Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Sprzątanie liści

Pokaż wątki Pokaż posty

Sprzątanie liści

kubakubik 23:53, 14 wrz 2015

Dołączył: 13 cze 2015
Posty: 3
Słuchajcie, jak poradzić sobie ze sprzątaniem liści. Zaśmiecają nie tylko oczko, ale również winorośl oraz pozostałe drzewa owocowe. Ich sprzątanie jest dość mocno uciążliwe i pochłania sporo czasu. co wy stosujecie?
Gardenarium 07:31, 15 wrz 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jedyne wyjście- codziennie grabić! Pakować do worków, przedziurawić, na wiosnę będzie próchnica liściowa.

Nad oczkiem nie mam nic rozciągnięte bo siatka szpeci. Wstaję codziennie i widzę, żę pływają liście. Mam za donicą siatkę na kijku i wyławiam. Wrzucam do śmieci zielonych.

Z trawnika w większości zbieram, a nie grabię bo mam tulipanowca, więc liście są wielkie. Nie mam potrzeby grabienia.
Tylko pod bukiem grabię, albo zbieram.

Te liście co przywieje od sąsiadów zamiatam z chodników i podjazdu, a ulica takie ma ustawienie, że wszystko zaciąga do mnie przez furtkę i obcych liści mam dużo więcej niż swoich.

Jesień to okres bardzo wytężonego sprzątania i zamiatania. Zwłaszcza, że za podjazdem są spore brzozy, które śmiecą cały rok.

Z drugiej strony mam modrzew, klony - ulica jest ciągle zasypana. Zamiatam i zamiatam, a tu ciągle zasypane. Gdybym nie zagrabiała i nie zamiatała, byłby straszny bałagan.

No cóż, ogród ogród to piękna rzecz, ale i wieczna praca. Na szczęście uwielbiam taką pracę.

Jeśli sam nie masz czasu, daj zarobić komuś, kto potrzebuje. Student, dziecko, sąsiad, albo po prostu ogrodnicy, którzy z tego się utrzymują Obok mnie jest sąsiad, który tak właśnie sobie dorabia do pensji.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 08:27, 15 wrz 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Podstawowe narzędzia do sprzątania liści

Grabie typu "wachlarz"




W Anglii mają takie "łapy" do zbierania i pakowania liści, niedawno je jeszcze sprzedawałam w naszym sklepie



A do stawu kup siatkę na kiju. Możesz jeszcze zamontować pływający skimmer, ale przy dużej ilości liści się zapycha.








____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 08:38, 15 wrz 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Najważniejsze narzędzie na jesienne sprzątanie - miotła.





____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
sereno 15:10, 15 wrz 2015

Dołączył: 15 wrz 2015
Posty: 1
Do oczka to tylko siatka Ogólnie do liści używam dmuchawy, jest szybko i człowiek się nie namęczy
____________________
Agania 13:40, 16 wrz 2015


Dołączył: 06 wrz 2013
Posty: 26053
Ja też zamiatam, zbieram i wdmuchuję i zawsze nigdy do końca nie mam posprzątane, najgorsze są liście z brzóz, bo one wchodzą wszędzie, ale fajne łapy do zbierania liści szefowa pokazała
____________________
Agata - Ogrodowe radości i rozterki - ogród Agani | Wizytówka Radości Agani | Dolomity Super Ski
kosiarz 15:48, 16 wrz 2015


Dołączył: 16 wrz 2015
Posty: 4
Jeśli chodzi o liście, które utkwiły między rosnącymi roślinami, krzewami czy drzewkami to używam odkurzacza ogrodowego do ich wciągania. Oczywiście robię to dosyć ostrożnie, żeby nie uszkodzić krzewów. Natomiast jeśli mówimy o opadających liściach, które zaśmiecają zbiorniki wodne to niestety pozostaje siatka... chociaż ja zazwyczaj na jesień opróżniam oczko wodne i napełniam je dopiero na wiosnę (przy naturalnych zbiornikach jest to oczywiście niemożliwe ) Odkurzacze do oczek wodnych czy basenów też można zastosować, ale to już większy wydatek.
nusia 12:56, 18 wrz 2015

Dołączył: 15 wrz 2015
Posty: 14
A ja pomagam sobie przemysłowym odkurzaczem, którego używamy w garażu do auta. Zmieniam ciąg na wydmuch i z kamyczków wąską ssawką wydmuchuję w jedno miejsce. Te co utknęły między kamyczkami to wciągam w odkurzacz. Na trawniku wciągam kosiarką.
katasi80 21:39, 07 gru 2015

Dołączył: 09 lis 2015
Posty: 4
kubakubik napisał(a)
Słuchajcie, jak poradzić sobie ze sprzątaniem liści. Zaśmiecają nie tylko oczko, ale również winorośl oraz pozostałe drzewa owocowe. Ich sprzątanie jest dość mocno uciążliwe i pochłania sporo czasu. co wy stosujecie?


Jest kilka sposobów. Jeśli chodzi o drzewka to można zastosować siatkę z polietylenu o małym oczku, np. z symaru. Wtedy liście zatrzymają się na siatce i będzie można je sprzątnąć. Co do oczka – też bym pokusił się o montaż siatki, jest to niedrogie rozwiązanie, a bardzo ułatwi ci życie.
Gardenarium 10:50, 08 gru 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ostatnio do wydmuchiwania liści z trawnika stosowaliśmy plecakowy opryskiwacz o dużej mocy. Baz cieczy roboczej oczywiście.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies