Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Rabata frontowa-projekt

Pokaż wątki Pokaż posty

Rabata frontowa-projekt

Etka 20:32, 19 sie 2014

Dołączył: 24 lip 2014
Posty: 37
Zrobiłam mapkę. Kreślarz ze mnie słaby, ale starałam się. Bądźcie proszę wyrozumiali.
Mniej więcej tak to u mnie wygląda:




Bardzo dziękuję Ci Danusiu, że zainteresowałaś się całym moim ogrodem i zmobilizowałaś mnie do zrobienia tej mapki, bo rzeczywiście bez niej ani rusz. Masz absolutną rację mówiąc, że w ogrodzie powinna być zachowana kontynuacja nasadzeń, żeby było harmonijnie i spójnie i że należy na ogród patrzeć całościowo, a nie tylko na wybrane rabaty. Tylko, że stworzenie takiego ogrodu jest bardzo trudne. Ja nie potrafię. Mój ogród z założenia miał być naturalistyczny. A jaki jest to trudno stwierdzić. Nijaki. Zupełny misz-masz. Niedawno odkryłam ogród Beaty (jambosana) "gdzieś wsród łąk" i zaświeciła mi się lampką, że to jest właśnie to, co mi się podoba i tak właśnie chciałam mieć, ale zupełnie mi nie wyszło. I właściwie mam wiele roślin, które rosną w ogrodzie wsród łąk, a efekt mam raczej kiepski. Za późno trafiłam na ogrodowisko.
Także, moja długa rabata jest do całkowitej zmiany, żadne z moich nasadzeń nie nadają się do kontynuacji. Ale na razie musi tak zostać, bo to jest temat na najbliższe dwa lata-teraz nie zamierzam tego ruszać.
Teraz chciałabym zrobić front, bo bardzo mnie ten bałagan z przodu denerwuje.


Rabata narożna - za parkingiem. Styka się z tworzoną rabatą frontową.
Oczywiście przerobię ją jeśli zajdzie taka potrzeba.




____________________
U Etki w ogrodzie --- --- Moj projekt rabaty frontowej
Etka 08:13, 20 sie 2014

Dołączył: 24 lip 2014
Posty: 37
Patrząc na ten plan wydaje mi się, że ta rabata z szambem ma kiepski kształt. Czy może ona powinna być bardziej trójkątna, zawierac w sobie głębiej tą klapę od szamba i miękką linią po skosie przez trawnik dochodzić do nasadzeń wzdłuż płotu? Nie zaznaczyłam ich na planie, bo one są do wymiany.Tam rosnie jałowiec, a później trzy tuje za rzadko posadzone, więc między nimi są kulki teddy.


Brukowanie dziś już zostanie zakończone.Cieszę sie bardzo, a mąż jeszcze bardziej.

____________________
U Etki w ogrodzie --- --- Moj projekt rabaty frontowej
Etka 08:21, 20 sie 2014

Dołączył: 24 lip 2014
Posty: 37
I rabata prostokątna między furtką a bramą wygląda tak:


____________________
U Etki w ogrodzie --- --- Moj projekt rabaty frontowej
Etka 08:45, 21 sie 2014

Dołączył: 24 lip 2014
Posty: 37
A może tak? Toszka proponowała, żeby nie robić nasadzeń wzdłuż ścieżki do domu. Chyba rzeczywiście nasadzenia na trzech stronach to za dużo szczęścia na raz. Co o tym sądzicie?



____________________
U Etki w ogrodzie --- --- Moj projekt rabaty frontowej
Etka 12:30, 22 sie 2014

Dołączył: 24 lip 2014
Posty: 37
Mąż skończył brukować - przyszły tydzień "Akcja Rabaty"
Ciekawe co z tych planów wyjdzie. Pogoda zapowiada się ogrodnicza - chmurki i czasami słońce wyjdzie - dobra do kopania. /Etka
____________________
U Etki w ogrodzie --- --- Moj projekt rabaty frontowej
popcorn 12:33, 22 sie 2014


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
hej,
przeczytałam wątek i strasznie się pogubiłam.
Dobrze że plan wkleiłaś, coś wiadomo.

Teraz się zastanów, co byś chciała mieć? Rozumiem że zależy Ci najbardziej nad obsadzeniem frontowych rabat? Nie potrzebujesz się ogrodzic od drogi, od sąsiadów? Może najpierw żywopłoty wzdłuż granic, żeby już sobie rosły i stworzyły dobre tło dla rabat? Po prawej ktoś już deski zwiózł, będzie budowa. Naprzeciwko pewnie też ktoś tę działkę kupi?

Zastanów się jakie byś chciała żywopłoty, jeśli mają być. Czy cisowe, czy z tujek szmaragd, czy liściaste - dużo cięcia? Czy mieszane?
Masz dużo roślin, ale po 1 egzemplarzu, zupełnie jak chyba każdy na początku Musisz kupować dużo egzemplarzy tego samego gatunku, nasadzenia grupami ładnie wyglądają i wprowadzają ład i porządek.

Napisz jakie rośliny chciałabyś mieć, a jakich absolutnie nie? Czy dużo bylin, czy z przewagą zimozielonych? Ogród bezobsługowy, czy masz czas żeby wiązać, przycinać, kopczykować?

Trawnik ładny, to duży plus
napisz, będziemy radzić dalej

pozdrawiam!


____________________
Mój nowy ogródek
popcorn 13:47, 22 sie 2014


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Tu masz linka do hortek z żurawkami u Any-art
https://www.ogrodowisko.pl/uploads/p/68/687939/original.jpg
____________________
Mój nowy ogródek
Etka 21:34, 23 sie 2014

Dołączył: 24 lip 2014
Posty: 37
popcarol napisał(a)
Tu masz linka do hortek z żurawkami u Any-art
https://www.ogrodowisko.pl/uploads/p/68/687939/original.jpg

Znam ogród Any. Nie mogę tam chodzić, bo nie wolno mi sie denerwować. Od razu mam doła. Pięknie tam jest.
____________________
U Etki w ogrodzie --- --- Moj projekt rabaty frontowej
popcorn 07:53, 24 sie 2014


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
hehe, no cośty! dobre rozwiązania warto podpatrzeć i zainspirować się tworząc coś u siebie
pozdrawiam!
____________________
Mój nowy ogródek
Toszka 07:42, 26 sie 2014


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Sprawdź obowiązujący u was przepis odnośnie odległości (dostęp) płotu od rowu melioracyjnego... u mnie to 1,5m....to pierwsze co mi się nasunęło

A teraz o rabatach (wsyskie tsy) frontowych. Pierwsza rzecz to żywopłot - mus mieć, by osłonic się od drogi, a co za tym idzie hałasu i pyłu... nawet się nie obejrzysz jak powstaną wzdłuż niej domy...

Powtórzę z poprzedniego wątku:
"Druga rzecz jaka nasuwa mi się po obejrzeniu dwóch wątków to brak żywopłotu... Żywopłot to nie tylko osłona przed wścibskimi spojrzeniami... to przede wszystkim szkielet ogrodu osłaniający przed wiatrami, pyłem z drogi, hałasem, siejącymi się z okolicy chwastami etc i nadający ogrodowi mikroklimat bez którego ogród jako żywy organizm wiecznie będzie narażony na mordercze "przeciągi" i wypadanie/wymarzanie roślin zwłaszcza na wiosnę." Dodam też że zimą osłoni front od nawiewania śniegu i zimnych wiatrów. Bez żywopłotu (osłony) klon ma marne szanse na utrzymanie się przez kilka lat....

Wydaje mi się niedobrym pomysłem sadzenie tuj wzdłuż chodnika - utworzy się tunel i będzie ciemno na rabacie
Musisz pamiętać o odśnieżaniu i gdzie będziecie spychać śnieg... niby szczegół, ale zimą baaaardzo ważny
Wszystkie trzy rabaty frontowe powinny tworzyć całość, a więc nasadzenia powinny być w miarę jednolite - nada to frontowi elegancji i uzyskasz wspólną całość.
Zacznij od wspomnianego żywopłotu...i od razu podpowiem - lepiej wydaj więcej i kup podrośnięte rośliny na żywopłot od frontu. szybciej uzyskasz przesłonę i... mniej roślin będziesz musiała na ten cel kupić, bo posadzisz rzadziej uzyskując w miarę szybko szczelną przesłonę... Na szkielet ogrodu i żywopłot nie warto oszczędzać pieniędzy - robimy to raz i porządnie i...mamy spokój na wiele lat
Na front proponuję albo cisa, albo tuje szmaragd - to ciemna, jednolita, zimozielona zieleń będąca doskonałym tłem do nasadzeń rabat. Teraz jak posadzisz żywopłot to już to będzie fajnie wyglądać i moze się okazać, że o reszcie nasadzeń pomyslimy/podyskutujemy zimową porą
Jaka masz glebę????? Podłoże to 99% sukcesu....lub porażki
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies