Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Nawożenie tui

Pokaż wątki Pokaż posty

Nawożenie tui

Ale 12:13, 01 cze 2018

Dołączył: 31 paź 2017
Posty: 4
Czy pod młode tuje można stosować Humus Active lub Biohumus dla polepszenia jakości gleby? Czy jednak byłoby to nawożeniem i z tymi preparatami też należy wstrzymać się w pierwszym roku po posadzeniu?
Gardenarium 19:49, 24 cze 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Można, mogłeś nawet przed sadzeniem zastosować. To nie liczy się jako nawożenie, ale jako poprawa jakości gleby.

Tylko najpierw pokaż jak sadzisz, w co, czym ściółkujesz, czy dajesz szmatę, bo jak jest szmata ta żadne zabiegi na nic się zdadzą.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Ale 10:49, 25 cze 2018

Dołączył: 31 paź 2017
Posty: 4
Dziękuję za odpowiedź.
Wyściółkowane są korą, szmaty nie ma i nie było. Jesienią niestety nie miałam jeszcze swojego kompostu ani dostępu do obornika. Cały pas pod tuje na głębokość glebogryzarki przemieszany został z nawiezioną ziemią "ogrodową" (wiem, że to nie czarnoziem, ale całkiem dobre wrażenie sprawiała) + przekompostowana kora, mączka bazaltowa, Rosahumus. Następnie dołki 50x50x50, a w nich ta "ogrodowa", sporo kory, mączka, trochę kupnej ziemi do iglaków z worka i odrobina rodzimej (bo kiepska, piaszczysta). Biorąc w rękę wygląda bardzo dobrze, ale żałuję, że nie mogłam dodać kompostu, obornika i stąd ten pomysł z polepszeniem jej np. Humusem Active.


Tomek81 18:04, 20 mar 2019

Dołączył: 16 maj 2018
Posty: 5
W zeszłym roku posadziłem tuje szmaragd. W tym roku chciałbym je trochę nawieźć. Obecnie mają 80 cm wysokości i chciałbym do tego celu użyć Substrala - Magiczna siła do iglaków. Niestety producent nie podaje jaka powinna być ilość nawozu na roślinę tylko jak przygotować roztwór roboczy i w jakich interwałach podlewać.

Z jednej strony nie chcę przenawozić roślin lub niepotrzebnie "wylewać" pieniędzy. Z drugiej nie nalać za mało co przyniesie żaden lub znikomy efekt.

Proszę o poradę jak dobrać ilość nawozu do wielkości rośliny.

I jeszcze pytanie od kiedy można nawozić?
basia3012 20:20, 22 mar 2019


Dołączył: 25 gru 2017
Posty: 9450
Tomek81 napisał(a)
W zeszłym roku posadziłem tuje szmaragd. W tym roku chciałbym je trochę nawieźć. Obecnie mają 80 cm wysokości i chciałbym do tego celu użyć Substrala - Magiczna siła do iglaków. Niestety producent nie podaje jaka powinna być ilość nawozu na roślinę tylko jak przygotować roztwór roboczy i w jakich interwałach podlewać.

Z jednej strony nie chcę przenawozić roślin lub niepotrzebnie "wylewać" pieniędzy. Z drugiej nie nalać za mało co przyniesie żaden lub znikomy efekt.

Proszę o poradę jak dobrać ilość nawozu do wielkości rośliny.

I jeszcze pytanie od kiedy można nawozić?



Nie jest to pytanie do mnie ale wcześniej Danusia pisała, że nawozimy iglaki w maju.
____________________
BasiaOgród Basi Warmia
BarteZ 19:16, 28 mar 2019

Dołączył: 26 wrz 2016
Posty: 39
Witam!

Mam posadzony szpaler tui na glebie różnej klasy. Połowa na glebie klasy IVb, druga połowa w glebie bardzo piaszczystej. Te rosnące w piachu są wyraźnie chudsze i gorzej wybarwione. Chciałbym je przed latem podgonić nawozem dolistnym.

Pytanie - jakie jest maksymalne bezpieczne stężenie azotu w oprysku dolistnym?

Na razie podałem bardzo lajtową dawkę: pół grama krystalicznego nawozu NPK do iglaków na litr wody. Nawóz ma 12 % azotu, pół grama to 0,05 % masy nawozu w stosunku do wody, co daje stężenie azotu w oprysku raptem 0,006%.

Jakie stężenie azotu powinienem zastosować w maju, gdy ruszy wegetacja? Nie chciałbym popalić igieł.

Pozdrawiam,
BarteZ
Tomek81 14:00, 29 mar 2019

Dołączył: 16 maj 2018
Posty: 5
@basia3012 dzięki! Rzeczywiście odruchowo wpisałem niepotrzebne pytanie


Natomiast dalej bardziej newralgiczna kwestia ilości nawozu pozostaje dla mnie nierozstrzygnięta :-/
Gardenarium 14:39, 29 mar 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tomku. Takiego chemika to nie ma tutaj, co by aż tak był precyzyjny na przeliczanie. Sam na to wpadłeś?
Kup po prostu Pinivit do iglaków w płynie, rozcieńcz zgodnie z instrukcją na opakowaniu i opryskuj iglaki oprócz cisa.

Moim zdaniem z tego co planujesz to najprostszy sposób spalić wszystko doszczętnie.

Uprawiam ogród od 45 lat i takiego czegoś nie ryzykuję.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Tomek81 15:19, 01 kwi 2019

Dołączył: 16 maj 2018
Posty: 5
Akurat w moim przypadku wygodniej jest podlać rośliny niż opryskiwać. Dlatego pytanie o ilość roztworu na roślinę nie jest bez znaczenia. Nie trzeba na to jakoś specjalnie wpadać. Ot zwykła wiedza z biologii dot. zapotrzebowania roślin na składniki odżywcze. Wiadomo, że nie chodzi o liczenie co do ml ale o to żeby było skutecznie i bezpiecznie.
BarteZ 09:45, 02 kwi 2019

Dołączył: 26 wrz 2016
Posty: 39
Takie rzeczy jak sezonowe zapotrzebowanie dorosłej rośliny na azot są znane, tylko należy do nich dotrzeć, co nie jest wcale takie łatwe (łatwo jest w przypadku roślin uprawnych jak np. borówki, bo plantatorzy mają to opanowane i dzielą się wiedzą). Potem rozłożyć tę dawkę na X regularnych małych porcji (czyli zaplanować terminy nawożenia) i podlewać Niby proste, a trudne.

Jeśli chodzi o oprysk, to stosuję co mam (czyli rozpuszczalny nawóz do iglaków) i nie będę kupował nawozów dolistnych, dopóki nie zużyję zapasu. Ze strony producenta Pinivitu wynika, że zawiera on 5,6% azotu i dla wrażliwych roślin stosuje się stężenie 1:50, co daje ok. 1g azotu na litr roztworu (0,1%).

Z kolei Substral magiczna siła dolistny do iglaków ma 23% azotu, a dawkowanie to 1 g na 1 l raz w tygodniu, czyli 0,23 g azotu na litr (0,023%), a więc 4 - 5 razy mniej niż wyliczyłem dla Pinivitu, przy czym Substral stosuje się często, interwencyjnie, a Pinivit chyba rzadko czyli co miesiąc (w każdym razie nic o tym nie piszą na stronie).

Należy też brać pod uwagę, że azot saletrzany pali liście mocniej niż mocznikowy, więc stosuje się go dwa razy mniej (tak powiadają rolnicy). Nie wiem czym ja pryskam, więc dam pół dawki.

W ten sposób sam sobie odpowiedziałem na pytanie - pryskać co tydzień roztworem nawozu, w którym stężenie azotu wynosi 0,012% (0,12 g na litr).

Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies