Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Świerki posadzone zbyt nisko

Pokaż wątki Pokaż posty

Świerki posadzone zbyt nisko

ekolives 19:48, 11 sie 2015

Dołączył: 11 sie 2015
Posty: 2
Dzien dobry. Pieć lat temu kupiłem działkę i posadziłem na niej przy granicach małe świerki. Po pięciu latach ogrodziłem działkę i okazało się ze rosną one od 10cm do 40cm za nisko. Drzewka maja teraz od 3m do 3,5m. Czy mogę je podsypać ? Czy obciąć dolne gałęzie i wówczas podsypać. Czy jedynie mogę je powyciągać wyżej? Pozdrawiam
Sebek 19:59, 11 sie 2015


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Witaj Szyjki korzeniowej nie możesz zasypać ziemią, bo rośliny uschną. Są dwa wyjścia - wykopać je i posadzić wyżej od nowa (bez koparki się nie obejdzie przy takich okazach) albo po prostu zrób spadek w ich stronę i zaakceptuj różnicę poziomów 40 cm to naprawdę niewiele, przy dobrze zrobionych spadkach nie będzie się to nawet rzucać w oczy
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
ekolives 21:24, 11 sie 2015

Dołączył: 11 sie 2015
Posty: 2
Tak to niestety wyglada. Obawiam się ze będę miał piękne drzewko na święta a pozostałe bedą musiały odejść.
Foto z wiosny

Foto z lipca

Karol99 14:39, 13 sie 2015


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
To przesadz je jesienią, one nie są jeszcze takie wielkie, powinny się przyjąć.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
marcin_stemp... 12:39, 14 sie 2015


Dołączył: 15 kwi 2013
Posty: 64
Tej wielkości rośliny, jeżeli mają być przesadzone, muszą być wykopane z odpowiedniej wielkości bryłą korzeniową w stosunku do rośliny( w całości z podłożem). Najlepiej, żeby zrobił to ktoś kto bedzie wiedział jak się do tego zabrać, a najlepiej poszykać firmy, która dysponuje specjalną maszyną do przesadzania drzew.
Jeżeli bryły się rozpadną, to widzę nikłe szanse na przyjęcie się.
Ewentualnie, tak jak Sebek napisał, zrobiś odpowiednie spadki i po kłopocie, bez kosztów .
Przesadzanie takich egzemplarzy, szczególnie, że nie były szkółkowane jest bardzo ryzykowne.
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies