Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Dereń pagodowy - Cornus controversa

Pokaż wątki Pokaż posty

Dereń pagodowy - Cornus controversa

Gardenarium 13:15, 07 maj 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Gleba wilgotna, lekko podmokła tak, ale podmokła chyba już nie, a nie warto ryzykować, bo to dość drogie drzewo.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
myszorek 10:28, 08 maj 2011


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 1772
Dzięki Danusiu. Szkoda, ze jeszcze nomenklatury nie rozumiem. Jesli w skrajnych, totalnie skrajnych przypadkach woda znajduje się na głębokości szpadla, a generalnie na 70-80 cm to jest teren podmokły, bardzo podmokły? Zostaje mi tylko szpaler z metasekwoi?Sąsiad by mnie chyba... przerobił na kaszankę
____________________
ogród zmyślony
Gardenarium 22:36, 19 maj 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Na głebokość szpadla to jest teren bardzo podmokły.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Kaisia 19:46, 26 wrz 2011


Dołączył: 23 sie 2011
Posty: 1349
Rosnący dereń u mnie w ogrodzie





Tutaj pąki wiosną, i piękny kolor gałęzi utrzymujący się przez całą zimę do wiosny.





Kwitnący





Ma ok 1,5 metra wysokości, ale jest rozrośnięty, na zimę starałam się go okryć jednak w otulinie wiatr połamał mu gałęzie, szybko zdjęłam wszystko z niego i resztę zimy w najgorsze mrozy przetrwał bez okrycia. Zaszkodziły mu jednak majowe przymrozki stracił wszystkie listki, na szczęście odrosły, ale myślę ze to przyhamowało jego wzrost w tym roku.

Rośnie na stanowisku słonecznym, w miarę wilgotnym, przysypany żwirem co utrzymuję wodę w podłożu.
____________________
Kasia Ogród z Czerwonym mostkiem
Gardenarium 12:55, 02 paź 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Derenie wyjątkowo piękny pokrój mają i te biało obrzeżone "świecą" w ogrodzie rozjaśniając ciemne zakątki. Śliczne zdjęcia z bliska
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
moni 20:21, 07 paź 2011


Dołączył: 06 paź 2011
Posty: 834
Dereń pagodowy jest raczej do dużych ogrodów ma chyba z 8 m wysokości
____________________
Mona
Gardenarium 22:54, 14 paź 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
U nas tyle nie osiągnie, ja bym go zakwalifikowała jako drzewo do małych ogrodów.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
moni 10:43, 14 kwi 2012


Dołączył: 06 paź 2011
Posty: 834
Jeśli tak, to jest mój .
____________________
Mona
Justyna 16:28, 17 lis 2012


Dołączył: 25 paź 2012
Posty: 2282
Małe drzewo osiągające w naszych warunkach 3-8 m wysokości. Roślina niezwykle cenna i dekoracyjna głównie ze względu na swój ciekawy pokrój.
Gałęzie boczne rosną piętrowo w poziomie, układając się horyzontalnie (stąd nazwa odmiany), natomiast pień jest prosty z wyraźnym przewodnikiem.
Ta niezwykle urokliwa roślina zasługuje na wyeksponowane miejsce w ogrodzie, polecana jako forma soliterową.
Wiosną na dereniu pagodowym pojawiająsię kremowe pachnące kwiaty, luźno zebrane w 10 cm płaskie baldachogrona wnoszące się ponad liśćmi. Kwiaty te późnym latem zmieniają się w owocostany. Liczne małe czerwone kuleczki, jesienią czarne.
Liście 7-15 cm, owalne, naprzemianległe, lekko pofalowane i ostro zakończone. Jesienią przebarwiają się na czerwono-purpurowy kolor.
Zima Controwersa jest również niezwykle ozdobna, ze względu na błyszczącą, gładką korę na czerwonych pędach.
Na szczególną uwagę zasługuje mniejsza 4-6 m odmiana ‘Variegata’, której dodatkową ozdobę stanowią biało-kremowo obrzeżone liście.
Controversa dobrze rośnie w glebach żyznych, przepuszczalnych, kwaśnych do obojętnych. Preferuje stanowisko słoneczne, osłonięte od wiatrów.
Dobrze znosi nasze warunki klimatyczne (wytrzymuje mrozy do – 29’C).
Odmiana rzadka, poszukiwana przez kolekcjonerów. Polecam bardzo!

Około 6 metrowy okaz Variegaty można podziwiać w Wojsławickim Arboretum.






a około pół metrowy u mnie



Z dedykacją dla Irenki
____________________
Mój zielony świat / Wizytówka
Milka 20:39, 17 lis 2012


Dołączył: 23 sty 2012
Posty: 69457
O boziu, jaki cudowny, podkrzesany, czy nie, no teraz mam zagwozdkę!!
____________________
Miłkowo - sezon 2022*** Miłkowo cz.I *** Wizytowka *** Miłkowo cz.II
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies