Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » u Etki

Pokaż wątki Pokaż posty

u Etki

Etka 23:16, 12 sie 2014

Dołączył: 24 lip 2014
Posty: 37
Witam wszystkich pozytywnie zakręconych maniaków ogrodowych.

Jestem Etka. Mam 40 lat, dwie fajne dziewczyny 7 i 15 lat, całkiem fajnego męża i kotkę znajdę lat 12. Niestety nikt, nie podziela moich ogrodowych pasji. Od trzech lat mieszkamy w domku koło Wrocławia. Najpierw go sobie wybudowaliśmy. Z mniejszymi lub większymi problemami (kto budował to wie), ale w końcu udało się zamieszkać.

Od dłuższego już czasu podglądam ogrodowisko, natknęłam się przypadkiem i zakotwiczyłam na dobre. Super lektura, jestem pod wrażeniem Waszych ogrodów, podziwiam przepiekne rabaty, pomysłowość, ciekawe zestawienia roślin, kolorów, form. Jestem zauroczona ogrodami Dominiki, Sylwii, Any są idealne, podziwiam ogród Madżenki, Wieloszki, Kubusiowo, ogród Sebka, nie sposób wszystkich wymienić. O ogrodach Danusi nie wspomnę. Z tym czymś trzeba się urodzić. Tworzenie tak spójnych kompozycji roslinnych, umiejetność doboru roślin, tak żeby wszystko było harmonijne i pasowało do siebie jest sztuką, której ja niestety nie posiadam. Dlatego zdecydowałam się na ogród naturalistyczny, bo wydaje mi się, że tu najłatwiej ukryć różne niedociągnięcia.
Podjęłam wprawdzie próbę utworzenia rabaty pod oknem kuchennym, nazywam ją "rabatą kuchenną", ale jest nie dopracowana, jest tam chyba zbyt dużo gatunków. Ale mam wprawę w przesadzaniu, pewnie jesienią przyjdzie z niej coś wysadzić. Cały czas coś przesadzam. Ogólnie jest u mnie zbyt dużo gatunków posadzonych w rozdrobnieniu. Popełniłam wszystkie możliwe błędy przed którymi przestrzega Danusia tzn.ma być mało gatunków, duże skupiska roślin. U mnie było odwrotnie. Jak kupiłam trzy żurawki to każda inna, a nawet gdy kupiłam trzy takie same rośliny to wsadzałam je w różne miejsca, bo przecież sie rozrosną. Popełniłam dużo błędów, ale cóż, nie ja pierwsza nie ostatnia, na błędach człowiek sie uczy. Żałuję, że nie trafiłam tu wczesniej nim zaczęłam tworzyć mój ogród. Lubię go i podoba mi się w dalszym ciągu, ale wiem, że mógłby wyglądac lepiej. I trochę zdjęć.
____________________
U Etki w ogrodzie --- --- Moj projekt rabaty frontowej
Etka 23:24, 12 sie 2014

Dołączył: 24 lip 2014
Posty: 37
Tak było w 2011 roku, na chwilę przed zamieszkaniem.

Bok budynku na którym będzie rabata kuchenna :

=====
Tak było w maju 2012 :

=====
Miesiąc póżniej zrobiliśmy pergolę i pierwsze rabaty :

=====
Rabata kuchenna :

=====
Front :
____________________
U Etki w ogrodzie --- --- Moj projekt rabaty frontowej
bdan 06:45, 13 sie 2014


Dołączył: 22 maj 2013
Posty: 2706
Witaj Etka


Widze, że w tym samym roku zamieszkałyśmy w nowych domkach. domek bardzo fajny i rabatki tez juz są.
Postaraj sobie dołozyć podpis w swoim watku, to łatwiej do Ciebie trafić
tu masz instrukcję:

http://www.ogrodowisko.pl/watek/351-drobne-zmiany-zagniezdzone-cytaty-i-linkowanie-swoich-watkow-w-podpisie

Będę zaglądac i zapraszam do siebie
Kamajla 08:12, 13 sie 2014


Dołączył: 18 paź 2013
Posty: 2022
Witaj Etka

czekamy na zdjęcia aktualnego stanu, bo zasnęłaś chyba po wstawieniu tych z 2012

Pozdrawiam!
____________________
Kamila - Ogród, a najlepiej piękny ogród - jak się do tego zabrać?
Etka 21:37, 13 sie 2014

Dołączył: 24 lip 2014
Posty: 37
Miło, że zajrzałyście do mnie. Witam Was serdecznie i wracam do dalszej fotorelacji.
--------
2013
Utworzyłam taka rabatę ze śliwką i wiązem Wredai, wypatrzyłam podobną u ogrodnika wioskę obok. Z tyłu jest parking, teraz juz odgrodzony płotem


Róże pod tarasem

I taki widok ogólny


I tak jest teraz -2014r.




rabata kuchenna, chyba do przeróbki


Narożna z wiązem Wredei-tez chyba za dużo napstrzone

Hortensje, zakwitły w tym roku, bo zima była łagodna. Lekko przywiędły.







Patrzę na te zdjęcia i myślę sobie, że mój ogród to jest mega-naturalistyczny. Jest tu wszysko co natura chciała.

Takie ostrózki mi wtym roku wyrosły.Florowit czyni cuda.


Najukochańszy kot na świecie-Kaśka lat 12, bez zębów za to z astmą i alergią.
____________________
U Etki w ogrodzie --- --- Moj projekt rabaty frontowej
grembosia 21:45, 13 sie 2014


Dołączył: 20 mar 2012
Posty: 2748
Witaj
Ładnie się zapowiada. Domek- niczego sobie
____________________
Grembosia- spacerkiem po ogrodzie *** Wizytówka 2014
Etka 09:05, 15 sie 2014

Dołączył: 24 lip 2014
Posty: 37
Witaj Grembosiu. Mój domek to raczej taki zwykły jakich tysiące na polskich wsiach. Dumna jestem z niego, bo to ogrom naszej osobiście włożonej fizycznie pracy.
Bardzo ładnie u Ciebie, bardzo klimatyczna jest ta cegła, dom, mur bardzo gustownie i ogród pięknie rośnie.
____________________
U Etki w ogrodzie --- --- Moj projekt rabaty frontowej
Etka 09:45, 15 sie 2014

Dołączył: 24 lip 2014
Posty: 37
W najbliższym czasie chciałabym zrobić przedogródek i rabaty na froncie.
Kończymy układanie bruku-idzie jak krew z nosa, ale myślę, że niedługo skończymy. Krawęzniki są osadzone i kształt rabat wyznaczony. Chciałbym prosić o pomoc w aranżacji tych miejsc. Mam pomysł na dwie rabaty, ale nie wiem czy to będzie dobrze. Chciałabym to zrobić już raz i nic nie przesadzać.
Front:






Ta kosodrzewina w tym kółku jest do przesadzenia. To kółko, albo zasieję tam trawę, albo chciałaby wsadzić drzewo tylko jakie?




Zrobiłam taki plan:


Na tej prostokątnej rabacie chciałabym wsadzic takiego jałowca (przepraszam, ale nie umiem wstawić pionowego zdjęcia):


zdjęcie zrobione w szkółce gdzie go odwiedzam i się zastanawiam czy go kupić.Nie wiem co to za odmiana ma niebieskie igły, jest duży ma taki ciekawy pokrój i ponad 2 metry. Dół wyspać kamieniem i podświetlic go reflektorem. Ale czy to bedzie dobrze?

Rabatę z szambem rozrysowałam na planie. Może za gęsto ten buk, jodła i świerk? Może to nie jest dobry pomysł? sama nie wiem...
Wszelkie inne rozwiązania bardzo mile widziane.

Na rabatę ze ścieżką do domu wogóle nie mam pomysłu. To znaczy chciałam tam wsadzić klona globosum (tam gdzie wbita biała rurka) szpaler annabel i zurawki przed nimi. Bardzo podoba mi się połączenie hortensji z żurawkami, ale pomyślałam, że jak na przód to chyba przydałoby sie coś bardziej zimozielonego. Ale z myślą o tym rozmnożyłam żurawki i wszyskie się przyjeły.

Wzluż ścieżki do domu chciałam wsadzić trzy trzmieliny szczepione na pniu, dołem obwódka z bukszpanu, w obwódce białe tulipany a potem hosty. Sylwia ma taka cudną kompozycje tylko z cisami na pniu-które są niestety poza moimi możliwościami finansowymi.
Wszelkie rady,sugestie bardzo mile widziane.

Dziś moje dziewczyny obchodzą urodziny. Upiekłyśmy tort:
____________________
U Etki w ogrodzie --- --- Moj projekt rabaty frontowej
bella 10:20, 15 sie 2014


Dołączył: 10 lut 2013
Posty: 200
Witam Etka. Piekny ogród a te ostrózki jak z katalogu. Fajny pomysł z pergolą. Pozdrawiam i będę częstym gościem w twoim ogrodzie.
____________________
Iza Duży ogród i brak pomysłów
Sabina76 11:10, 15 sie 2014


Dołączył: 19 sty 2014
Posty: 887
Witaj.

Trafiłam do Ciebie z ogrodu Sylwii i musze powiedzieć, że bardzo mi się podoba. Wiem ile pracy jest przy budowie a dałaś radę jeszcze ogród. Może w doradzaniu nie pomogę, bo sama dopiero się uczę, ale będę z przyjemnością zaglądać. Też nie lubię przesadzania. Wolę posadzić raz i koniec. Piję własnie kawę i kawałkiem tego pysznego torta na pewno bym nie pogardziła czekolada, lentylki....a w środku co dałaś? Pergola świetna. O takiej własnie mówiłam mężowi a teraz mogłam mu pokazać, żeby wiedział o co mi chodzi. Kaśka podobna do mojego pierwszego Maćka. Teraz jak to się mówi - zeszłam na psy.

Pozdrawiam
____________________
Sabina - Ogrodowa symfonia
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies