Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Kompostowanie zrębków

Pokaż wątki Pokaż posty

Kompostowanie zrębków

abyss 23:06, 18 cze 2015

Dołączył: 18 cze 2015
Posty: 9
Mam zrębki zdrewniałych elementów i częściowo liści - głównie z dużych krzaków żywopłotu. Planuję użyć ich do ściółkowania pod nimi. Wyczytałem, że powinienem dodać nieco nawozu zawierającego azot (mam jakiś ale także z zawartością potasu - nie wiem czy się nada) i przekompostować zrębki.
Dwa pytania:
Czy do zrębek do kompostowania mogę dodać pocięte: trawę, pokrzywy, jeżyny (chwast) - czy raczej tego unikać?

Jak długo (a w zasadzie jak minimalnie krótko - bo chcę jak najszybciej) powinienem kompostować zrębki przed wyłożeniem? Klimat wilgotny, średnio-ciepły - Irlandia.

____________________
Irlandia - pomiędzy Co. Limerick i Co. Kerry
waldek727 02:47, 19 cze 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Do zrębków możesz, a nawet powinieneś dodawać każdą świeżą materię organiczną. Proces ich rozkładu (zrębków) i tak będzie najdłuższy. Dobrze by było przesypać warstwy składowanej materii mocznikiem lub saletrzakiem. Może być również inny nawóz z dużą zawartością azotu.
Tak przygotowana pryzma powinna kompostować się min 3 miesiące. Po tym czasie możesz już użyć zrębków, ale tylko do mulczowania gleby.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
abyss 01:32, 26 cze 2015

Dołączył: 18 cze 2015
Posty: 9
Moja kobieta ma obawy przed wrzucaniem do zrębek resztek trawy z pielenia podjazdu. Mówi, że jak to będzie wyglądało jak te trawę wyrzucę razem ze zrębkami pod drzewka. A ja myślę, że powinno się rozłożyć choćby częściowo. Kto ma rację?
____________________
Irlandia - pomiędzy Co. Limerick i Co. Kerry
waldek727 04:25, 27 cze 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Przekompostowane zrębki będą przypominały wizualnie korę a trawa będzie już porządnie rozłożona. Chodzi też o to aby w tym środowisku pojawiło się jak najwięcej pożytecznych mikroorganizmów.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
AnKa 14:21, 12 kwi 2017

Dołączył: 28 wrz 2016
Posty: 1
Czy można kompostować zrębki drzew iglastych? Mam sporo gałęzi i igieł sosnowych. Zastanawiam się czy warto to przepuścić przez rozdrabniarkę i czekać na kwaśny kompost. Ile mniej więcej czasu trwa rozkład takiej materii?
Mysia_mysia 15:20, 21 lut 2020

Dołączył: 19 paź 2018
Posty: 71
Czy jest jakiś szybki sposób na przekompostowanie zrębków?
Planuję przygotować rabaty, dodać zrębki, obornik, mączkę.
Doczytałam, że zrębki muszą się przekompostować. I tu moje pytanie:
Czy kupić zrębki z konkretnego gatunku drzew?
Jak przyspieszyć ich kompostowanie?
Ile mają się kompostować?
Czy lepsza będzie kora od zrębków.
____________________
Edyta ogrododpoczatku
Gardenarium 15:31, 21 lut 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Najlepiej kupić zrębki drzew liściastych np, po likwidacji sadu (drzewa owocowe).
Najlepiej gdy przeleżą na pryzmie 1- 2 lata. Jak przyspieszyć, jeśli nie do warzywnika to możesz przesypać mocznikiem, a jeśli do warzyw to niczym nie przyspieszaj.

Kora czy lepsza, bardziej estetyczna. Zależy jaka, najlepsza drobna, przekompostowana (ciemna).
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies