Gdzie jesteś » Forum » Byliny » Jukki ogrodowe - nie tylko te popularne

Pokaż wątki Pokaż posty

Jukki ogrodowe - nie tylko te popularne

Piotr_ 22:45, 23 lis 2014


Dołączył: 13 sty 2014
Posty: 2987


JUKKI OGRODOWE ROŻNE ODMIANY


Założyłem ten wątek bo kocham te rośliny i mam nadzieję że Was zainteresuje
bo to na prawdę wspaniałe i mało wymagające rośliny.
Ja swoim stworzyłem kamienną rabatę (Foto niżej)






Jak to zawsze bywa mało z ludzi zna inne gatunki poza zwykłą jukką ogrodową (Karolińska (Yucca filamentosa)). Juka to roślina o egzotycznym wyglądzie, niektóre tworzą pnie np. od.Gloriosa, Glauca.
W naturze można ją spotkać w południowo-wschodnich rejonach Ameryki Północnej.
Kwiatostan niekiedy osiągną 2-2.30m wysokości.

Lubią rosnąć na suchych, średnio suchych, przepuszczalnych ziemiach, nie tolerują nadmiaru wody w podłożu, bo wtedy jej korzenie mogą tam szybko gnić.
Po kwitnieniu łodygi kwiatowe przycinamy bo roślina mateczna po kwitnięciu zamiera wydając na świat małe odrosty które zakwitną nam za jakiś czas.

Nazwy odmian zamieszczam na fotografiach

1


2



3



4



5



6


7








A tak wyglądają pąki i wiechy kwiatów







Na zimę je związujemy w stożki (patrz na foto)


____________________
Egzotyczna wyspa na Podkarpaciu / Wizytówka-Egzotyczna wyspa na Podkarpaciu Pozdrawiam Piotrek
Iwk4 22:59, 23 lis 2014


Dołączył: 26 maj 2014
Posty: 21022
Witaj Piotr. Też mam yuki w ogrodzie na zwirkowej rabacie, ale nie zwiazywalam ich na zimę. Dlaczego tak należy robić ?
____________________
Ogródek Iwony II
Agania 23:01, 23 lis 2014


Dołączył: 06 wrz 2013
Posty: 26053
Super pomysł z wątkiem o jukach
____________________
Agata - Ogrodowe radości i rozterki - ogród Agani | Wizytówka Radości Agani | Dolomity Super Ski
Rench 23:01, 23 lis 2014


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 9086
Ja też nigdy nie związywałam swoich, zimą fajnie te rozety zdobią ogród
____________________
Renata`---- RRR - różane rozmaitości ------- A miało być tak pięknie
lilia 23:02, 23 lis 2014


Dołączył: 09 lip 2014
Posty: 439
Świetnie, ze powstal taki wątek.
Nie wiedziałam, że się związuje na zimę. Stanie sie jej coś złego zimą, jesli nie jest związana, bo tego nie zrobiłam?


Ja mam taką, całe zielone też. Przepraszam za bałagan w tle, ale działka powstaje.
____________________
Edyta-Tworzę mój skromny ogród
Piotr_ 23:24, 23 lis 2014


Dołączył: 13 sty 2014
Posty: 2987
Juka kiedy jej nie zwiążemy to liście parzygnata śnieg i się łamią śnieg na wiosnę zniknie a się juka wygląda jakby huragan był, a po drugie śnieg zalegujący w kącikach liść i jak przyświeci słonce powstaje woda która powoduje często zagniwanie serca rośliny czyli gnije środek i roślina zamiera.
Kiedy ją zwiążemy to liście nie łamią się i woda nie dostaje się do serca roślin i te liście ochroną roślinę (serce rośliny) przed mrozem i przed wiatrem ja co roku związuje swoje

A moje teraz tak wyglądają

____________________
Egzotyczna wyspa na Podkarpaciu / Wizytówka-Egzotyczna wyspa na Podkarpaciu Pozdrawiam Piotrek
horcia 23:27, 23 lis 2014


Dołączył: 18 paź 2014
Posty: 558




Ciekawy wątek i fajna rabata. Już myślałam że moje juki nie zagoszczą u mnie długo a tu taka inspiracja






















____________________
horcia Rewolucje w ogrodzie
Piotr_ 23:34, 23 lis 2014


Dołączył: 13 sty 2014
Posty: 2987
Jeszcze jedna ale nie przezimuje u nas zim to jest Jukka Alofolia Purpurea
W ciepłe lato jest bordowa a na zimę zielona jak kameleon


Jeszcze nie wybarwiona



Wybarwia się

____________________
Egzotyczna wyspa na Podkarpaciu / Wizytówka-Egzotyczna wyspa na Podkarpaciu Pozdrawiam Piotrek
grazyna_olsz... 17:30, 24 lis 2014


Dołączył: 01 lip 2012
Posty: 719
Witam serdecznie
bardzo fajny watek
zaznaczam i będę zagladać bo tez lubię jukki i poznam chętnie nowe gatunki Variegata mi sie podoba
co do związywania to też związuję ale tylko te zwykłe zielone a te z paskiem żółtym chyba guard jak związywałam to mi właśnie wygnił środek i teraz nie związuję i jest ok
Pozdrawiam
Milka 17:49, 24 lis 2014


Dołączył: 23 sty 2012
Posty: 69457
Przed śnieżnymi zimami też wiązałam, ostatniej zimy nie było sniegu więc im odpuściłam, piękna kolekcja u ciebie
____________________
Miłkowo - sezon 2022*** Miłkowo cz.I *** Wizytowka *** Miłkowo cz.II
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies