Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Prośba o pomoc w aranżacji/przebudowie rabaty

Pokaż wątki Pokaż posty

Prośba o pomoc w aranżacji/przebudowie rabaty

Martina 15:26, 29 lip 2014


Dołączył: 21 lis 2013
Posty: 62
Moi Drodzy,

Nie wiem czy umieszczam swoje zapytanie we własciwym wątku, ale chciałabym Was prosić o pomoc w aranżacji/uzupełnieniu czy też przebudowie rabaty od strony wjazdu. Załączam poglądowe zdjęcie owej rabaty. Będę wdzieczna za każde rady i wskazówki. Na rabacie rosną obecnie bukszpany, berberys Maria, buk dawyck purple, klon, jakis mały swierczek o odmianie blizej mi nie znanej, 2miskanty zebrinus i 2czerwone berberysy oraz jalowiec płożący. Przepraszam z góry jeżeli umiesciłam swój post w niewłaściwym watku i prosze o ewentualne przeniesienieZ gory dziękuje za każde sugestie


http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f418b258a33e039f.html

____________________
"Żurawkowy zawrót głowy" "Wizytówka"
Gardenarium 16:25, 29 lip 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wklej zdjęcie normalnie nie tak przez jakiś hosting, przecież mamy automat do wgrywania zdjęć.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 16:27, 29 lip 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Rabata wygląda na za dużą, albo za bardzo porozrzucaną, bukszpany rosną za rzadko, powinny się stykać albo być kulkami, Zrobiłaś ósemkę z tej kompozycji, dobrze to nie wygląda niestety. Ale jak poprawić? musisz zdjęcie wkleić i plan tej rabaty.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Martina 17:39, 29 lip 2014


Dołączył: 21 lis 2013
Posty: 62
Witam Pani Danusiu i na wstępnie bardzo przepraszam, ze przez hosting ale chyba z uwagi na słabe łącze na dzialce przy próbie załączania zdjec wyrzucało mnie. Przepraszam jeszcze raz. Ponizej zdjęcia. Za chwilę postaram sie jeszcze naszkicować plan tej rabaty.

____________________
"Żurawkowy zawrót głowy" "Wizytówka"
Gardenarium 18:15, 29 lip 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie przepraszaj, nie ma za co
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Martina 18:16, 29 lip 2014


Dołączył: 21 lis 2013
Posty: 62
Ponizej obecne nasadzenia na owej rabacie (slaby ze mnie malarz niestety)

____________________
"Żurawkowy zawrót głowy" "Wizytówka"
Martina 23:08, 30 lip 2014


Dołączył: 21 lis 2013
Posty: 62
Drodzy Forumowicze, pomózcie mi proszę zrobić coś z tą moją nieszczęsną ósemkową rabatą
Jak widzicie dobrze to to nie wygląda
Bedę wdzięczna za każde porady. Z góry dziękuję.
____________________
"Żurawkowy zawrót głowy" "Wizytówka"
Toszka 00:16, 31 lip 2014


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Po pierwsze przemyśl, czy chcesz mieć falowany kształt rabaty, czy prosty-geometryczny.
Po drugie - jak jest z nasłonecznieniem tej rabaty - droga za płotem nasłonecznione, a rabata nie... obawiam się, że jak tuje i brzozy urosną to będzie zbyt ciemno dla berberysów (nie wykolorują się) i dla zebrinusów
Ósemka bukszpanowa widoczna jest z lotu ptaka...czy nie lepiej gęsto posadzić bukszpany i zrobić z nich obwódkę? Wybrać kilka (lub kupić gotowe) i wyprowadzić np. na kulki rozsypane u stóp buka...
Zebrinusy w towarzystwie berberysów nie są dobrym pomysłem, a to z powodu podatności tego miskanta (i jego odmian) na rdzę, a berberysy są jej nosicielami.
Zamiast 3 posadź hortensje w rządku..i za plecami buka
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Martina 10:13, 31 lip 2014


Dołączył: 21 lis 2013
Posty: 62
Witaj Toszka! Bardzo Ci dziękuję za odpowiedź i pomocne rady

A więc reasumując - faktycznie, brzozy dają sporo cienia - pomimo tego, że jest to strona południowa sloneczka nie jest tam za wiele. Rozważę mozliwość ich wycięcia.
Jeżeli chodzi o kształt rabat - postawię na faliste.
Ósemka bukszpanowa - bukszpany do przesadzenia na gesto to na pewno, ale ile z tej obwódki zostawić?
Hortensje - posadzić w tym miejscu w którym teraz rosną berberysy i buk za nimi? Zebrinusy zostawić?
I jeszcze jedno pytanie - w ogrodzie mam białe hortensje anabelle. Wczoraj nabyłam różową hortensję Vanille Fraise.
Czy błędem jest sadzenie dwóch odmian w różnym kolorze?
Zebrinusy i berberysy posadzone razem - dziękuje za info. Jeszcze dzisiaj je stamtad zabiorę.
Jeszcze raz bardzo Ci dziękuję za pomoc
____________________
"Żurawkowy zawrót głowy" "Wizytówka"
Toszka 13:16, 31 lip 2014


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Zostawiając brzozy (to urocze drzewa) można je wykorzystać jako najwyższe piętro rabaty np. tak popularnej na forum wrzosowiskowej z dodatkiem traw i właśnie berberysów. Przynajmniej dopóki tuje nie urosną i nie zrobią cienia...potem można posadzić no. hosty

Najpiękniej wyglądają całe szpalery hortensji - kupuj i sadź min. po trzy.

Na nasłonecznienie rabat patrzymy ciutkę inaczej niż na strony świata - plecami rabaty są tuje... czyli patrzysz jak długo słońce operuje od twojej (domu) strony na rośliny do tui/płotu. To nazywamy "wystawą" na słońce.
Wnioskując po twoim szkicu rabata wystawiona będzie na światło z północy i zachodu. Musisz myśleć sadząc rośliny jak to będzie wszystko rosnąć i wyglądać za 5-10 lat... np. za dwa-trzy lata tuje dorosną do wysokości siatki i promienie słoneczne zupełnie inaczej będą padać na rośliny posadzone przed tujami. Reasumując (patrząc "za 2-3lata) - świerk, berberysy, miskanty, jałowiec będą mieć za "ciemno". Buk urośnie do słońca
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies