwaT 13:33, 30 lip 2014

Dołączył: 24 cze 2014
Posty: 30
Z lekkim opóźnieniem wrzucam rzut i proszę o pomoc:
____________________
EwaG 17:42, 03 sie 2014


Dołączył: 18 maj 2011
Posty: 1089
EwaT napisał(a)
Dziękuję za szybką odpowiedź i miłe słowa.

Z tym programem to zauważyłam bo praca na nim w zasadzie polega na wklejaniu obiektów w zdjęcie i nie ma mozliwości odniesienia tego do rzutu poziomego.
Może opiszę w takim razie uzyte rośliny:

1)brzoza doorenbos - i moje pytanie, czy nie będzie za duża na tak mały przedogródek
2)żywopłot za brzozą - cis hilli
3)przed brzozą - myślałam o jakimś płożącym iglaku - tylko co by dać?
4)prostopadłościan z bukszpanu
5)kule bukszpanu
6)na ścianie pnący się winobluszcz
7)te kolorowe krzewy to różaneczniki
8) krzew w oddali pod żywopłotem z tuji szmaragd pigwowiec
9) między płożącym iglakiem a sześcianem z bukszpanu - trawa ozdobna, która ma nadać lekkości całej kompozycji
10) pod brzozozą i przy kulach z bukszpanu myślałam o bluszczu pospolitym
11) dodatkowo dla wypełnienia przestrzeni żurawki.

Patrząc od strony jeszcze nieobecnej furtki:


Wieczorem postaram się wrzucić rzut, żeby było łatwiej ocenić dostępną przestrzeń.


Witam imienniczkę.
Wymiary na załączonym ograzku są mało czytelne więc tudno odnieść się do proponowanych przez Ciebie nasadzeń. Wydaje się jednak że brzoza przed domem to zbyt wiele.
Bardzo mi się podoba to rozwiązanie nawierzchni. I Twoje poropozycje:

2)żywopłot - cis hilli
4)prostopadłościan z bukszpanu
5)kule bukszpanu

I tego się trzymaj i rozwijaj dalej. Formalizm połaczony z odrobiną szaleństwa. Zrezygnowałaby z jakiś płożących iglaków, dodała trawy niskie przy bukszpanach (a te w większej liczbie sztuk rozrzucone po całe połaci rabaty). Drzewo - formalne w kształcie (np. popularna na Ogrodowisku wiśnia 'Umbrakulifera') i To wszysko w tym fragmencie.

Czy na pewno chcesz pnącze na domu. Trzeba budować do niego specjalną konstrukcję bo obawiam się, że nikt Ci nie da gwarancji na tynk jak posadzisz pnącze (tak ekspansywne pnącze).

Różaneczniki mogły by ew.zostać. Ale pigwowiec? Dla mnie nie jest on specjalnie ozdobny.
____________________
Ewa ; Ogród Ewy G. ; blog http://www.ogrodyewy.pl/
EwaT 08:33, 04 sie 2014

Dołączył: 24 cze 2014
Posty: 30
Witaj Ewciu . Dziękuje za wzięcie udziału w dyskusji.

Jeżeli chodzi o pnącze, to gdzieś w internecie wyczytałam,że akurat winobluszcz nie niszczy tynku i nie wymaga podpory - ponoć nie posiada korzeni przybyszowych ale przylgi i dzięki temu nie niszczy tynku... Jeżeli ktoś ma inne doświadczenia bardzo proszę, żeby napisał - na pewno nie chcę uszkodzić elewacji. Samo pnącze w tym miejscu jest moim zdaniem konieczne - nawet w projekcie architekt je tu zasugerował. Bardzo podobny dom do naszego: http://z500.pl/projekt/115/Z122,dom-z-poddaszem-i-garazem-o-przytulnym-wnetrzu-z-antresola-nad-salonem-i-lukarna.html i również podobna propozycja zagospodarowania tej ściany.

Do płożącego iglaka sama nie byłam przekonana - wykorzystam Twój pomysł z trawami i spróbuję nieco przebudować plan rabaty.

Ta wiśnia, o której pisałaś jest śliczna, i chyba ją posadzę ale przed ogrodzeniem, żeby tworzyła pietro nad cisami, na rabacie wolałabym coś właśnie bardziej swobodnego, żeby dodać całości takiej naturalnej swobody.
Ponad to brzoza to moje marzenie - specjalnie szukałam mniejszej odmiany. Brzoza doorenbos dorasta do max 10m wysokości i 7,5 szerokości - w takim układzie w zasadzie nie sięga ścian domu ani dachu. Poniżej rzut z poprawionymi wymiarami:


To duże koło to właśnie brzoza. Bardzo bym ja tam chciała, ale jezeli stanowczo odradzacie to z niej zrezygnuję.

Z kolei pigwowiec (z uwagi na owoce) to życzenie mojego męża,muszę tę roślinę gdzieś umieścić i jak na razie to jedyne miejsce gdzie można go posadzić.
____________________
ewalm 01:36, 05 sie 2014


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 2627
Ewo, może zamiast winobluszczu hortensja pnąca puszczona na konstrukcji typu kratownica (architekt sądząc z wizualizacji tez przewidział pnącze na konstrukcji)? Da się to zrobić i utrzymać ją na kratownicy, choć można ją puścić bezpośrednio na murze - ale nie polecałabym tego. Łatwiej jej upilnowac, dobrze się czuje w cieniu, no i kwitnie. Wczesnie wypuszcza liście a jesienią jest żółta.

A jeszcze mniejszą brzozą jest 'Long trunk', ale pokrój ma płaczący, nie taki jak 'Doorenbos'.
____________________
Ogródek na trzy lata
EwaG 06:35, 05 sie 2014


Dołączył: 18 maj 2011
Posty: 1089
A brzoza odm. 'Fastigiata'?
____________________
Ewa ; Ogród Ewy G. ; blog http://www.ogrodyewy.pl/
EwaT 15:34, 30 sie 2014

Dołączył: 24 cze 2014
Posty: 30
Dziękuje Wam Ewcie za sugestie Odpowiadam dopiero teraz, bo i sam temat na jakiś czas został odwieszony na potem. Zdecydowaliśmy jednak zrobić konstrukcję,żeby mieć szerszy wybór pnączy Co do odmiany Fastigiata to świetny pomysł - dziękuje, chyba z niego skorzystam. Przejrzałam forum w poszukiwaniu inspiracji i zakochałam się w choinie kanadyjskiej. Wie ktoś może jaka jest odpowiednia odległość tego drzewa od domu?
____________________
EwaT 12:23, 11 paź 2016

Dołączył: 24 cze 2014
Posty: 30
Po bardzo długiej przerwie wracam do projektowania i realizacji mojego ogrodu.

Kilka informacji o samym ogrodzie:
1) gleba: kiepskiej jakości, piaszczysto-pylasta, nawieziona nie wiadomo skąd ( moja porażka ogrodowa, nie wiedziałam wówczas nic o ogrodnictwie)- rabaty użyźniam kompostem własnej roboty oraz kupnym ; ph zbliżony do obojętnego
2) teren otwarty, obok łąki, pola i chwasty dodatkowo wiatry hulają bez przeszkód z uwagi na brak zabudowy
3) nasadzenia- mam już nieco wykonane - część na pewno do przerobienia, bo efekt marny
4) trawnik - jest, z nawadnianiem

Jestem w trakcie lektury książki Danusi ( i innych o projektowaniu ogrodów ) i na dobry nowy początek postanowiłam stworzyć listę roślin, które będą u mnie w ogrodzie ( kolejność przypadkowa) :
1) bukszpan - bardzo lubię obwódki i ład jaki wprowadzają , lubię też topiary
2) lawenda - moja ukochana roślina
3) róże - zwłaszcza białe i różowe - uwielbiam tak samo jak lawendę
4) hortensje - są już i zostaną z uwagi na piękny efekt, w porównaniu do róż są też dość niekłopotliwe
5) tuje szmaragd - już są, i raczej zostaną w formie żywopłotu
6) cisy - mam młody ekran przed domem - nie przepadam na razie za nimi - głównie z powodu mojej niecierpliwości i ich badylowatości - ale dam im szansę
7) świerki serbskie - są już posadzone, ale raczej będą przesadzone - kupiłam bo były w dobrej cenie...
8) rozplenica japońska - mam jedną, ale jestem zauroczona zwłaszcza tym, jaka jest piękna i niekłopotliwa - będzie ich na pewno więcej
9) rododendrony - mam 2 egzemplarze, muszę zakwaszać glebę i trochę wokół nich chodzić, żeby się miały dobrze - więcej nie planuję
10)hosty - dostałam kilka w prezencie - będą szukały swojego miejsca, muszę je rozmnożyć, bo jest ich za mało, żeby z nich było coś konkretnego
11) miłorząb - jeszcze go nie ma, ale to już tylko kwestia czasu
12) grujecznik - już jest, w rabacie przed domem

Na działce planuję również nieduży warzywniak oraz jagodnik.

cdn.
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies