Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam ! » Edycja postu

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Warmia 21:34, 01 paź 2017


Dołączył: 14 maj 2014
Posty: 8120
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Podejrzewam, że babcia gotowała Ci zupkę wiosenna z młodych liści buraka ćwikłowego, czyli botwinki. Z jajeczkiem, szczypiorkiem,natką, ziemniaczkami, śmietanką. Ewentualnie chłodnik- wtedy z kwaśnym mlekiem.
Burak liściowy w handlu nasionami to już po zmianie ustrojowej się pojawił. Wcześniej nie widziałam w sprzedaży. Podobnie jak jarmużu, karczocha, roszponki itp.


A to insza inszość To co można upichcić z tych liści?
____________________
Marta Jestem w polu Wizytówka- Jestem w polu
Gruszka_na_w... 21:36, 01 paź 2017


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
tulucy napisał(a)
Haniu Twój burak tak jak mój jarmuż

No i niezmiennie zachwycające widoki...


O! To masz wielce okazały jarmuż. Moje dwie sztuki od Miry, po sierpniowej nagłej zwyżce formy, znowu osłabły zaatakowane przez gąsienice bielinka.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
paniprzyroda 21:37, 01 paź 2017

Dołączył: 19 sie 2012
Posty: 7826
Haniu, pięknie kolorowo jesiennie u Ciebie Buraki liściowe rzeczywiście mają intensywne kolory, są jeszcze żółte. Ze trzy lata temu wysiewałam w warzywniku i 1/3 to były żółte. Dobry pomysł z nim zamiast jarmużu, bo u mnie jarmuż zżerają totalnie owady, musiałabym ciągle pryskać chemią. Próbowałam w tym roku po raz drugi i zostały marne ogryzki. Czy ten zielony red baron szybko przyrasta? Pozdrawiam.
____________________
Dwa ogrody
Johanka77 21:37, 01 paź 2017


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
Warmia napisał(a)


Czyli to z tych liści robi się tzw. botwinkę Jadłam ją jak byłam dzieckiem. Robiła ją moja babcia, ale to było bardzo dawno i smaku już nawet nie pamiętam


Ojej! Marta botwinka jest pyszna! I znów wchodzi na salony
Myślę, że w następnym sezonie gdzieś znajdziesz.

Hania, masz rację! Ta botwinka dobrze koresponduje z red baronem
____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
Gruszka_na_w... 21:40, 01 paź 2017


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Warmia napisał(a)


A to insza inszość To co można upichcić z tych liści?


Osobiście robiłam gołąbki
A inne przepisy znajdziesz Tutaj
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Warmia 21:45, 01 paź 2017


Dołączył: 14 maj 2014
Posty: 8120
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Osobiście robiłam gołąbki
A inne przepisy znajdziesz Tutaj


Trochę tego jest. Gołąbki, mogą być ciekawe
____________________
Marta Jestem w polu Wizytówka- Jestem w polu
Gruszka_na_w... 21:55, 01 paź 2017


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
paniprzyroda napisał(a)
Czy ten zielony red baron szybko przyrasta? Pozdrawiam.


To zielone to imperata cylindryczna w czystym gatunku (bezodmianowa). Jeśli chodzi o przyrosty na szerokość, to jest ciut bardziej ekspansywny niż odmiana Red Baron. Rośnie od 4 lat i jeszcze z nią nie walczyłam.
Wiosną startuje bardzo szybko.
kwiecień


maj

czerwiec -z przodu widać kępkę Red Barona


____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 21:58, 01 paź 2017


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Johanka77 napisał(a)


Ojej! Marta botwinka jest pyszna! I znów wchodzi na salony
Myślę, że w następnym sezonie gdzieś znajdziesz.

Hania, masz rację! Ta botwinka dobrze koresponduje z red baronem


Jak wchodzi, kiedy u mnie nawet nie wyszła.

Z Red Baronem bym go nie łączyła. Za dużo krwistości by się skumulowało w jednym miejscu.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
tulucy 21:59, 01 paź 2017


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 12908
Haniu mój częściowo faktycznie mocno się rozbujał. Jeden zagłuszył mi czyściec i przygniótł Wilusia Szekspira.
____________________
Łucja 1. Migawki z ogródka 2. Migawki z Rodos
Gruszka_na_w... 22:04, 01 paź 2017


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
tulucy napisał(a)
Haniu mój częściowo faktycznie mocno się rozbujał. Jeden zagłuszył mi czyściec i przygniótł Wilusia Szekspira.


Biedny Wiluś.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies