Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Nawożenie tui

Pokaż wątki Pokaż posty

Nawożenie tui

Honzik 16:07, 22 kwi 2019

Dołączył: 24 maj 2014
Posty: 30
Poproszę o rozwianie moich wątpliwości: na wszystkich nawozach do iglaków jest napisane że stosować również pod tuje. Większość iglaków ma upodobania do gleby kwaśnej i do tego są dedykowane nawozy do iglaków. Tymczasem spotkałem się w jakimś artykule w necie, iż żywotników naturalnym środowiskiem, zapewniającym najlepsze warunki jest lekko zasadowe.
czy to prawda?
ps. ciężko w sklepach o Pinivit w płynie
____________________
BarteZ 08:47, 23 kwi 2019

Dołączył: 26 wrz 2016
Posty: 39
Ja swoje nawoziłem 2 lata siarczanem amonu i siarczanem magnezu. Potem dowiedziałem się, że one tego nie lubią Rosły nawet ładnie. Teraz dostają trochę nawozu uniwersalnego, trochę siarczanu magnezu i duuużo granulowanego obornika. I rosną tak samo. Chyba najważniejsza jest woda i obecność jakichkolwiek składników pokarmowych w glebie, bo po moich wyraźnie widać w jakiej ziemi rosną - w połowie szpaleru ziemia klasy IV zmienia się na klasę V i to wyraźnie widać.
Gardenarium 12:14, 23 kwi 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ph w uprawie żywotników nie ma znaczenia, gleba powinna być zasobna i systematycznie nawadniana.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
asmach 19:52, 07 cze 2019


Dołączył: 30 kwi 2019
Posty: 16
Czy można nawozić tuje dolistnie Pinivitem niezależnie od doglebowego - chodzi o tuje roczne. A jak stosować Pinivit przy sadzeniu nowych tui? oprysk doglebowy?
Toszka 10:35, 08 cze 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Jesli było nalezycie przygotowane podłoże, czyli obornik+kompost+kora (obowiązkowo, bo działa m.in. p/fytoftorozie) to nie ma potrzeby nawozić. Ważne jest podlewanie obfite, systematyczne raz w tygodniu.

Nawożenie tuj powoduje ich wybujałość, tracenie ładnego zwartego pokroju i zwiększoną podatność/atrakcyjność na choroby grzybowe i szkodniki (zwiększona ilość cukrów w roslinie).
ważniejsze jest przynajmniej raz w roku czyszczenie z suchego od środka po to by wpuścić światło i powietrze i usunąć zalegający susz.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
ZibiGrzybki 10:57, 01 maj 2020


Dołączył: 25 mar 2019
Posty: 14
Witam.
Proszę o radę, czy Pinivit można stosować dolistnie i jednocześnie doglebowo? Jeżeli tak, to doglebowo w jakich proporcjach, bo na opakowaniu jest napisane tylko jak stosować oprysk.
Podobno dolistnie roślina nie pobiera wszystkich składników pokarmowych i dlatego trzeba nawozić również doglebowo, czy to prawda? A może zastosowac inne nawożenie? Chodzi o trzyletnie tuje szmaragd.
BarteZ 23:47, 02 maj 2020

Dołączył: 26 wrz 2016
Posty: 39
Magiczna siła do iglaków ma 12% azotu i roztwór do podlewania zawiera 1 g nawozu na 1 L wody, co jest dawką dla metrowego iglaka. Pinivit ma niecałe 6% azotu, więc wychodzi 2 gramy pinivitu rozcieńczone w litrze wody dla każdego metrowego drzewka.

Przy dwumetrowym drzewku ilość magicznej siły się podwaja. Instrukcja nie mówi nic o wyższych
ZibiGrzybki 14:17, 03 maj 2020


Dołączył: 25 mar 2019
Posty: 14
Dziękuję za odpowiedź. Pytanie jeszcze, czy mogę zastosować jednocześnie oprysk np. PINIVITEM i podlewanie MAGICZNA SIŁA. A może to już przesada i tylko zaszkodzę?
Joanna___ 20:09, 03 maj 2020

Dołączył: 02 lip 2012
Posty: 452
Proszę o poradę,bo mam mętlik.Na tarasie w dużych donicach (4 metry długości,pół metra szerokości i 0,8 m wysokości)mam tuje Szmaragd podsadzone runianką.Rosną trzeci rok,nigdy nie nawożone.Chciałabym dać im papu ale ze względu na runiankę nie wiem co to ma być?Tujom nic nie dolega ale pewnie po takim czasie to ziemia jest już jałowa.
____________________
Mari007 14:43, 07 maj 2020

Dołączył: 26 lis 2019
Posty: 12
Witam serdecznie

Potrzebuje pomocy w doborze nawozu do tuj o wysokości ok. 70 cm, sadzone w lutym tego roku (170 szt.), ok. miesiąc temu nawoziłem je nawozem - Florovit nawóz do roślin iglastych.
Wyniki badań gleby sprzed nawożenia:
PH 7,2
Fosfor wysoki
Potas bardzo niski
Magnez bardzo niski.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies