Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Co posadzić wokół działki 36 x 60 m

Pokaż wątki Pokaż posty

Co posadzić wokół działki 36 x 60 m

Nadia 13:31, 03 mar 2015

Dołączył: 04 lut 2015
Posty: 62
Sebek wielkie dzięki za zainteresowanie Kurczaki tylko tak choiny takie ażurowe i chyba "mało kryjące " natomiast szmaragdy..wszyscy je mają
____________________
ZAPRASZAM: http://www.ogrodowisko.pl/watek/5294-co-posadzic-wokol-dzialki-36-x-60-m?page=3#post_2
Sebek 22:06, 04 mar 2015


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Choiny jeśli będziesz ciąć zagęszczą się i będą piękną przesłoną
Moze tuje Aureospicata?
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Nadia 12:57, 06 mar 2015

Dołączył: 04 lut 2015
Posty: 62
Żadnych tuj a choiny niby często choruje. Także jako soliter a nie wokół, right?

Wczoraj polecili mi swierk pospolity...przecież on się ogołaca! Bo już sama nie wiem (tylko nadmieni, że Serbów nie mieli. .polecili co dostępne ) Co prawda sami go mieli - ok. 3 m..ładny zielony. .ale co będzie za kilka lat??
____________________
ZAPRASZAM: http://www.ogrodowisko.pl/watek/5294-co-posadzic-wokol-dzialki-36-x-60-m?page=3#post_2
Mathildis 14:50, 06 mar 2015


Dołączył: 23 maj 2013
Posty: 4315
Moja pierwsza myśl po przejrzeniu wątku jest taka


Oczywiście mój rysunek nie zachowuje żadnych proporcji i nie wiem czy zgadzają się strony świata, ale mniej więcej tak bym to widziała. Lasek po lewej zasłaniałby stodołę, a nie za wysoki żywopłot po prawej nie ograniczałby słońca, które tak lubisz (oczywiście jeżeli takie faktycznie są strony świata jak narysowałam)

A w centrum ogrodniczym, w którym byłaś nie mogą sprowadzić serbów dla Ciebie???
Przypuszczam, że nawet jak znajdziesz serby gdzieś dalej a będziesz chciała wziąć większą ilość to nawet Ci dowiozą... tylko trzeba się dogadać telefon w dłoń i dzwoń gdzie mają, jedź obejrzeć i dogadaj szczegóły.

Sosen nie polecam to nie są szczególnie dekoracyjne drzewa (łysieją od dołu) wybrałabym serby. Między drzewami nie polecam trawy - trudno się potem wykasza natomiast przy lasku nie powinnaś mieć problemów z utrzymaniem trawnika , a zanim drzewa urosną będzie ładnym wykończeniem ogrodu. Moja trawa jest podlewana, sporadycznie nawożona i regularnie koszona, zacienienie ma tu swoje minusy (min. mech), ale i plusy (gleba nie wysycha tak szybko, trawa nie przypala się) z pewnością dużym minusem trawnika pod sosnami jest igliwie, które wygrabiam przy wiosennej wertykulacji - jest co robić

Ode mnie tyle, dzięki za wizytę i zapraszam ponownie
____________________
Anka Leśne Wzgórze; "Everything we hear is an opinion, not a fact. Everything we see is a perspective, not the truth." Marcus Aurelius
kachat 17:09, 06 mar 2015


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 2244
Nadio, wpadłam tutaj od Ani Mathildis

Wklejam, co tam napisałam (i usunęłam, coby u Ani nie zaśmiecać):
"Nadio, jeśli mogę coś doradzić - sosny i świerki to kompletnie różne drzewa, z wadami i zaletami. Ja bardzo lubię sosny, gdy mają słońce są wielkie i gęste, śliczne, a jak rosną gęściej albo w cieniu to wyciągają się w górę i szybko tworzą fajny, klimatyczny las (mój mi się bardzo podoba, mimo tego, że często na niego psioczę ) Sosny i świerki mają różne systemy korzeniowe - sosny głęboki, palowy, a świerk wiązkowy, rosnący płasko blisko powierzchni ziemi. Pod sosnami możesz więc posadzić więcej różnorodnych roślin, bo sosny nie będą im zabierały zbyt dużo wody. Pod świerkami zaś... Pod świerkami aby posadzić coś, co będzie chciało żyć bez ciagłego podlewania, to trzeba się sporo namęczyć. W naturze pod świerkami prawie nic nie rośnie, więc bez systemu automatycznego podlewania raczej może być kiepsko.

Następna sprawa - sosny rosną trochę szybciej generalnie, tworzą się u nich fajne pnie po paru latach, pod którymi można chodzić, po których można puścić pnącza itp. Świerki serbskie raczej nie gubią dolnych gałęzi, jeśli nie rosną zbyt gęsto (no i potrzebują więcej słońca niż sosny, jeśli mają nie schnąć od dołu i ładniej wyglądać), więc pni szybko nie uświadczysz. No chyba, że posadzisz świerki gęsto, że będą się ocieniały i traciły dolne gałęzie albo będziesz im te dolne gałęzie podcinać, ale moim zdaniem takie drzewa wyglądają pokracznie i po prostu brzydko... Wedłum mnie lasek z serbów to tak nie bardzo. To tak, jakbyś między choinkami chodziła. A sosny szybko urosną i stworzą już po ok. 8-miu latach fajny mały lasek. Świerki bym radziła sadzić kępami w jaśniejszych miejscach jak już, albo jako otoczkę lasku sosnowego. Na granicy lasku sosnowego mogłabyś posadzić kilka brzóz, aby jasnymi pniami rozświetlały otoczenie. A pod nimi np. wrzosy... Natomiast w głębi lasku, gdzie z czasem będzie coraz ciemniej, mogłabys posadzić cisy, jałowce, paprocie... Świerki ładnie wyglądają, gdy mają słońce, więc mogłabyś posadzić 1-2 na granicy lasku, aby tworzyły ciekawy element i jeszcze uładniały widok z okna."
____________________
Mój chaos leśny, czyli pomoc potrzebna!
Nadia 19:15, 07 mar 2015

Dołączył: 04 lut 2015
Posty: 62
Kurcze..ale dałyście mi do myślenia!!! Wczoraj przeczytałam i do dzisiaj trawię
Bardzo cenne uwagi...dla niektórych nic takiego, ale dla początkującej (bardzo początkującej) encyklopedia wiedzy wręcz..

Ostatnio byłam w okolicach Karpacza...tam mają w większości laski świerkowe (serby)..ehhh
Tylko mam pytanie pod serbami nic (lub mało co) nie rośnie, a metr od lasku?

Czy można jakoś określić o ile szybciej sosny rosną od świerków?

Myślę dalej...
jesteście wielkie ! Dziękuję!
____________________
ZAPRASZAM: http://www.ogrodowisko.pl/watek/5294-co-posadzic-wokol-dzialki-36-x-60-m?page=3#post_2
Nadia 19:34, 20 mar 2015

Dołączył: 04 lut 2015
Posty: 62
Rozmyślamy, czytamy, szukamy..dziewczyny zainsiprowałyście mnie !
Przerabiamy pomysł:
po bokach szmaragdy, na podwórku lasek świerki serbskie + brzózki

ale ale co trzeba by zrobić z ziemią? Przeorać wszystko? W tym roku planujemy rozpoczęcie budowy..ale nasadzenia szkieletu wspomnianego wyżej) wkrótce.
____________________
ZAPRASZAM: http://www.ogrodowisko.pl/watek/5294-co-posadzic-wokol-dzialki-36-x-60-m?page=3#post_2
Mathildis 21:38, 17 kwi 2015


Dołączył: 23 maj 2013
Posty: 4315
Dzieje się coś??? dawno nic nie pisałaś
____________________
Anka Leśne Wzgórze; "Everything we hear is an opinion, not a fact. Everything we see is a perspective, not the truth." Marcus Aurelius
Nadia 21:01, 28 kwi 2015

Dołączył: 04 lut 2015
Posty: 62
Hej, hej..całkowita zmiana planów. "Tyły" nie będą użytkowe..więc niestety będzie ogród bez widoku, ale mam nadzieję że z bajerkami, np. lustro

Tak czy siak zostaje 1600 m, pole do popisu jest.
W długi weekend może wstępnie wyrysuję.
Zastanawiam się czy ktoś na forum ma ogród w którym kolory roślin przechodzą np. z bieli przez róże fiolety aż do fuksji..można by dać np.
białe hortensje ogrodowe i pustynniki
różowe (pudrowe) róże
magnolię
naparstnice różowo - fioletowe
lawendę
RH w kolorze fuksji

W alejce prowadzącej do drzwi widziałabym 3 drzewa jednego gatunku z poniżej wymienionych:
katalpę, migdałkowiec, miłorząb Mariken, kule cisowe

Tuje zasadzimy dopiero po wybudowaniu domu.
____________________
ZAPRASZAM: http://www.ogrodowisko.pl/watek/5294-co-posadzic-wokol-dzialki-36-x-60-m?page=3#post_2
Nadia 21:01, 28 kwi 2015

Dołączył: 04 lut 2015
Posty: 62
Hej, hej..całkowita zmiana planów. "Tyły" nie będą użytkowe..więc niestety będzie ogród bez widoku, ale mam nadzieję że z bajerkami, np. lustro

Tak czy siak zostaje 1600 m, pole do popisu jest.
W długi weekend może wstępnie wyrysuję.
Zastanawiam się czy ktoś na forum ma ogród w którym kolory roślin przechodzą np. z bieli przez róże fiolety aż do fuksji..można by dać np.
białe hortensje ogrodowe i pustynniki
różowe (pudrowe) róże
magnolię
naparstnice różowo - fioletowe
lawendę
RH w kolorze fuksji

W alejce prowadzącej do drzwi widziałabym 3 drzewa jednego gatunku z poniżej wymienionych:
katalpę, migdałkowiec, miłorząb Mariken, kule cisowe

Tuje zasadzimy dopiero po wybudowaniu domu.
____________________
ZAPRASZAM: http://www.ogrodowisko.pl/watek/5294-co-posadzic-wokol-dzialki-36-x-60-m?page=3#post_2
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies