Gdzie jesteś » Forum » Ogrodowa kuchnia » Ciastkarnia

Pokaż wątki Pokaż posty

Ciastkarnia

Kasya 16:57, 18 sty 2017


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 41721
Fajnie wyglądają
Nie spotkałam się z amoniakuem w przepisach, co on robi ?
Gratulacje dla babci-sąsiadki
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
pestka56 17:26, 18 sty 2017


Dołączył: 17 sie 2016
Posty: 4460
A gdzie amoniak kupić, taki do ciast ?

Moja babunia (osobista) też robiła takie ciasteczka. Ale jej ciastka były jasno brązowe. Nie wiem co dodawała, bo przepis się nie zachował.
Przyjdzie poeksperymentować

Dziękuję Gobasiu, BARDZO
____________________
Kasia
pestka56 17:30, 18 sty 2017


Dołączył: 17 sie 2016
Posty: 4460
Chlebek jabłkowy IzaBeli będę już 3-ci raz robić. Jest rewelacyjny i... tak prosty do zrobienia, że nawet ja, fajtłapa piekarnicza, poradziłam sobie
____________________
Kasia
gobasia 17:34, 18 sty 2017


Dołączył: 05 lip 2015
Posty: 8354
Amoniak to jeden z najstarszych spulchniaczy do ciast

można go kupić w sklepach spożywczych tak jak proszek do pieczenia lub sodę

Kasiu...może dlatego byly brązowe ,bo babcia smarowała je jajkiem i posypywala cukrem...albo dłużej piekła .Ja lubie takie jaśniutkie ...piekę w 180st około 20min

____________________
Gożdzikowa wiejski ogród***Marzenia nie odchodzą na emeryturę
pestka56 17:42, 18 sty 2017


Dołączył: 17 sie 2016
Posty: 4460
Wląśnie usiłowałam sobie uświadomić, czy widziałam w którymś okolicznym sklepie i nie. Ostatnio kupowałam różne proszki do pieczenia. Sodę tak, a amoniaku, nie

Babciowe ciasteczka były gołe, bez cukru. Jajka też nie było, bo nie błyszczały. Może dłużej piekła. My mamy inne kuchnie, piekarniki. U babci była kuchnia kaflowa
____________________
Kasia
Basilikum 17:54, 18 sty 2017


Dołączył: 14 cze 2015
Posty: 21729
Kasiu, bo jak sie nie szuka to sie nie widzi, na pewno lezal obok i wolal "kup mnie ku mnie, beda pyszne ciastka". U nas w kazdym badz razie jest do kupienia.
____________________
IzaBela Pod Bialo-Niebieska Chmurka***cz.I*** Wizytowka "Nie moge na dluzej zostac" -wyszeptala Chwila Szczescia - "ale wloze w Twoje serce wspomnienia"
hanka_andrus 08:36, 08 sty 2019


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Kibiny litewskie
0,5 kg mąki
250 g masła
2 jaja
200 g śmietany
25 g drożdży
100 g ciepłego (ale nie gorącego) mleka
pół łyżeczki cukru
łyżeczka soli
1 żółtko do posmarowania uformowanych kibinów
Farsz:
300g surowej baraniny lub wieprzowiny
100g słodkiej kapusty
2 cebule
pieprz (najlepiej świeżo zmielony) i sól trochę mąki

Wykonanie. Mąkę zmieszać z solą. Dodać masło. Rozgnieść je rękoma z mąką. W oddzielnej misce rozbełtać jajka, następnie dodać do nich śmietanę. Powstałą masę wlać do mąki z masłem. Potem dodać drożdże z cukrem rozpuszczone wcześniej w ciepłym mleku. Dobrze wyrobić ciasto (ręcznie). Odstawić do wyrośnięcia. Wyrośnięte ciasto ponownie zagnieść. Nie może kleić się do rąk. Ciasto należy podzielić (najlepiej nożem) na małe bułeczki i każdą rozwałkować na krążek o średnicy ok. 15 centymetrów. Surową baraninę lub wieprzowinę kroimy w kosteczkę, siekamy słodką kapustę, dodajemy posiekaną cebulę, sól, pieprz. Farsz podlewamy wodą. Nałożyć na bułeczki farsz i zalepić tak jak pierogi. Starannie wykonać sploty.W każdej bułeczce (na środku, przy splocie) zrobić dziurkę dla ujścia pary. Każdy kibin posmarować żółtkiem. Piec na natłuszczonej blasze posypanej mąką, w dobrze nagrzanym piekarniku w temperaturze ok. 200 stopni przez 15-20 minut. Gotowe kibiny muszą być suche i rumiane.


____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies