Gdzie jesteś » Forum » Pnącza » Powojniki z nasion

Pokaż wątki Pokaż posty

Powojniki z nasion

wopi 15:22, 16 wrz 2014

Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 7
Witam,
Mam kilkanaście odmian powojników i nigdy nie udało mi się rozmnożyć ze zrazów lub odkładów. Rozmnażanie z nasion zwłaszcza powojników bylinowych (np Olga) udaje mi się. Ostatnio próbowałem rozmnażania powojników wielkokwiatowych i otrzymałem rośliny znacznie odbiegające od oryginałów tj. rzadkie, drobne kwiaty i liście. Czy jest szansa , że z czasem wynaturzą się w 'druga stronę' i upodobnią się do roślin matecznych. Wszystkie uprawiam w dużych pojemnikach ze względu na łatwiejszą ochronę i nawożenie, niestety z miernym skutkiem...może Gipsy Queen, Blue Light, Multi Blue i Piilu.
pzdr
wopi
Gardenarium 17:51, 16 wrz 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Siewki nie gwarantują powtarzania cech roślin matecznych i nie ma szansy na powrót " w druga stronę".

Rozmnażanie generatywne tak ma niestety, ale zaletą jest to, że rośliny się krzyżują i mamy tyle nowych odmian w ogrodnictwie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
wopi 11:58, 24 paź 2014

Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 7
Co do hodowli powojników w pojemnikach to u mnie niestety niewypał.Całe pojemniki wypełnione zbitymi korzeniami i w przyszłym roku na pewno by wegetowały i chorowały. Z powrotem wsadziłem prawie wszystkie do ziemi (odpowiednie doły zaprawione obornikiem itp itd) a resztę zadołowałem.
Sepolia9 16:18, 22 sty 2016

Dołączył: 18 gru 2015
Posty: 25
Niestety większość powojników dostępnych na rynku to mieszańce, więc nie muszą powtórzyć w kolejnym pokoleniu cech matecznych, mogą być różnej wielkości i koloru i tak dalej, raczej marne szanse, że będą takie same jak poprzednie.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies