Gdzie jesteś » Forum » Woda w ogrodzie » Folia do oczka wodnego - jak nie należy robić stawu w ogrodzie

Pokaż wątki Pokaż posty

Folia do oczka wodnego - jak nie należy robić stawu w ogrodzie

Water 22:02, 12 sie 2017

Dołączył: 12 sie 2017
Posty: 7
Ojej...do hydroizolacji zbiorników wodnych najlepiej wybrać geomembranę epdm, jest dosyć wytrzymała i jest lepszym rozwiązaniem niż wszelkie folie pcv
Gardenarium 10:41, 13 sie 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
To jest wątek, jak nie powinno się robić oczka wodnego.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gocha67 21:48, 23 kwi 2019

Dołączył: 13 gru 2018
Posty: 2
Firma [] oferuje wysokiej jakości folie o właściwościach hydroizolacyjnych. Zamówiony u nich produkt spełnił w 100 % moje oczekiwania. Wysoka jakość i konkurencyjna cena.
Basieksp 13:20, 03 lut 2020


Dołączył: 24 maj 2019
Posty: 10168
Witam.
Znalazłam ten wątek , bo myślę o niedużym oczku na działce, na pewno jeśli będzie to głębsze, może docelowo będą jakieś rybki, wiem że głębokość musi być odpowiednia by rybki mogły zimować, zastanawiam się nad wielkością jakie minimum by miało to jakiś sens, i pewnie raczej miejsce zacienione, by glony nie rosły.
Może jakaś podpowiedź?
Pozdrawiam Basiek


Gardenarium napisał(a)
Na przykładzie powyższego zdjęcia odniosę się do tytułu wątku:

Jak nie należy robić oczka wodnego w ogrodzie:

- folia jest niewłaściwa. Ponieważ jest biała, przepuszcza światło słoneczne, a więc w tych "balonach" będą rosły zielone glony, a nawet być może chwasty, co da brzydki efekt. Powinna byc geomembrana EPDM.

- staw o wielkości 130 cm głębokości i 170 cm szerokości jest za mały

- staw powinien być swoistym ekosystemem, a tutaj to nie jest żaden ekosystem, a dół z wodą, zapewne woda będzie mętną, śmierdzącą "zupą". Nie ma szans na jakikolwiek ekosystem

- w stawie nie ma właściwie ukształtowanych brzegów

- nie ma półek na umieszczenie roślin, nie ma zagłębień,

- jest widoczna okropna folia. Tak nie powinno być. Folia czy EPDM powinna być zamaskowana




____________________
Basiek *** Ogród Basi i Romka *** Wizytówka
Gardenarium 22:26, 03 lut 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Im większy tym lepiej, nie ma wielkości minimum. Do wielkości dostosowuje się rozwiązania dalsze, ale trzeba wyjść od wymiarów. Podpowiedzi nie da się w ciemno napisać. Jakie oczko, takie rozwiązania.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Basieksp 22:47, 03 lut 2020


Dołączył: 24 maj 2019
Posty: 10168
Dziękuję za informację. Zrobię pomiary w moim ogrodzie, czy mam jeszcze tyle miejsca w jakimś zakątku, pewnie coś wymyślę, może coś przesadzę, jak zacznę działać dam znać
____________________
Basiek *** Ogród Basi i Romka *** Wizytówka
Gardenarium 23:07, 03 lut 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Głębokość 130 cm przy małej powierzchni da zbyt duże/strome nachylenie brzegów stawu, a to jest niekorzystne. Z kolei zbyt płytki staw będzie się nagrzewał i rybom będzie źle. Stąd ważna jak największa możliwa powierzchnia, aby dało się wypracować w takim stawie stan równowagi biologicznej

Polecam

https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/390-stawy-kapielowe-oczyszczane-naturalnie

Jeśli staw będzie mały, trzeba dorobić do niego strumień gdzieś, Wtedy powierzchnia oczyszczania będzie się miała gdzie odnaleźć
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Basieksp 23:27, 03 lut 2020


Dołączył: 24 maj 2019
Posty: 10168
Nie mam tyle miejsca na mały strumyk, muszę naprawdę to wszystko przemyśleć, nie chcę mieć dołu z brudną, zieloną wodą, chyba nie o to chodzi.
____________________
Basiek *** Ogród Basi i Romka *** Wizytówka
Gardenarium 08:22, 04 lut 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Oczywiście, że nie o to chodzi. Zrób ogródek bagienny. Z płytką wodą.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies