Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród na wsi

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród na wsi

makadamia 14:21, 12 maj 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Ano widzisz - napisałeś że ma być "na szybką kawę", więc założyłam że do posiłków będzie służyła altana

W takim razie powiem Ci tak: moim osobistym zdaniem, żeby postawić duży stół (powiedzmy na 8 osób) i wygodnie dookoła niego poruszać, to taras powinien mieć wymiary ze 3 na 4 metry.

Odnośnie odległości - czy swój plan narysowałeś w skali? Jeśli tak, to wychodzi mi że od południowej ściany domu do granicy działki powinno być ok. 15 metrów. Zatem tak powinno być w zupełności wystarczająco



Wymiary też wzięłam "z zapasem" - w rzeczywistości altana będzie miała zapewne mniej niż 5 m szerokości

Przy tej propozycji, z tyłu zostaje jeszcze dużo miejsca, więc masz pole manewru, czy i gdzie postawić szopę, jakiej wielkości warzywnik, czy zrobić jakieś rabaty oddzielające go od części wypoczynkowej.

Jak ściśniesz wszystko z jednej strony, zostaniesz z wielkim boiskiem na środku i brakiem miejsca na ewentualne zmiany.
No, przynajmniej w mojej opinii.

Napisz jeszcze o tych drzewach ozdobnych - jakie mają być i jaką spełniać funkcję
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
zgred2 09:47, 17 maj 2016

Dołączył: 10 maj 2016
Posty: 10
Faktycznie to ja wprowadziłem Cię w błąd pisząc o tej szybkiej kawie w altance. Żeby zrobić taras 3x4 m to musiałbym zrobić ten drugi, niski poziom tarasu, gdzieś w okolicy środka budynku. Wysokiego tarasu nie jestem w stanie zrobić w dużych wymiarach ze względu na zbyt mało miejsca pomiędzy garażem a budynkiem. Plan nie jest narysowany w skali, jest schematycznie, ale z dość dużą dokładnością. Pomiędzy budynkiem a granicą działki jest dokładnie 15 m. Co prawda trawnik by się przydał i powierzchnia pod boisko, ale trzeba brać pod uwagę fakt, że dzieci szybko rosną i za parę lat taka powierzchnia nie będzie potrzebna. Drzewa ozdobne wrysowałem jako takie odseparowanie sadu od drogi, tak aby sad zbytnio nie rzucał się w oczy. Chodzi mi o jakieś ładnie kwitnące drzewka liściaste typu magnolia itp.
makadamia 11:48, 17 maj 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
No i biorąc pod uwagę wszystko powyższe, podtrzymuję swoją propozycję:
altanę i ognisko zrobić tak, jak na rysunku na górze, między tarasem a altaną zrobić niewielki trawnik o funkcji dekoracyjnej, a miedzy wschodnią ścianą domu a sadem/warzywnikiem - duży trawnik rekreacyjny. Za parę lat można będzie go zmniejszyć.

Odnośnie osłonięcia się od ulicy - Twój pomysł na drzewka ozdobne nie spełni tej funkcji.
Toszka już Ci napisała - potrzebujesz porządnego żywopłotu, który będzie chronił działkę przed wiatrami. To nie muszą być tuje - masz miejsce na żywopłot nieformalny, złożony z wielu rodzajów krzewów. Jak posadzisz do tego szpaler drzew, to będzie jeszcze lepiej, ale to muszą być jakieś lipy, klony, kasztany, a nie magnolie. Magnolie same potrzebują osłony
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Toszka 11:59, 17 maj 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
przepraszam, że się wtrącę, ale lipy, klony i kasztanowce to najgorsza z możliwych opcji
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
zgred2 13:05, 17 maj 2016

Dołączył: 10 maj 2016
Posty: 10
Toszka a co polecasz?
makadamia 13:31, 17 maj 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Dlaczego?!
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
zgred2 08:32, 23 maj 2016

Dołączył: 10 maj 2016
Posty: 10
No to się chyba nie dowiemy. Ale makadamia doczytamy w innych wątkach. Forum jest tak rozbudowane, że na pewno już gdzieś padła odpowiedz na nasze pytania
Toszka 08:48, 23 maj 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
O dużych i bardzo dużych drzewach dopiero co była dyskusja w innym wątku, u Alis bodajże. Trzeba i inne wątki odwiedzać, bo nie sposób jest być wszędzie na forum i na te same pytania odpowiadać. Ja przynajmniej nie potrafię

Klony - skłonność do mszyc, aż cieknie aczkolwiek odmiany szlachetne np. Rubrum mozna przemysleć.
Kasztanowce (kasztany są owocem kasztanowca) - szrotówek kasztanowcowiaczek oraz groźny grzyb Guignardia aesculi

Lipy - masowe występowanie na nich szkodników ssących, zwłaszcza przędziorków oraz mszyc.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
zgred2 13:26, 23 maj 2016

Dołączył: 10 maj 2016
Posty: 10
Dziękuję za odpowiedź Toszka. Krótko jestem na forum, ale mam nadzieję że z każdym dniem trochę poprzednich postów poczytam i dowiem się dużo. Toszka ja do Ciebie nie mam pretensji, widzę że jesteś bardzo aktywnym użytkownikiem forum, a ja jako początkujący wiem, że zanim coś napiszę muszę dobrze przejrzeć inne posty.
Toszka 13:42, 23 maj 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
ja do ciebie nie mam pretensji, wręcz przeciwnie. Uważam tylko, że jak ktoś coś proponuje to powinien przedstawić wszystkie plusy i minusy, a nie kierować się wyłącznie sympatią, bo sympatie ponosi się na własne ryzyko
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies