Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Proszę o pomoc w zaplanowaniu drzew wzdłuż płotu

Pokaż wątki Pokaż posty

Proszę o pomoc w zaplanowaniu drzew wzdłuż płotu

niedzwiedz 13:36, 13 paź 2014

Dołączył: 13 paź 2014
Posty: 30
Witam serdecznie. Jako laik proszę Was o pomoc w zaplanowaniu mojego ogrodu. Dopiero zaczynam przygodę w odkrywaniu piękna roślin i już nie mogę się doczekać iż jako osoba wychowana na blokowiskach będę mieć swój wymarzony ogród. Budowę domu zacznę dopiero za 3 lata jednak chciałbym posadzić już drzewa by nie wprowadzać się na klepisko. Pozwoliłem sobie dołączyć mój schemat i zdjęcie mojej działki (prawie aktualne - wzdłuż ogrodzenia obecnie jest już posadzony żywopłot bukowy i cisowy. Działka jest wyrównana z lekkim nachyleniem ( 0,5 m na odcinku 50m długości, czyli raczej nieistotnym). 10 lat temu działka użytkowana była jako pole. W ubiegłym roku wykarczowałem lasek samosiejek brzozowych i sosnowych ( kilka z nich zostawiałem). Gleba jest IV klasy więc raczej średnia, a pod warstwą 30-40 cm niejednorodna cięższa i bardzej zbita . PH gleby to 6. Tak jak widać na zdjęciu działka jest w przecince lasku brzozowego i momentami strasznie wieje w ciągu zachód - wschód. Chciałbym byście pomogli dobrać mi tak gatunki drzew aby osłonić się od wiatrów i jednocześnie nie zacieniać zbytnio działki. Zależy mi na gatunkach liściastych i iglastych. Na schemacie umiejscowiłem również dom. Dodam jeszcze, że działka znajduje się pod Bydgoszczą czyli zimy raczej mroźne a lata upalne i raczej suche (jak to na Kujawach). Oczywiście do podlewania studnia będzie Widzę, że na zdjęciu kierunkk południowy oznaczyłem jako P, powinno być oczywiście S ewentualnie Pd. Przepraszam.

- kolor zielony - drzewa wysokie od strony zachodniej i północnej, mającej osłonić przed zimnymi wiatrami. Słońca nie zasłonią
- kolor niebieski - drzewa wysokie i wąskie ( mają zasłonić przed zimnymi wiatrami od północy
- kolor żółty - mają zasłonić przed wiatrami ale nie zacieniać słońca ( liczę na piękne zachody )
- kolor wrzosowy - drzewa najniższe bo od południa, mogą być ażurowe.

Z góry bardzo dziękujęza wszystkie sugestie i opinie. Rafał
____________________
Gardenarium 14:33, 13 paź 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
S - buki purpurowe żywopłot strzyżony liściasty prowadzony do tej wysokości.

W - lewa strona - tuja Aureospicata cięta do 4 metrów

W - prawa strona świerki serbskie

N - dół tuja Smaragd.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
yolka 14:40, 13 paź 2014


Dołączył: 08 mar 2013
Posty: 12600
Witaj ogrodniczko lub ogrodniku z sąsiedztwa. Ja osobiscie nie lubie jednego rodzaju drzewek na jednej ścianie, kojarzy mi się z wojskiem. U mnie mam na przemian i kolory i rodzaje. Mieszkam w okolicach Inowrocławia
____________________
Ogród z widokiem na jezioro
A_gawa 15:14, 13 paź 2014


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1468
Ciekawy wątek.
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
niedzwiedz 16:06, 13 paź 2014

Dołączył: 13 paź 2014
Posty: 30
Gardenarium napisał(a)
S - buki purpurowe żywopłot strzyżony liściasty prowadzony do tej wysokości.

W - lewa strona - tuja Aureospicata cięta do 4 metrów

W - prawa strona świerki serbskie

N - dół tuja Smaragd.


Dziękuję za sugestie. Rzeczywiście nie wspomniałem nic o tym, że zależy mi na drzewach raczej nie identycznych na jednej ścianie. Tak jak wspomniała Yolka z sąsiedztwa ja też raczej nie lubie takich ,,monokultur,,. Chciałbym coś różnorodnego a jednocześnie komponującego się i wzajemnie nie wykluczającego. Dobrze bybyło aby ,,szpaler,, wzdłuż płotu był mieszany po to by w sezonie zimowym choć troche iglaki ograniczały siłę wiatru. Przypomnę jeszcze, że już posadziłem żywopłot z buków i cisów wzdłuż wszystkich płotów. Myślę, że postaram się go prowadzić do wysokości płotu czyli 190 cm. Tu mam jeszcze pytanie do Was jako do doświadczonych ogrodników. Czy po posadzeniu jesienią żywopłotu liście buka natychmiast robią się suche (nie zrobiły się brązowe tylko zaschły zielone)? Dodam, że moczyłem sadzonki przed posadzeniem kilka godzin. Dzień wcześniej zlałem miejsca sadzeń mocno wodą, w momencie sadzenie po wbiciu szpadla rosiłem ścianki otworu wodą i natychmiast po zasadzeniu obficie podlewałem. Mimo to roślinki na drugi dzień wysychały. Czy to normalne. Dodam, że sadziłem je ostatnio kiedy było bardzo ciepło jak na październik (23 stopnie i słońce) ale starałem się ani przez chwilę nie dopuścić do wyschnięcia korzeni.
____________________
niedzwiedz 16:07, 13 paź 2014

Dołączył: 13 paź 2014
Posty: 30
yolka napisał(a)
Witaj ogrodniczko lub ogrodniku z sąsiedztwa. Ja osobiscie nie lubie jednego rodzaju drzewek na jednej ścianie, kojarzy mi się z wojskiem. U mnie mam na przemian i kolory i rodzaje. Mieszkam w okolicach Inowrocławia


Raczej ogrodniku Witam i dziękuję za serdeczne powitanie
____________________
A_gawa 16:46, 13 paź 2014


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1468
Zajrzyj do wątku: http://www.ogrodowisko.pl/watek/5042-towarzystwo-dla-swierkow-serbskich.
Tam na pewno kilka ciekawostek znajdziesz. Ogrodowisko obfituje w takie porady, nic tylko grzebać jak kura i znajdować.

Niedźwiedź
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
A_gawa 16:47, 13 paź 2014


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1468
Szynel już masz - Szefowa się wypowiedziała, teraz tylko dokomponować resztę roślinności. Ale...wiem, łatwiej radzić niż dokonać wyboru i wsadzić (?).
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
niedzwiedz 17:54, 13 paź 2014

Dołączył: 13 paź 2014
Posty: 30
A_gawa napisał(a)
Zajrzyj do wątku: http://www.ogrodowisko.pl/watek/5042-towarzystwo-dla-swierkow-serbskich.
Tam na pewno kilka ciekawostek znajdziesz. Ogrodowisko obfituje w takie porady, nic tylko grzebać jak kura i znajdować.

Niedźwiedź


Rzeczywiście świerk serbski jest godny uwagi. Szybko rośnie, jest dekoracyjny oraz chyba się tak u podstawy nie rozrasta. Na północną stronę myślę, że będzie w sam raz. W jakiej odległości od płotu posadzić te świerki? Czy 2-2,5 metry nie będzie za blisko? Czy grab fastigiata oraz buk pospolity DAWYCK GOLD na przemian ze świerkami to dobry pomysł? Grab jak doczytałem jest tolerancyjny. Buk z kolei potrzebuje żyznych gleb i raczej nie kwaśnych. Czy te świerki nie zakwaszą zbytnio gleby? A może zamiast graba i buka coś innego na przemian ze świerkiem? ,,Szefowa,, zaproponowała świerki to będą tylko co z resztą?

Jeszcze wpadł mi do głowy Klon czerwony Faassen's Black. Czy taki akcent między świerkami będzie dobrze wyglądać? Widzę, że na allegro są też klony szczepione które zapewne mniejsze rosną. Czy szczepienie na wysokości 2 m pozwoli drzewu rzeczywiście dorosnąć do 5-6 metrów?
____________________
Toszka 19:06, 13 paź 2014


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Świerk serbski jest wyjątkowy nie tylko z powodu urody, ale także z powodu upodobań do gleby zasadowej.
Bardzo mieszany zywopłot jest potem niezwykle trudnym tłem dla rabat
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies