Gdzie jesteś » Forum » Ogrody na świecie » Bali - tropikalny ogród botaniczny

Pokaż wątki Pokaż posty

Bali - tropikalny ogród botaniczny

Magda_BO 17:56, 15 lut 2015


Dołączył: 21 gru 2012
Posty: 119
I trzeci cenny przykład storczyków wielkokwiatowych, uprawianych w zamknięciu to sabotek czyli Paphiopedilum javanicum.

Jaki sabotek jest każdy widzi, piękny duży kwiat z warżką jak dzbanek, o cudnie cieniowanych płatkach.

Kępy o wielu kwitach wyglądają po prostu bajkowo.

Ucieszyłam się widząc tablicę informacyjną... ups, alfabet łaciński, ale język i tak niezrozumiały...

cdn...
____________________
Moja wizytówka ** Barwy ogrodu Magdy *** Storczyki w Singapurze *** Bali ogród tropikalny
Agania 18:02, 15 lut 2015


Dołączył: 06 wrz 2013
Posty: 26053
Prawdziwe piękno, możemy go teraz dostrzec w jego naturalnym klimacie, piękne Magda
____________________
Agata - Ogrodowe radości i rozterki - ogród Agani | Wizytówka Radości Agani | Dolomity Super Ski
Magda_BO 18:18, 15 lut 2015


Dołączył: 21 gru 2012
Posty: 119
Tak, to prawdziwe piękno. Ponieważ jestem biologiem, kupiłam książki opisujące tropikalne kwiaty i tropikalne rośliny. Biegałam jak wariatka od jednej rośliny do drugiej, podskakując z wrażenia...
To nieprawdopodobne wrażenie zobaczyć "na żywo" rośliny o których uczymy studentów i czytamy różne ciekawostki.
____________________
Moja wizytówka ** Barwy ogrodu Magdy *** Storczyki w Singapurze *** Bali ogród tropikalny
Magda_BO 13:46, 17 lut 2015


Dołączył: 21 gru 2012
Posty: 119
A teraz kilka zdjęć, które pokazują jak w naturze rosną storczyki. Ponieważ są epifitami, to przyczepiają się do jakiegokolwiek podłoża i już. Korzenie wiszą w powietrzu, chłonąc wodę z wilgotnego powietrza.

Każdy murek, płotek, daszek jest porośnięty mchami, porostami, pnączami i storczykami.

Rzeźby też mają "na głowie" storczyki.
Ale storczyki rosnące na rabacie pod płotem też robią wielkie wrażenie.

I z bliska

Myślę, że to Catleya.
____________________
Moja wizytówka ** Barwy ogrodu Magdy *** Storczyki w Singapurze *** Bali ogród tropikalny
Magda_BO 13:49, 17 lut 2015


Dołączył: 21 gru 2012
Posty: 119
A jeśli opisuję rabaty pod płotem, to co powiecie na wilczomlecze pod płotem?

Tak naprawdę, w wielu rejonach świata są to krzewy ogrodowe.

To rośliny krótkiego dnia, więc kwitną jeśli tylko noc jest dłuższa nic ok 18 godzin, co nie zawsze jest przed Bożym Narodzeniem, niekiedy przez cały rok.

Mi i tak najbardziej podobał się płot, sam w sobie. Taki cudnie zmurszały i porośnięty kamienny płot...

cdn...
____________________
Moja wizytówka ** Barwy ogrodu Magdy *** Storczyki w Singapurze *** Bali ogród tropikalny
AniaB 17:57, 04 mar 2015

Dołączył: 25 sty 2013
Posty: 29
Magda_BO napisał(a)

Ale storczyki rosnące na rabacie pod płotem też robią wielkie wrażenie.

I z bliska

Myślę, że to Catleya.

Wspaniała wycieczka i piękna relacja
Storczyk naziemny to Arundina graminifolia. Przy Coelogyne są dwa zdjęcia przedstawiające Bulbophyllum (pierwsze i trzecie), ale nie znam gatunku, bo to ogrooooomny rodzaj. No, i tak nie do końca moja bajka, wolę inne. Ale popatrzeć bardzo miło. Piekne zdjęcia, fajnie przenoszą w tamte rejony. Dziękuję za wirtualną wycieczkę
____________________
Pozdrawiam, Ania
Magda_BO 10:23, 05 mar 2015


Dołączył: 21 gru 2012
Posty: 119
Aniu,
dzięki za informacje. Częściowo nazwy roślin mam na zdjęciach tabliczek ogrodowych, ale nie wszystkie są czytelne. Uzupełnię dobie według Twoich wskazówek.
A w wolnej chwili wyszukam kolejne zdjęcia, już nie tylko storczykowe,
Pozdrawiam.
____________________
Moja wizytówka ** Barwy ogrodu Magdy *** Storczyki w Singapurze *** Bali ogród tropikalny
AniaB 11:56, 05 mar 2015

Dołączył: 25 sty 2013
Posty: 29
Magda_BO napisał(a)
Las był w górach i na wysokich wzniesieniach. Na tyle wysokich, że miejscami nie dało się utrzymać na nogach, trzeba było troszkę pełznąć
Ale za to, jakie widoki...
Na drzewach w części składającej się na kolekcje tematyczne posadzono storczyki epifityczne.

Pojedyncze, wielokwiatowe i drobnokwiatowe też.

O takie...


cdn...


Madziu bardzo mi miło, że mogłam pomóc Uwielbiam takie klimaty i pięknie je pokazujesz! Dosłownie można poczuć tę wilgoć zawieszoną w powietrzu.
Tropikalne storczyki to moja pasja, więc troszkę jeszcze dorzucę, by rośliny miały imię
Pierwsze zdjęcie przedstawia Bulbophyllum sp.
Drugie zdjęcie - tam cała mieszanka gatunków, ale charakterystyczne kwiatostany są od któregoś Dendrochilum.
Na trzecim ślicznie prezentuje się Eria floribunda, a na czwartym chyba też coś z rodzaju Eria, albo Dendrochilum (szkoda, że nie widać z jakich przyrostów wyrastają kwiatostany).

Wracając do tego Bulbophyllum, o którym pisałam we wcześniejszym poście, to może być Bulb. dearei. Bardzo częste w tamtych rejonach, taki trochę flagowy storczyk epifityczny i chętnie sadzony w różnego typu parkach i ogrodach botanicznych.
____________________
Pozdrawiam, Ania
AniaB 12:02, 05 mar 2015

Dołączył: 25 sty 2013
Posty: 29
Magda_BO napisał(a)
Tak, to wspaniałe doświadczenie, zostawiające wiele wrażeń na całe życie. Przeglądając setki zdjęć ciągle w myślach tam wracam...
O czym dziś opowiedzieć?
Może o drobnokwiatowych storczykach rosnących na rabatach? O tak...

jak widać to storczyki o wzniesionych pędach, dość duże z kwiatostanami w formie gron na delikatnych łodyżkach. Pojedyncze kwiaty są jednokolorowe, w ostrych kolorach. To storczyk Epidendrum, jak mówią specjaliści, dość łatwy do uprawy w mieszkaniu.

Może być amarantowy albo pomarańczowy.

A okolica ogrodu botanicznego, gdzie go zauważyłam wyglądała tak...

Schodki były tak obślizgłe, że prawie nie dało się wejść na górę, do odkrytej oranżerii gdzie najcenniejsze storczyki hodowane są w swego rodzaju zamykanych klatkach. Po bokach drzewiaste paprocie we mgle...
czyli cdn...


Tu na trzech pierwszych fotkach jest Epidendrum radicans - dwie różne odmiany kolorystyczne.

Madziu, podpisałam za Ciebie A teraz proooszę - wrzuć więcej zdjęć! Będę niecierpliwie czekać.
____________________
Pozdrawiam, Ania
Magda_BO 12:44, 06 mar 2015


Dołączył: 21 gru 2012
Posty: 119
Aniu,
bardzo dziękuję za uzupełnienie nazw. Fotografowałam tabliczki, ale nie wszystkich roślin, a dzięki Tobie i ja mogłam sobie uzupełnić wiedzę.
W tym ogrodzie jest kilka bardzo ciekawych kolekcji "tematycznych". Oczywiście - storczyki, to ta kolekcja, która przyciąga wielu turystów. Ale dla mnie ciekawe były też inne, już nie tak spektakularne...
Kolejna ciekawa rabata...no nie wiem czy rabata, może raczej las.. w każdym razie kolejne miejsce to kolekcja różnych bambusów. Nie jestem specjalistką od traw (ani od bambusów), ale zaskoczyła mnie różnorodność wielkości i wielość gatunków. Na szczęście, na zdjęciach czytelne są tabliczki z nazwami, ale popatrzcie jak różne mogą być bambusy.

Rabatka to czy las?

To źdźbło wydało mi się największe, choć potem spotkałam jeszcze większego giganta.
Te najgrubsze bambusy są wykorzystywane jako konstrukcje, podpory budowlane, np. jako rusztowania.

W porównaniu - to jest maluszek.

I jeszcze raz rabatka...
____________________
Moja wizytówka ** Barwy ogrodu Magdy *** Storczyki w Singapurze *** Bali ogród tropikalny
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies