Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Szkodniki na gruboszu, dracenie, juce

Pokaż wątki Pokaż posty

Szkodniki na gruboszu, dracenie, juce

marta_golebi... 13:33, 27 kwi 2016

Dołączył: 27 kwi 2016
Posty: 2
Co to może być?


Na moim gruboszu pojawiły się dziwne maleńkie białe podłużne jajeczka. Przyczepinone są przeważnie w skupiskach do łodyg. Gdy je zauważyłam w zeszłym roku było ich tak dużo, że stworzyły na łodydze jakby skorupkę. Pryskałam roślinę dwukrotnie środkiem na mszyce i przędziorki nie wiedząc co to. Udało mi się usunąć większość tych jajeczek ręcznie i przez zimę był spokój. Teraz jednak znów się pojawiły najpierw kilka, po tygodniu kiladziesiąt a teaz jest ich pewnie kilkaset.
Ani na łodygach ani na liściach ani w ziemi nie widać żadnych owadów. Nic nie skacze, nie pełza i nie fruwa w pobliżu. Przeszukałam fora i zdjęcia szkodników w internecine i nie znalazłam nic podobnego.
Zauważyłam pojedyncze jajeczka na juce, usunęłam je ręcznie i więcej się nie pojawiły.
W zeszłym roku z powodu tych jajeczek wyrzuciłam dracenę.
Zarówno na juce jak i na dracenie jajeczka występowały u nasady liści w zagłębieniu.
Zgaduję, że to jajeczka, bo nie przemieszczają się
Proszę o pomoc bo ten grubosz naprawdę wiele dla mnie znaczy.
Marta



____________________
marta_golebi... 13:39, 27 kwi 2016

Dołączył: 27 kwi 2016
Posty: 2

Jeszcze jedno zdjęcie...
____________________
Mazan 17:26, 27 kwi 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Wyglądają na wełnowce. Są utrapieniem roślin doniczkowych i ich właścicieli. Na gruboszowatych zwalczanie chemiczne jest o tyle utrudnione, że te rośliny są wrażliwe na szereg środków chemicznych i trzeba uciekać się do metod domowych, czyli płyn do naczyń - działanie podobne do preparatów olejowych, czy denaturatu lub innego alkoholu, który pomoże zgarnąć wacikiem szkodniki i ich jaja.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
pogotowieogr... 18:25, 28 kwi 2016


Dołączył: 29 paź 2011
Posty: 86
Samce tarcznika
____________________
Janusz Zaremba
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies