Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Mała Ogrodniczka szuka inspiracji

Pokaż wątki Pokaż posty

Mała Ogrodniczka szuka inspiracji

milpio 23:59, 08 maj 2015


Dołączył: 06 maj 2015
Posty: 8
Jestem pod ogromnym wrażeniem tego wyjątkowego miejsca i bezinteresownej pomocy. Kilka dni temu odkryłam forum, czytam i oglądam z zapartym tchem. W końcu się odważyłam, najpiękniej jak tylko potrafię proszę o inspirację, pomysły i dobrą radę. Od 2 lat mieszkamy w naszym ukochanym domu i dopiero teraz zebrałam się, aby stworzyć rabatę przed frontem. Niestety, ja mieszczuch wychowana całe życie w bloku, nie mająca ani źbła trawy na działce czy ogrodzie, nie zdobyłam doświadczenia, wiedzy czy umiejętności. Szczerze, boje się sama za to zabrać. Więc z szerokim uśmiechem i z wypiekami na twarzy proszę o wsparcie.

Rabata na stanowisku półcienistym, do 12.00 w słońcu, potem cień. Prostokąt ma wymiar 3x4 metry. Marzy mi się rabata kwiatowa w odcieniach różu, fioletu, bieli i oczywiście zieleni.

Będę bardzo wdzięczna.

Gardenarium 00:23, 09 maj 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Podwójna obwódka z bukszpanu, albo pojedyncza, ale gęsta, w środku trzy trzmieliny żółte na pniu 120 cm. Pod nimi białe róże, jednakowe, lawenda gdzieniegdzie, kilka jeżówek ciemny róż. czosnki i Stipa tenuissima. Na wiosnę tulipany białe i fioletowe. I wystarczy

Na zimę będzie żółta trzmielina, obwódka i ostnica cieniutka, na wiosnę obudzą się tulipany, latem zakwitną róże lawenda i jeżówki, czosnki wychylą swoje fioletowe główki ostnica doda beżu jesienią. Szron pokryje cudowną rabatę białą koronką.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 00:28, 09 maj 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Doczytałam "potem cień", no to zmartwiłam się... różom może być za ciemno, chociaż są takie do półcienia, w zasadzie ja mam też taką rabatę od wschodu i wszystko rośnie.

W razie czego - zamiast jeżówek przywrotnik ostroklapowy, będzie limonkowo bardziej niż różowo, a zamiast lawendy - kocimiętka. ja mam kocimiętkę, zajrzyj do mojej wizytówki na Hidcotową
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
milpio 00:30, 09 maj 2015


Dołączył: 06 maj 2015
Posty: 8
Dobry wieczór Nie spodziewałam się tak szybkiej odpowiedzi. Dziękuję. Jeszcze tylko jedno pytanie, czy wizualnie byłoby w porządku rozsypanie białych otoczaków?
milpio 00:38, 09 maj 2015


Dołączył: 06 maj 2015
Posty: 8
W Centrum Ogrodniczym zasugerowano mi Hortensje i Rododendrony na półcieniste stanowisko. Zastanawiałam się, czy na takiej małej przestrzeni będę mogła coś jeszcze posadzić? Jak to rozplanować? Jak stworzyć małe dzieło sztuki operując kolorami natury?
milpio 11:51, 09 maj 2015


Dołączył: 06 maj 2015
Posty: 8
Przedstawiam skarpę mojego skromnego autorstwa. Jako zielone tło posadziłam Tuje Szmaragdowe, które z każdym rokiem coraz wyżej wzbijają się ku niebu. Z przodu Róże Okrywowe i Miniaturowe, Lawende, Wrzośce. Dla urozmaicenia pojawiły się Cyprysiki Groszkowe i Berberysy. Dwa tygodnie temu nie mogąc oprzeć się dosadziłam Floksy, w moich ulubionych kolorach. Teraz cierpliwie czekam, aż różyczki puszczą pierwsze pączki. Czy Waszym zdaniem warto coś jeszcze dosadzić, czy jednak za dużo dzieje się na skarpie? Będę wdzięczna za wszelkie sugestie








Gardenarium 16:45, 09 maj 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
milpio napisał(a)
Dobry wieczór Nie spodziewałam się tak szybkiej odpowiedzi. Dziękuję. Jeszcze tylko jedno pytanie, czy wizualnie byłoby w porządku rozsypanie białych otoczaków?


Nie pasują białe, tylko do akwarium. Zielenieją i biją po oczach, Bardzo nienaturalnie to wygląda, a jeszcze z różanecznikami to już odpada.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Toszka 18:31, 09 maj 2015


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Milpio, Kochana, powiedz szczerze, czy podoba ci sie ta szmata w ogrodzie? Jest watek poswiecony temu tematowi - koniecznie przeczytaj!
W kwestii frontowej rabaty sluchaj sie szefowej - nie bedziesz zalowac.

przepraszam za tymczasowy brak polskich znakow.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
milpio 21:12, 09 maj 2015


Dołączył: 06 maj 2015
Posty: 8
Toszka, wiem, już teraz wiem, jaki wielki błąd popełniłam. Mata była rozkładana 2 lata temu, absolutnie tego samego błędu nie popełnię przy tworzeniu frontowej rabaty. Tylko pytanie, czym najlepiej wypełnić przestrzeń jak posadzę kwiaty. Droga Toszka, a Ty jaki masz pomysł na frontową rabatę? Podoba mi się koncepcja Pani Danusi, ale ciekawa jestem Twojej lub innych osób opini co warto posadzić na stanowisku półcienia. Rozpiera mnie radość, bo ja, która była całkowitym laikiem w temacie ogrodnictwa, zaczynam pomału odkrywać potencjał swojego ogródka i radość z jego posiadania, zwłaszcza, że mam dwie małe Ogrodniczki. To dla moich córeczek chcę stworzyć piękny ogród.
Toszka 23:00, 09 maj 2015


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
zimozielony ogrod przy bialym domu - zobacz w tej Danusinej realizacji koncepcje z murkami oporowymi. Nie chce byc zlym prorokiem, ale obawiam sie, ze z mata, czy bez to ta wasza skarpa bedzie przysparzac wam latami mase udreki i klopotow, bo bedzie sie osuwac, rozpadac, a i podlewanie roslin oraz utrzymanie nalezytej wilgoci bedzie arcytrudne

Pomysl Danusi na front jest SUPER!!! - kobiecy, szlachetny, elegancki, nieprzekombinowany, kwiatowy, barwny i zmienny w 4 porach roku. O czym tu wiecej marzyc?

Rododendrony w tym miejscu to niezbyt utrafiony pomysl, bo po pierwsze to rododendrony potrzebuja miejsca, bo rosna, po drugie, po za okresem kwitnienia sa tylko zielone i... bardzo wrazliwe na niedogodnosci srodowiskowe. Tam masz przejscie, ruch... tam potrzebne sa rosliny niewrazliwe na ew. nadepniecie czy polamanie (bezogrodowi goscie bywaja jak slonie w... ogrodzie, dopiero co u Malkul Magnolia wraz z wlascicielka watku o tym pisaly)
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies