Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Drobny kamień przy schodach jako ozdoba i wygoda

Pokaż wątki Pokaż posty

Drobny kamień przy schodach jako ozdoba i wygoda

Rafal2462 13:14, 04 kwi 2016

Dołączył: 01 kwi 2016
Posty: 5
Witam
Zwracam sie z prośba o rady, czy pytaniem, jak kto woli
Mianowicie, mam przy schodach wejściowych taki jakby wydzielony kawalek ziemii na którym rosną niewielkie iglaki, jakies kwiatki. Trudno jest tam dobrze wykosic między roslinami i pod nimi, więc chciałbym jakoś rozwiazać ten problem, przy okazji zdobiąc troche to miejsce. Mam trochę takiego gryziku, drobnego kamienia który chętnie bym wykorzystał w tamtym miejscu. Myślałem żeby zebrać tam ok 5cm ziemii i wypełnić to potem tym właśnie kamieniem. Chyba pasowałoby pod ten kamień położyć jakąć agrowłuknine (czy jak sie nazywa taka mata przez którą nie przerasta trawa i zielsko), bo folie chyba nie? Co o tym myślicie? W jaki sposób najlepiej to wszystko przeprowadzić? A może pasowałoby od strony chodnika (niestety z brzydkich płyt betonowych) wstawić jakiś cienki krawężnik który bedzie blokował rozsypywanie się tego kamienia?
Chętnie przeczytam wszystkie rady, jakieś ciekawe pomysły, na które jestem otwarty
Dodam jeszcze ze jestem świeżakiem w sprawach ogrodu i roślin

Załączam zdjęcia
AsiaK_Z 14:18, 04 kwi 2016


Dołączył: 18 sie 2014
Posty: 11771
Włóknina to dobry pomysł pod warunkiem że NIE BĘDZIE w tym miejscu roślin tylko sam kamień. W innym przypadku "szmata" odpada
A dlaczego nie obsadzić tego kawałka jakimiś płożącymi roślinami? Pomyśl
____________________
Asia - Kiedyś będzie pięknie i u mnie - od nowa
Gardenarium 18:57, 04 kwi 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
1. Wypielić doskonale, z korzeniami wyrwać wszystkie chwasty co do jednego
2. Wybrać ziemię, przy płytach głębiej
3 wyściółkować kamieniem
4. Nie kłaść szmaty
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Rafal2462 22:24, 04 kwi 2016

Dołączył: 01 kwi 2016
Posty: 5
Z tymi plozacymi roślinami to może dobrze, ale może prędzej jakieś iglaki może. Jeszcze nie wiem, to do przemyślenia. Ale, jak widać na zdjęciach, już rośnie tam dość spora roza i mały iglak i nie chciałbym się tego pozbywać. Powiedzcie czemu nie jesteście zwolennikami "szmaty" w tym przypadku? O co z nią chodzi?
Gardenarium 13:05, 05 kwi 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Bo szmata zabija życie w glebie, zamula i szkodzi roślinom.

Nawet jestem jej przeciwnikiem i zwalczam stale.

Ano dlatego, że w ogrodzie nie chodzi o naszą wygodę i nicnierobienie, ale żeby zdrowo rośliny rosły

http://www.ogrodowisko.pl/watek/736-mata-przeciw-chwastom

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Rafal2462 14:16, 05 kwi 2016

Dołączył: 01 kwi 2016
Posty: 5
Ale jeśli na rosnące juz tam rośliny zostałyby wycięte otwory, by te rośliny mogły sobie spokojnie rosnąć, to co złego jest w tej szmacie?
Ja wcale nie ukrywam ze zależy mi na tym, żebym nie musiał tam wyrywać chwastów spomiędzy kamieni.
Przy wyciętych w szmacie otworach na te rośliny, roslyby one nie zdrowo?
Gardenarium 09:05, 06 kwi 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie, tak nie rób, na szmacie też ptak nasra albo wiatr przyniesie i nasiona spadną a chwasty wyrosną, nie ma w ogrodzie czegoś takiego, że nie trzeba pielić, ze szmaty też trzeba. Jesli masz takie podejście, to sukcesu nie wróży.

Trzeba w pierwszym roku pielić w maju, kiedy chwasty wschodzą, nie dopuścić do ich wysiania i masz z głowy. Później chwasty tak nie rosną. Ja nie mam szmaty a mam wiele nawierzchni z kamyczkami, większość, bo trawnika mam tylko 35 m2.
I ani jednego chwasta, a jak wyrośnie to długo nie jest, bo go widzę.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
zielinka 09:29, 06 kwi 2016


Dołączył: 02 mar 2016
Posty: 46
Poza kamieniem dodałabym do tego zakątka więcej roślin
Gardenarium 09:38, 06 kwi 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
W ogóle trzeba zrobić kompozycję.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Rafal2462 10:23, 06 kwi 2016

Dołączył: 01 kwi 2016
Posty: 5
Bez obaw, tam zawsze stoi sporo kwiatów w doniczkach i rośnie jeszcze kilka. Na zdjęciach jest obraz pozimowy
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies