Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Może i mnie się uda?!

Pokaż wątki Pokaż posty

Może i mnie się uda?!

Kitty 10:57, 02 wrz 2014


Dołączył: 02 kwi 2014
Posty: 16
Witajcie,

Od jakiegoś czasu podczytuje Ogrodowisko i zachwycam się pięknymi ogrodami. Jako, że w styczniu wraz z mężem przeprowadziliśmy się do nowego domu i mniej więcej udało się na ogarnąć wykończenie wewnętrzne. Tak zewnętrze naszego domu wołało o pomstę do nieba. A ,że ja z natury bałaganu i nieładu nie znoszę zaczęłam naciskać na męża aby zająć się trochę zewnętrzem. I tak udało się nam ułożyć taras oraz chodnik i podjazd. nasypać ziemi i w miarę wyplantować teren.
W kwietniu też zasialiśmy trawę. Niestety nasza rodzima ziemia jest bardzo kiepska. I mino tego, iż przed wysiewem trawy rozluźnialiśmy ją piaskiem i nawoziliśmy obornikiem trawa nie wygląda zachęcająco. Na wiosnę muszę o nią zawalczyć.

Na początek wkleję mój bardzo schematyczny plan działki oraz wstępny pomysł na wygląd rabat. Działka ma wymiar 33x31. Z trzech stron mamy posadzone thuje Smaragd a z przodu domu cis, który swoją drogą też wygląda bardzo kiepsko. Zdjecia postaram się wkleić jak wrócę z pracy.
Tymczasem wspomniany wyżej plan działki.

Bardzo proszę Was jako bardziej doświadczonych o wszelkie podpowiedzi, ktytykę i uwagi dzięki którym mój ogród będzie mógł nabierać coraz lepszego wyglądu.



Te koła w lewym dolnym rogu to oczyszczalnia ścieków, którą też chciałabym w miarę możliwości zasłonić jednocześnie nie utrudniając do niej dostępu.

____________________
Kasia- Może i mnie się uda?!
Toszka 21:19, 02 wrz 2014


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
czy wróciłaś juz z pracy? ...a obiecane zdjęcia?
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Kitty 08:19, 03 wrz 2014


Dołączył: 02 kwi 2014
Posty: 16
Toszka napisał(a)
czy wróciłaś juz z pracy? ...a obiecane zdjęcia?


Witaj, wróciłam i ponownie jestem w pracy ale kilka zdjęć udało mi się zrobić między jedną burzą a drugą.

Okej, spróbuję mam nadzieję,że pomożecie mi jakoś ogarnąć ten mój niby ogródek.

Z góry przepraszam za niektóre thuje i cisy ale przez tegoroczną pogodę nie mają łatwego życia. I pewnie niektóre na wiosnę będą musiały pójść do wymiany, na pewno cisy ponieważ mają za mokro.

Trawnik też jest okropny będę o niego walczyła na wiosnę a jeżeli się nie uda zostanie zaorany i założony nowy.

Zacznę może od przodu domu: strona prawa


strona lewa, tutaj widać wspomniają wcześniej oczyszczalnię scieków oraz studnię, która zbiera wodę z całego drenażu na działce.


Z przodu dom wygląda tak:


Niestety dom mamy na górce czego skutkiem jest skarpa za domem.


Na razie chyba wystarczy zdjęć zwłaszcza, że lepiej nie pokazywać stanu w jakim jest obecnie nasz ogród ale mam nadzieję,że z Waszą pomocą uda mi się zmieć jego oblicze.


____________________
Kasia- Może i mnie się uda?!
Kitty 09:16, 03 wrz 2014


Dołączył: 02 kwi 2014
Posty: 16
Mój wstępny pomysł na rabatki, przepraszam za jakość ale nie niestety nie mam talentu plastycznego
Ogólny rzut na całość, nie mam pomysłu na rabatę z tyłu domu strona północna powyżej skarpy. Nie wiem dlaczego zdjęcie wkleja się do góry nogami nie ogarniam jeszcze tego tematu więc przepraszam.


Taki pomysł mam na rabatkę w lewym dolnym rogu działki ( ten z oczyszczalnią)


Tutaj jest dalsza część lewej strony aktualnie mamy posadzony cały rząd Smaragdów ale chciałabym część wykopać i na ich miejsce wsadzić serby, co uważacie? Na stronę północną działki nie mam właśnie pomysłu i tutaj prośba do Was o jakieś sugestie?


I prawy dół
____________________
Kasia- Może i mnie się uda?!
Kitty 09:33, 05 wrz 2014


Dołączył: 02 kwi 2014
Posty: 16
Dostałam na wiosnę takiego cisa- chciałabym zrobić z niego chmurki myślicie, że się uda?


I moje sadzone w tym roku w maju horti. Jedna już nabrała całkiem jesiennych barw, druga zaczyna dopiero rozwijać pąki
____________________
Kasia- Może i mnie się uda?!
waldek727 15:57, 05 wrz 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Witaj Kitty.
Kasiu.
Twój trawnik wcale nie wygląda tak źle jak Ci się wydaje. Owszem wymaga trochę prac pielęgnacyjnych ale niekoniecznie orki. Jeżeli chcesz zatroszczyć się o niego dopiero na wiosnę to mam dla Ciebie teraz tylko dwie rady aby zbytnio Cię nie odciągać od innych prac w ogrodzie. Pierwsza podstawowa to koś go systematycznie aby nie przerastał i aby trawa nie zawiązywała nasion. Częste koszenie zapobiega również rozrastaniu się chwastów.We wrześniu postaraj się go zasilić nawozem zawierającym fosfor i potas. Są to tzw nawozy jesienne do trawników. Masz bardzo ładny teren do zagospodarowania i wiosenne prace pielęgnacyjne przywrócą Twojemu trawnikowi należyty wygląd aby był ładnym tłem dla roślin.
Pozdrawiam.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Toszka 22:06, 05 wrz 2014


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Patrząc na zdjęcia powyżej pomyślałam o optycznym wyrównaniu terenu poprzez zbudowanie murków oporowych - uzyskasz efekt tarasów i nadasz nowy wymiar tak trudnemu, pełnemu nierówności i spadków ogrodowi. Murki pozwolą też na przekierowanie wody opadowej w inną stronę niż dom. Zdaję sobie sprawę, że łączy się to z inwestycją, ale wzbudza we mnie niepokój fakt, ze dom stoi w niecce...
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Kitty 12:34, 07 wrz 2014


Dołączył: 02 kwi 2014
Posty: 16
waldek727 napisał(a)
Witaj Kitty.
Kasiu.
Twój trawnik wcale nie wygląda tak źle jak Ci się wydaje. Owszem wymaga trochę prac pielęgnacyjnych ale niekoniecznie orki. Jeżeli chcesz zatroszczyć się o niego dopiero na wiosnę to mam dla Ciebie teraz tylko dwie rady aby zbytnio Cię nie odciągać od innych prac w ogrodzie. Pierwsza podstawowa to koś go systematycznie aby nie przerastał i aby trawa nie zawiązywała nasion. Częste koszenie zapobiega również rozrastaniu się chwastów.We wrześniu postaraj się go zasilić nawozem zawierającym fosfor i potas. Są to tzw nawozy jesienne do trawników. Masz bardzo ładny teren do zagospodarowania i wiosenne prace pielęgnacyjne przywrócą Twojemu trawnikowi należyty wygląd aby był ładnym tłem dla roślin.
Pozdrawiam.


Tak, tak Waldku mąż bardzo pilnuje i kosi co najmniej raz w tygodniu. O nawozie jesiennym też pamiętam

____________________
Kasia- Może i mnie się uda?!
Kitty 12:38, 07 wrz 2014


Dołączył: 02 kwi 2014
Posty: 16
Toszka napisał(a)
Patrząc na zdjęcia powyżej pomyślałam o optycznym wyrównaniu terenu poprzez zbudowanie murków oporowych - uzyskasz efekt tarasów i nadasz nowy wymiar tak trudnemu, pełnemu nierówności i spadków ogrodowi. Murki pozwolą też na przekierowanie wody opadowej w inną stronę niż dom. Zdaję sobie sprawę, że łączy się to z inwestycją, ale wzbudza we mnie niepokój fakt, ze dom stoi w niecce...


Hej Toszka, zastanawialiśmy się właśnie nad rozwiązaniem o którym piszesz ostatecznie jednak zrezygnowaliśmy. Dom nie stoi w niecce mamy bardzo dobry drenaż i jak do tej pory nie mieliśmy problemów z zalewaniem.


Byłam wczoraj na Agropromocji i kupiłam sobie kilka roślinek później zrobię zdjęcia. Teraz muszę znaleźć miejsce na ich posadzenie.
____________________
Kasia- Może i mnie się uda?!
Gardenarium 14:58, 07 wrz 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Kitty napisał(a)
Dostałam na wiosnę takiego cisa- chciałabym zrobić z niego chmurki myślicie, że się uda?




Tak, uda się, To forma niwaki, tworzyliśmy ją w ogrodzie zimozielonym.
Obejrzyj w Mai w ogrodzie i na watku

http://www.ogrodowisko.pl/watek/2252-zimozielony-ogrod-przy-bialym-domu

Maja http://tvnmeteo.tvn24.pl/magazyny/maja-w-ogrodzie,13/odcinki-online,1,4,1,0/zimozielony-uporzadkowany-ogrod-z-lustrem-odc-487,1253499.html
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies