Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Tworzę mój skromny ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Tworzę mój skromny ogród

lilia 19:54, 27 lis 2014


Dołączył: 09 lip 2014
Posty: 439
Chciałabym pokazać początek ogrodu od wejścia. Na trawniku prostopadle do thui są posadzone dwie magnolie. Jedna stellata, a druga różowa.
Czy to wygląda dobrze? Może zmniejszyć trawnik i wkomponować te magnolie w rabatę? Przy koszeniu trawy jest trochę niewygodnie. Na tej rabacie są posadzone tulipany i narcyze/żonkile. Jest też mały jałowiec, ale on mółby być ewentualnie przesadzony.
Tu, gdzie piach, jest brama wjazdowa.

Wzdłuż ogrodzenia rosną thuje (co 70 cm), szerokość rabaty wynosi 80 cm. Na tle thuji
mogłoby jeszcze coś być?

Za thujami są 3 hortensje bukietowe, a nastepnie znów thuje, ale to już będzie nastepna rabata.

Czy przy domku mogą być tylko same kamyki, czy wzdłuż coś posadzić?
Kamienie granitowe, wyznaczające rabaty, nazbierałam na działce. Szkoda mi było je wyrzucić, ale może powinnam je osadzić trochę głębiej w ziemię?

Proszę Odwiedzających o jakieś rady i wskazówki, bo narazie robiłam wszystko spontanicznie, a doświadczenia i pewności brak




Tutaj jest przód altany ( przepraszam za bałagan) i tuż za tarasem drewnianym, wiosną powstanie taras z kostki (kamyki zostaną usunięte) o wymiarach 3 x 4 m.
Czy dobrze tak będzie?
____________________
Edyta-Tworzę mój skromny ogród
Dorota123 21:59, 29 lis 2014


Dołączył: 07 gru 2012
Posty: 12208
Witaj Edyto, Myślę, że przy altance można by było posadzić kilka traw i tam zagospodarować kamienie granitowe z lamówek. Wydaje mi się, że one utrudniają koszenie trawy. Prościej by było mieć ładnie docięte kanciki w trawnikach. Szukałam inspiracji dla Ciebie, ale chyba jest na drugim komputerze, ja właśnie chcę zrobić coś podobnego przy mojej altanie. Postaram się jutro wkleić.
____________________
W moim małym ogródeczku*Wizytówka
Olili 22:13, 29 lis 2014

Dołączył: 09 paź 2014
Posty: 2386
Myślę,że magnolie wkomponować w rabatę..
____________________
Iza -Ogród-wyrozumiały
iglaczek 23:17, 29 lis 2014

Dołączył: 18 lis 2014
Posty: 19
Edytko, to masz teren prawie jak mój. Z tego co widać to posiadasz sporo iglaków i to z tych dużych odmian. Obawiam się, że posadziłaś je za gęsto. Za 10 lat wejdą na altankę. Ja też tak sadziłam pierwsze rośliny. Mimo, że odstępy były prawie 2 metrowe między nimi, to teraz mam problem, bo wchodzą mi na drogę wjazdową i na garaż.
asica 11:21, 30 lis 2014


Dołączył: 19 cze 2011
Posty: 3824
Hejo. Pierwsza sprawa która mi się rzuciła w oczy to hortensje schowane za altaną. Są zbyt piękne, żeby tak z boczku sobie rosły. Dałabym je tak, by dobrze je było widać z tarasu, tym bardziej, że będziesz go rozbudowywać.

Druga rada wynika mojej obserwacji w ogrodzie. Zaczynając nasadzenia najczęściej planujemy jakąś zieloną ścianę pod ogrodzeniem. Nie chciałam szpaleru tuj, ani monotonnego żywopłotu. Posadziłam każdą tujkę inną. Teraz mnie to drażni. Wolalabym żeby były np 3 + 2 + znów 3 - pogrupowane. Więc u Ciebie pogrupowałabym te tuje pod ogrodzeniem, bo chyba są pojedynczo poprzeplatane. Ale to takie moje zdanie.
Magnolię faktycznie wzięłabym w rabatę.

Co do szerokości rabat - nie przejmuj się tym, wraz z roślinnością będziesz je poszerzać - ulżło mi jak przeczytałam, że kamienie w obrzeżach nie są na stałe.
Zobacz jak ja stopniowo poszerzałam rabatę:
http://www.ogrodowisko.pl/watek/773-pokaze-nasz-ogrod?page=101

Dla mnie number 1 to kanty z trawnika - nie ograniczają , można w dowolnym momencie zmienić kształt rabaty i wyglądają bardzo elegancko.
http://www.ogrodowisko.pl/watek/615-przycinanie-kanty-brzegi-trawnika

I jeśli pyta mnie ktoś o radę w sprawie ogrodu polecam gorąco dekalog Danusi, szczególnie w części dotyczącej ograniczenia gatunków i grupowania roślin.
http://www.ogrodowisko.pl/watek/2740-ogolne-ogrodnicze-wskazowki-w-projektowaniu-i-realizacji-ogrodow

Kiedyś kupowałam pojedyncze roślin, co mi się z urody podobało. Teraz zdecydowanie wolę kupić 5 jednakowych trawek niż 10 różnych roślin. Bo pojedynczych wogóle nie widać.

Poza tym bawię się w dzielenie sadzonkowanie, samodzielne pozyskiwanie roślin - przyjemnie i tanio. (więc przycięte wiosną patyki hortensji wetknij w ziemię w jakimś zacisznym miejscu, może doczekasz się nowych sadzonek Niesamowitą radość mi to sprawia i dumę jak mnie pytają "majątek w ogród wpakowałaś" ? Wiadomo, kupić coś trzeba. Ale ogrodnicza cierpliwość niesmowicie popłaca.

No i czerpanie z inspiracji. Zakładam w kompie folder na zdjęcia z insiracjami i od razu zapisuję, żeby mi nie umknęło. I tak podglądam i przenoszę na swój grunt.

I jeszcze mała wiadomość wysyłam na priv
____________________
Asia Wizytówka ; Pokażę nasz ogród ; Wydzielenie warzywniaka; Wizytówka- warzywniak
lilia 12:50, 30 lis 2014


Dołączył: 09 lip 2014
Posty: 439
Bardzo dziekuję Dorotko, Izo, Iglaczku i Asiu za rady.
W podzięce mój skromny, domowy kwiatuszek
A teraz po kolei piszę:
Altana jest z trzech boków otoczona kamykami, bo podczas deszczu na boki altany pryskała ziemia. Wzdłuż jednego dłuższego boku altany w kamykach rosną bukszpany. Z drugiej są same kamyki i tam Dorotko, widzisz te trawy?
Trawy by tam ładnie wyglądały, ale jak mam te kamienie ułożyć, wzdłuż czy jakby przykryć całą szerokość tego pasa?
Iza, tak zrobię z magnoliami. Myślimy podobnie

Iglaki kiedyś kupiłam w OBI bardzo malutkie, działka jeszcze była nieopanowana, a o Ogrodowisku nie miałam pojęcia.
Teraz już nawet ładnie podrosły i chciałabym, aby osłoniły trochę sąsiednią działkę, bo tam są chaszcze. A jak będą zbyt wybujałe, to je będę przycinać.

Asiu, za iglaki się zabiorę zaraz na wiosnę. Przede wszystkim usunę z spod nich agrowłókninę (założyłam ją przed poznaniem ogrodowiska) i za przykładem Dorotki położę gazety a na nich korę.
Asiu, a co sądzisz o małych szyszkach,aby nimi też wysypywać miejsca wokół iglaków? Jest ich pełno wokół.

Jeśli chodzi o hortensje, tam sa trzy limelight, a za nimi idą znów iglaki (tym razem już jednolite w kolorze) Posadzilam je w tym miejscu jakby celowo, bo maja tam trochę cienia od altanki, ale widzę je też siedząc na tarasie.
Hortensje mam zamiar powtórzyć na nastepnej rabacie, ale nie przy samym ogrodzeniu, a przed thujami.
Ależ się rozpisałam
____________________
Edyta-Tworzę mój skromny ogród
lilia 13:17, 30 lis 2014


Dołączył: 09 lip 2014
Posty: 439
Asiu, dekalog Danusi czytałam juz kilka razy, aby sobie utrwalać w głowie pewne zasady.
Roślinki też już sama rozmnażam, np bukszpan, 1 mój własny ognik już rośnie (tylko jeden się przyjął), rozchodniki, trzmieliny, a na wiosnę spróbuję z hortensjami
Założę jeszcze folder z inspiracjami. Świetny pomysł!
____________________
Edyta-Tworzę mój skromny ogród
asica 13:56, 30 lis 2014


Dołączył: 19 cze 2011
Posty: 3824
Szyszki zamiast kory wyglądaja przepięknie, znajoma ma je na rabatach gęsto wysypane. Ale ona ma mały ogródek, a i tak sporo ich musi nazbierać.
____________________
Asia Wizytówka ; Pokażę nasz ogród ; Wydzielenie warzywniaka; Wizytówka- warzywniak
Dorota123 15:59, 30 lis 2014


Dołączył: 07 gru 2012
Posty: 12208
Myślałam o czymś takim, tylko wplątałabym tam jeszcze ze 3 wysokie trawki jednakowego gatunku w odstępach co 50 cm. Jeśli przeglądałaś mój wątek to wiesz, że ja kule robię ze styropianu, tzn maluję je lub wykańczam inną techniką wskazówki Asicy bardzo trafne weź je pod uwagę. Jeżeli chcesz wyłożyć rabatę szyszkami, musisz nazbierać naprawdę dużo i wysypać sporą część rabaty, nie tylko pod krzaczkami . Mała ilość szyszek nie da ładnego efektu, ale jak przyniesiesz 20 wiader szyszek to już będzie je ładnie widać. Miałam kiedyś tak wysypaną rabatę, do lasu mam blisko i zawsze ze spaceru wracałam z pełną reklamówką i ciągle uzupełniałam świeżymi szyszkami.
Staraj się ściągać zdjęcia z inspiracjami, które Tobie się podobają i wykorzystuj później ten pomysł u siebie. To Tobie ma się podobać i to Ty masz wiedzieć czego chcesz.
Na Ogrodowisku znajdziesz dużo pięknych ogrodów, zima przed nami więc można poszperać do woli, powodzenia.
____________________
W moim małym ogródeczku*Wizytówka
lilia 16:47, 30 lis 2014


Dołączył: 09 lip 2014
Posty: 439
Dzięki, Dorotko, utworzyłam już nowy folder i tam wrzucam zdjecia, ktore bedą mnie inspirować.
Ostatnio prawie nic nie robię tylko ogladam ogrody i czytam wątki tematyczne. Ale tyle jest pięknych ogrodow, że aż dostaję zawrotu głowy.
Oczywiście widziałam Twoje kule i jestem pełna uznania dla Twoich prac.
Ptaszkami też jestem zachwycona i kupiłam jednego (tylko jeden był)w sklepie, o którym wspominałaś.

Pozdrawiam!
____________________
Edyta-Tworzę mój skromny ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies