Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki lilaków, bzów - Syringa

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki lilaków, bzów - Syringa

Sobellka 19:07, 21 lip 2019


Dołączył: 29 kwi 2018
Posty: 13
Co może być moim bzom?
Brązowieją listki i się skręcają ?


Mazan 20:29, 21 lip 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Sobellka

Liść, który prezentujesz, ma oznaki bakteriozy. Pozostałe to wynik suszy, a jeżeli bakterioza trwa od wiosennych upałów to ona może być przyczyną korkując wiązki przewodzące.
Do zastosowania miedzian, może być huwa san TR50, lub roztwór jodynowy.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Sobellka 21:56, 21 lip 2019


Dołączył: 29 kwi 2018
Posty: 13
Czy Miedzian jakieś konkretnej firmy ?
Mazan 10:33, 22 lip 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Sobellka

Nie trzeba przebierać. Wystarczy informacja, że to miedzian. Niektórzy stosują nawet Curzate Cu.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Gardenarium 08:18, 21 sty 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Sobellka napisał(a)
Mam problem z bzem, nie wiem co mu jest, czym opryskać.


Liście brązowieją i się zwijają.
Zaczęło się bardzo szybko i postępuje .
Prosze o podpowiedz.
Załączyłam zdjecia.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
sylwia_slomc... 08:18, 21 sty 2020


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81261
A to nie objaw suszy? U mnie też swija bo więdną z braku wody, ale suche plamy to nie wiem czy nie grzyb jakiś. Zapytaj w wątku o chorobach
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Cornus 09:58, 10 lut 2020

Dołączył: 10 lut 2020
Posty: 1
Witam wszystkich. Mam zupełnie inny problem - gałęzie mojego kilkuletniego lilaka zrobiły się "gumowe". Przewieszają się nisko i skręcają. Rośnie w słońcu, ma dobrą żyzną i wilgotną glebę. Ponieważ rośnie na rabacie z innymi krzewami, nieciekawie to wygląda. Co może być przyczyną? Czy to choroba czy też jakieś niedobory?
sylwia_slomc... 10:16, 03 maj 2020


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81261
Wczoraj zobaczyłam, że na moim najstarszym lilaku( ma ok 20 lat i ze 4 m wysokości) na dole pnia całymi płatami odpada kora, pod spodem jest drewno jasnobeżowe, miękkie po zadrapaniu pod tym beżem zielone się pokazuje. Wygląda to tak jakby między korą, a tym drewnem było pusto. Nie zauważyłam tam żadnego robactwa, ani dziurek w drewnie W tej chwili lilak jest w pełni kwitnienia i gdyby nie to, ze chciałam wykopać irysa to bym nie zauważyła, że kora leży na ziemi. Płaty są spore, ok 20 paro cm te co odpadły, a widzę, że i kolejne polecą bo kora nie jest zwięźle związana z pniem.
Fotki dołożę dzisiaj jak zgram. Ale nie wiem czy jeszcze uratuję ten pień? Od korzenia idzie młoda roślinka i z boku pnia u podstawy młode gałązki, jakby z drugiej strony i poniżej tego co odpadło.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Sonia_M 10:53, 17 lip 2020

Dołączył: 01 mar 2020
Posty: 73
W tym roku zachorował mi lilak, bardzo proszę o radę co mam jeszcze zrobić i czy w ogóle to drzewko jest jeszcze do uratowania? Opryskalam go Topsinem, potem Score i znowu Topsinem i niestety jest coraz gorzej, nic to nie dało. Tak obecnie wyglądają wszystkie liście.

sylwia_slomc... 10:58, 17 lip 2020


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81261
Powyżej Mazan diagnozował tą samą chorobę moim zdaniem, przeczytaj Jego odpowiedź.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies