Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Dąb blisko domu -co zrobić z dębem w ogrodzie

Pokaż wątki Pokaż posty

Dąb blisko domu -co zrobić z dębem w ogrodzie

dzeus 10:39, 05 wrz 2015

Dołączył: 05 wrz 2015
Posty: 3
Witajcie

To jest moja pierwsza wiadomość wiec proszę o wyrozumiałość
Przymierzam się do zakupu domu, gdzie na środku ogrodu za budynkiem w odległości ok. 3m od murów rośnie od 8lat samosiejka dębu (chyba szypułkowatego). Drzewo przerosło juz dom i zacienia konarami ogród.
Nie chce się pozbywać tego drzewa, ale mam obawy ze pozostawione same sobie wystrzelił jeszcze wyżej naruszając fundamenty. Dlatego zwracam się do Was drodzy forumowicze o poradę:
1. Czy dąb można regulować obcinać czubek oraz gałęzie Chciałbym zatrzymać jego rozrost
2. Jak wygląda system korzenny takiej rośliny czy przecinka zahamuje także rozrost korzeni?
3. Jak prace nad takim drzewem wyglądają w myślę najnowszych przepisów Co mogę zrobić bez pozwolenia na co potrzebuje zgodę

Będę wdzięczny za wszelką pomoc, dodam jeszcze ze pod tym drzewem uchwała się jedynie trawa liście i konary skutecznie zatrzymują promienie słoneczne

Pozdrawiam
Dzeus
Anabell 12:37, 05 wrz 2015


Dołączył: 28 sie 2012
Posty: 4962
Mam w ogrodzie dwa dęby, rozrosły się bardzo, liście to najmniejsze utrapienie. Siedzą szkodniki nie mam jak opryskać.
Korzenie sięgają po całym ogrodzie w promieniu 15m a grubość ich ok 25cm po obwodzie. Przesadzałam drzewka i krzewy, w ubiegłym roku wykop pod dom to wiem jak to wygląda.
Podcinane były gałęzie a on leci do góry. Ogród nawożony a dąb szaleje.
Zimą po opadnięciu liści zamówię ekipę by skrócili ich o połowę i podcięcie jeszcze wyżej gałęzi. Muszą podjechać dźwigiem dobrze że rosną w drodze wjazdowej, a pod nimi rododendrony, boję się że uszkodzą połamią.

Można bez pozwolenia robić prace pielęgnacyjne 30% wyciąć.
Można bez zezwolenia wyciąć dęby do obwodu 25 cm a inne drzewa do obwodu 35 cm.
W ubiegłym tygodniu na złożone zgłoszenie odwiedził mnie naczelnik do spraw środ. i taką mam infor.
Trzeci dąb w innym miejscu rośnie w rogu ogrodzenia, wysadza fundament i mam złożyć o wycinkę.

Wiem co to dęby samosiejki i wycinam co dwa lata małe drzewka, poza moją posesją.
Wybór należy do ciebie.
____________________
Hania - Żywopłotki cisowe
dzeus 16:49, 05 wrz 2015

Dołączył: 05 wrz 2015
Posty: 3
Dziękuję za odpowiedź, czyli jeśli dobrze rozumiem trudno jest regulować to drzewo a jego system korzeniowy jest bardzo rozbudowany.

Ważna rzecz, do ogrodu nie ma wjazdu, jest on na tyłach domu i żaden podnośnik tam nie sięgnie.

Co radzicie w takiej sytuacji, czy wycinać? Jeśli tak to co z korzeniami? Czy te także należy usunąć? Co jeśli już najdynamiczniej się pod domem / fundamentami?

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie


Pozdrawiam serdecznie,
Dzeus
Gardenarium 10:23, 06 wrz 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pokaż zdjęcie drzewa jak to się ma do domu. O wszelkie pozwolenia i co można zrobić z dębem, pytaj we właściwym dla miejsca zamieszkania urzędzie. Mają obowiązek poinformować o tym, co możesz a czego nie możesz zrobić.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
dzeus 13:01, 06 wrz 2015

Dołączył: 05 wrz 2015
Posty: 3
Witajcie, zamieszczam to co udało mi się wyciągnąć z filmu jaki kręciłem z tarasu. Co prawda nie oddaje on ogromu drzewa ale mniej więcej przedstawia położenie w ogrodzie i wysokość.

Czekam na Wasze komentarze, jakie są możliwości wg. Was

Pozdrawiam
Dzeus.
Gardenarium 09:22, 26 wrz 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Podkrzesać koronę, żeby pieniek był wyższy i gałęzie nie waliły w dach.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies