Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Proszę o pomoc w zaplanowaniu drzew wzdłuż płotu

Pokaż wątki Pokaż posty

Proszę o pomoc w zaplanowaniu drzew wzdłuż płotu

niedzwiedz 20:29, 13 paź 2014

Dołączył: 13 paź 2014
Posty: 30
Toszka napisał(a)
Świerk serbski jest wyjątkowy nie tylko z powodu urody, ale także z powodu upodobań do gleby zasadowej.
Bardzo mieszany zywopłot jest potem niezwykle trudnym tłem dla rabat


Toszka. Dzięki za odzew. Czyli świerki serbskie nie będą się gryzły z cisami i bukami a to chyba dobrze bo i cisy i buki niekoniecznie lubią kwaśne gleby.Co do mieszanego żywopłotu. Na wiosnę zawsze mogę przesadzić , zresztą jak zauważyłem świerki serbskie nie ogołacają się od dołu i docelowo wraz z ich wzrostem i tak usuwałbym sukcesywnie żywopłot za nimi. Wtedy to świerki będą tłem dla rabat. w Tym miejscu zadam ponownie pytanie. Czy 2 -2,5 metra od płotu dla świerka serbskiego to nie zbyt blisko? Po ilu latach ten gatunek osiąga 4 metry szerokości przy ziemi?
____________________
Toszka 06:35, 14 paź 2014


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Odległość zależy czy będziesz miał ochotę na strzyżenie świerków. Strzyżenie nie tylko ogranicza szerokość, ale także powoduje zagęszczenie się rośliny. Można sadzić 1,5 do 2 metrów.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Gardenarium 10:22, 25 paź 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Odległości między roślinami zależą od wielkości ogrodu (proporcje) od wielkości rabat i ilości roślin na rabacie i oczywiście od możliwości finansowych, na jak "bogato" zamierzasz obsadzić ogród.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
niedzwiedz 23:33, 25 paź 2014

Dołączył: 13 paź 2014
Posty: 30
Gardenarium napisał(a)
Odległości między roślinami zależą od wielkości ogrodu (proporcje) od wielkości rabat i ilości roślin na rabacie i oczywiście od możliwości finansowych, na jak "bogato" zamierzasz obsadzić ogród.


Już posadziłem świerki. Po analizie wątku o świerkach serbskich zdecydowałem się na wariant
- odległość od płotu - 1,5 m
- odległość pomiędzy roślinami 1,5 m

Myślę, że takie usytułowanie drzew spełni moje wymagania a mianowicie, odgrodzę się od sąsiadów, będę mieć w przyszłości ochronę przed wiatrami a jednocześnie zostanie więcej miejsca na trawnik pomiędzy rabatami a domem. W przyszłości jak gałęzie będą przechodzić do sąsiada to najwyżej będę podcinać. Dzięki za odzew.
____________________
ewalm 01:58, 26 paź 2014


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 2627
Klony dobrze znoszą wiatry. Jest sporo ładnych odmian. To przecież nie musi być klasyczny żywopłot, możesz posadzić kompozycję z drzew i wysokich krzewów wzdłuż płotu. Coroczne cięcie kilkudziesięciu metrów żywopłotu bukowego to sporo pracy.
____________________
Ogródek na trzy lata
niedzwiedz 15:28, 26 paź 2014

Dołączył: 13 paź 2014
Posty: 30
ewalm napisał(a)
Klony dobrze znoszą wiatry. Jest sporo ładnych odmian. To przecież nie musi być klasyczny żywopłot, możesz posadzić kompozycję z drzew i wysokich krzewów wzdłuż płotu. Coroczne cięcie kilkudziesięciu metrów żywopłotu bukowego to sporo pracy.


Ewalm.
Posiadając nożyce elektryczne liczę, że nie będzie to takim wielkim wysiłkiem choć możę się mylę. Obecnie posadziłem tak jak wspomniałem świerki serbskie przed żywopłotem bukowym i cisowym. Swierki są nasadzone w grupach po 3 i 5 sztuk, więc nie będzie to monokultura świerkowa.
W miarę rozrastanie świerków będę likwidować żywopłoty z buków za nimi i przez co odpadnie masa do cięcia . Może zrobię to wcześniej w zależności od efektu przyjęcia się świeżo posadzonych buków (sadzone tej jesieni). Będę przesadzał buki z miejsc za świerkami w miejsca ewentualnych braków. Doszedłem do wniosku, że rzeczywiście sam żywopłot o długości po 50 metrów z każdej strony z buka wyglądałby bardzo monotonnie.

Co do klonów. Po analizie wątków forum zdezydowałem się na dwa czerwone szczepione klony na wysokości około 2 metrów i może jeden o żółto- zielonych liściach albo buków kolumnowych również czerwonych . Dorzucę na pewno graba fastigiata. Te drzewka chciałbym mieć przy płocie zasadzonych pojedyńczo jako akcent na tle tych moich świerków serbskich. Przyznać się muszę, że wzoruję się trochę na realizacjach Danusi, które mi się bardzo podobają.
____________________
ewalm 10:42, 30 paź 2014


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 2627
Nie przesadź z ilością czerwonolistnych drzew. W większej ilości robią przygnębiające wrażenie. Powodzenia
____________________
Ogródek na trzy lata
niedzwiedz 18:20, 30 paź 2014

Dołączył: 13 paź 2014
Posty: 30
ewalm napisał(a)
Nie przesadź z ilością czerwonolistnych drzew. W większej ilości robią przygnębiające wrażenie. Powodzenia


I kupiłem dwa klony czerwone CRIMSON KING (tak powiedział sprzedawca). Niestety brak karteczek przy nich . Są szczepione na wysokości 2,2 m. Sprzedawca zapewnił mnie, że maksymalnie urosną do 6 m. Czy to prawda? Dla jednego w przyszłości tłem mają być świerki serbskie, drugi to raczej ,,samotnik,,. Dokupię jeszcze dla kontrastu jakieś drzewo żółte. Co proponujecie obok mojego czerwonego klona?
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies