Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Dąb błotny "Green Pillar" - bać się korzeni?

Pokaż wątki Pokaż posty

Dąb błotny "Green Pillar" - bać się korzeni?

OlaB 21:15, 04 paź 2014

Dołączył: 27 sie 2014
Posty: 19
witam wszystkich. wlasnie stalam sie szczesliwa posiadaczka deba Green Pilar. Niestety rodzina skrytykowala mnie mowiac, ze deby wypuszczaja tak dlugie i mocne korzenie, ze moga zagrozic w przyszlosci fundamentom. Zgadzacie sie? czy naprawde mam go nie sadzic?

jestem w nim zakochana po uszy... to odmiana kolumnowa. czy naprawde mam sie bac?
____________________
Gardenarium 12:48, 05 paź 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Odmiany kolumnowe mają zupełnie inną siłę wzrostu, jeśli "góra" czyli korona drzewa nie jest okazała (gałazki będą rosły pionowo) to i korzenie nie będą się tak rozrastać.

Jednak w pobliżu domu dla spokoju sumienia bym go nie sadziła
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
OlaB 18:40, 05 paź 2014

Dołączył: 27 sie 2014
Posty: 19
w poblizu domu tzn jaka odleglosc zachowac? czy 8m to wystarczajaco dlugo. Czy pomoze zakopanie go w jakims pojemniku, zeby miec ten system korzeniowy "pod kontrola"? a moz wogole sie go pozbyc?
____________________
toby 09:18, 06 paź 2014


Dołączył: 12 paź 2012
Posty: 74
Dąb to dla mnie absolutnie najpiękniejsze drzewo! Chcesz się go tak po prostu pozbyć? Szkoda by było. Danusia bardzo dobrze zauważyła, że korzenie odmian kolumnowych różnią się od odmian zwykłych rozłożystych. Są zawsze proporcjonalne do części zielonej tak więc nie ma się czego obawiać. Odsuń go od domu na tyle ile będzie to możliwe, 8m. to już odległość do przyjęcia. Moi znajomi mają posadzonego platana ok 6 m od domu i jak robili wykop pod "opaskę" to nie było śladów korzeni a drzewo rośnie tam już 8 lat. Dęby mają korzenie palowe, jeśli przygotujesz mu dobrze przekopany dół z głęboko uprawionym podłożem to będzie korzenił się prawidłowo w dół i nie puści korzeni na boki. Naprawdę nie ma co dramatyzować. Green Pillar to piękna odmiana i sadzi się go nawet w zieleni miejskiej bo nie zajmuje miejsca i jest bardzo kompaktowy.
____________________
OlaB 14:20, 06 paź 2014

Dołączył: 27 sie 2014
Posty: 19
bardzo dziekuje Wam za odpowiedzi. Zasadze i mam nadzieje, ze bedzie cieszyl oko
____________________
Gardenarium 21:29, 14 paź 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Dębów nie sadzę ze względu na mączniaka.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Daria 17:29, 02 maj 2019

Dołączył: 24 mar 2012
Posty: 50
Danusiu a co zaproponowałabyś w zastępstwie dęba Fastigiata ?
Shella 06:52, 09 paź 2022

Dołączył: 06 wrz 2022
Posty: 4
Chciałabym posadzić dąb błotny green pillar 3 metry od domu. Czy taka odległość jest do przyjęcia? Planuje kontrolować jego wysokosc i utrzymywać tak max 5 metrów w gore, ale czy wtedy nie będzie rozrastał się bardziej na boki?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies